Reklama

Reklama

Nietypowe znalezisko w Karkonoszach. "Robi wrażenie"

Grzyby w grudniu? A i owszem. O tym dość nietypowym znalezisku poinformowali ostatnio na Facebooku leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego. Chętnie wykorzystują go kucharze z Chin. W Polsce bardziej traktowany jako ciekawostka przyrodnicza.

Galaretka? Nie, to grzyb! 

Co można znaleźć w lasach w grudniu? Oprócz boczniaków natrafić można na dość nietypowe okazy. O jednym z nich poinformowali ostatnio leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego. Mowa o trzęsaku pomarańczowożółtym, który wyróżnia się nie tylko kolorem, ale i konsystencją. 

Nie sposób przejść obok niego obojętnie. Na pierwszy rzut oka owocniki trzęsaka przypominają pomarańczową galaretkę o dość nieregularnym kształcie. Często znaleźć można je na opadłych gałęziach drzew liściastych. 

Reklama

Jak informują leśnicy "charakterystyczną cechą trzęsaków jest ich zdolność do kurczenia się podczas wysychania i ponownego pęcznienia przy dostatecznej wilgotności". 

Czytaj również: Lodowe włosy w lesie. Czym są?

Nietypowe znalezisko w karkonoskich lasach

Trzęsak pomarańczowożółty Tremella mesenterica rośnie przez cały rok. Występuje w okresie dużej wilgotności. Jak zauważają autorzy wpisu na Facebooku, w grudniu łatwiej go zobaczyć. Czy jest to grzyb jadalny? Zdania tutaj są podzielone. Jedni podają, że tak, chociaż jest bez smaku i zapachu, sprawdza się bardziej jako ozdoba talerza. Inni stanowczo odradzają jedzenia tego specyficznego grzyba, a bardziej traktowania go jako ciekawostkę przyrodniczą. Warto dodać, że grzyb ten jest zbierany w celach kulinarnych w Chinach oraz Rosji.

"Wygląda jak mózg"

Jak się okazuje, w tym roku trzęsaka pomarańczowego znaleźli także grzybiarze z innych regionów Polski, m.in. w woj. lubuskim, zachodnio-pomorskim czy świętokrzyskim. "Piękny okaz", "Wygląda jak mózg", "Bałabym się go zjeść", "Robi wrażenie" - czytamy w komentarzach pod postami w social mediach.

Grzybowe dziwadła w polskich lasach

To nie jedyne ciekawostki, na które natrafić można podczas grudniowych, czy styczniowych spacerów. Oprócz trzęsaka pomarańczowego ciekawym przypadkiem jest także galaretek kolczasty (Pseudohydnum gelatinosum). Jest przezroczysty, galaretowaty, z charakterystycznymi kolcami pod kapeluszem.

Sprawdź również: Trawi się sam i „ścieka czarnymi kroplami”. Leśnicy pokazali zdjęcia


   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Karkonosze | leśnicy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy