Nietypowe znalezisko w Karkonoszach. "Robi wrażenie"

Grzyby w grudniu? A i owszem. O tym dość nietypowym znalezisku poinformowali ostatnio na Facebooku leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego. Chętnie wykorzystują go kucharze z Chin. W Polsce bardziej traktowany jako ciekawostka przyrodnicza.

Trzęsak pomarańczowożółty rośnie przez cały rok (fot. Karkonoski Park Narodowy)
Trzęsak pomarańczowożółty rośnie przez cały rok (fot. Karkonoski Park Narodowy)Pixabay.com

Galaretka? Nie, to grzyb!

Co można znaleźć w lasach w grudniu? Oprócz boczniaków natrafić można na dość nietypowe okazy. O jednym z nich poinformowali ostatnio leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego. Mowa o trzęsaku pomarańczowożółtym, który wyróżnia się nie tylko kolorem, ale i konsystencją.

Nie sposób przejść obok niego obojętnie. Na pierwszy rzut oka owocniki trzęsaka przypominają pomarańczową galaretkę o dość nieregularnym kształcie. Często znaleźć można je na opadłych gałęziach drzew liściastych.

Jak informują leśnicy "charakterystyczną cechą trzęsaków jest ich zdolność do kurczenia się podczas wysychania i ponownego pęcznienia przy dostatecznej wilgotności".

Trzęsak pomarańczowożółty
Trzęsak pomarańczowożółty123RF/PICSEL

Nietypowe znalezisko w karkonoskich lasach

"Wygląda jak mózg"

Jak się okazuje, w tym roku trzęsaka pomarańczowego znaleźli także grzybiarze z innych regionów Polski, m.in. w woj. lubuskim, zachodnio-pomorskim czy świętokrzyskim. "Piękny okaz", "Wygląda jak mózg", "Bałabym się go zjeść", "Robi wrażenie" - czytamy w komentarzach pod postami w social mediach.

Grzybowe dziwadła w polskich lasach

To nie jedyne ciekawostki, na które natrafić można podczas grudniowych, czy styczniowych spacerów. Oprócz trzęsaka pomarańczowego ciekawym przypadkiem jest także galaretek kolczasty (Pseudohydnum gelatinosum). Jest przezroczysty, galaretowaty, z charakterystycznymi kolcami pod kapeluszem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas