Nazywają go naturalnym arszenikiem. Spożycie kończy się zgonem
Zimowit jesienny to niewinna na pozór roślina, przypominająca wiosenne krokusy. Jej wygląd jest jednak mylący - zimowit to bowiem jedna z najbardziej trujących roślin w Polsce, nazywana naturalnym arszenikiem. Zabija nawet w kilka godzin!

Spis treści:
Jak wygląda zimowit jesienny?
Zimowit jesienny to roślina osiągająca od 8 do 30 cm wysokości. Składa się z bulwy, z której jesienią wyrastają białe korzenie. Z zewnątrz roślina ta okryta jest dwoma zaschniętymi pochwami liściowymi, pod którymi znajdują się 3–4 zawiązki liści. W zależności od wielkości bulwy zimowit jesienny ma od 3 do 8 wąskich, tępo zakończonych liści. Kwiaty tej rośliny są stosunkowo niewielkie i mają kolor lila, czasem są białe. Torebka o długości 3-4 cm zawiera ciemnobrunatne, kuliste, delikatnie pomarszczone nasiona.
Przez wzgląd na swój wygląd, zimowit mylony jest często z wiosennymi krokusami.

Zimowit jesienny: Kiedy kwitnie?
Zimowit jesienny kwitnie od sierpnia do września, a czasem nawet do października. Czasami zakwita również na wiosnę. Kwiaty rośliny zapylane są przez pszczoły, muchy oraz trzmiele, a nasiona dojrzewają w zimie, pod ziemią.
Gdzie najczęściej można go spotkać?
Zimowit jesienny lubi podmokłe gleby i słoneczne stanowiska. Występuje w całej Europie, a w Polsce spotykany jest najczęściej w niższych położeniach górskich. Poza górami roślina ta występuje także w przylegającym pasie wyżyn po Dolny Śląsk, w Wielkopolsce oraz na południowej części niżu.
Zobacz również: Trujące rośliny doniczkowe. Masz je w domu?

Zimowit jesienny na liście trujących roślin w Polsce!
Zimowit jesienny to roślina silnie trująca, zarówno dla ludzi jak i bydła czy koni. Podczas gdy zwierzęta raczej instynktownie ją omijają, ludzie mylą ją często np. z jadalnym czosnkiem niedźwiedzim.
Objawy zatrucia ziemowitem jesiennym pojawiają się najczęściej po około 4-6 godzinach od spożycia i należą do nich:
- drętwienie i pieczenie w ustach
- ostra biegunka
- trudności w przełykaniu
- mdłości oraz wymioty
- obniżenie temperatury ciała i ciśnienia krwi.
W ostateczności zatrucie rośliną może skończyć się ciężkim paraliżem i śmiercią w wyniku paraliżu oddechowego.
Za trujące właściwości rośliny odpowiedzialna jest kolchicyna i inne zawarte w niej alkaloidy. Śmiertelna dawka dla człowieka to ok. 0,02 g kolchicyny. Przypadkowe zatrucia śmiertelne są jednak rzadkie i wynikają najczęściej z pomylenia zimowita z liśćmi czosnku niedźwiedziego.

Przypadki zatruć zimowitem jesiennym
Choć przypadki zatrucia zimowitem jesiennym nie są może częste, to jednak się zdarzają. Wiosną 2021 roku głośno było o śmierci mieszkańca niemieckiej Bawarii, który chciał przyrządzić sos z dodatkiem czosnku niedźwiedziego i sam postanowił go zebrać. Niemiec pomylił jednak czosnek z zimowitem i, choć spożył zaledwie kilka łyżek domowego wyrobu, już chwilę później trafił do kliniki - lekarzom nie udało się uratować mu życia.
Najbardziej trujące rośliny w Polsce. Spożycie grozi śmiercią!
Zimowit jesienny to niejedyna tak groźna, popularna roślina. Na liście najbardziej trujących roślin w Polsce znajdują się także m.in.:
- Złotokap zwyczajny - jedna z najbardziej trujących roślin w naszym kraju. Spożycie jej owoców może skutkować zawrotami głowy, krwawymi wymiotami, paraliżem dróg oddechowych i śmiercią
- Trzmielina - zjedzenie już garstki nasion tej rośliny może skończyć się zgonem
- Bukszpan zwyczajny - spożycie liści lub kory bukszpanu powoduje wymioty, biegunkę oraz dreszcze
- Bluszcz pospolity - działa drażniąco na skórę i spojówki, ale odnotowano wypadki, w których spożycie bluszczu pospolitego spowodowało zatrzymanie oddechu i śmierć.