Nowe, modne imię męskie w Polsce. Lawinowy przyrost, a mundial to przyspieszy

Gdy Marina Łuczenko-Szczęsna i Wojciech Szczęsny nadawali swojemu synowi imię Liam, nie było ono w Polsce popularne, a wręcz budziło spore emocje. Z roku na rok przybywa jednak chłopców noszących to imię, a po mundialu w Katarze będzie ich z pewnością jeszcze więcej! Co wiemy o tym imieniu i skąd się wzięło?

Liam: znaczenie imienia, charakterystyka, zdrobnienia
Liam: znaczenie imienia, charakterystyka, zdrobnienia123RF/PICSEL

Wzruszająca scena na mundialu. "Liamku, Twój Tata był bardzo dzielny"

Synek Mariny i Wojciecha Szczęsnych skończył w lipcu cztery lata, ale dotychczas słynni rodzice robili wszystko, by chronić jego prywatność. W dniu, w którym polska reprezentacja pożegnała się z mundialem w Katarze, cały świat mógł zobaczyć jednak zapłakaną twarz chłopca, który przeżywał porażkę taty, mimo że to właśnie dzięki Szczęsnemu Polacy tak długo utrzymali się w turnieju.

Zdjęcia i filmiki, na których widać płaczącego Liama i pocieszającego go tatę już są hitem w sieci, a wzruszającą scenę postanowiło skomentować wiele gwiazd np. Joanna Racewicz. 

- Obraz wart więcej niż tysiąc słów. Przegrana ma twarz dziecka. I pocieszającego go Taty, geniusza tego Mundialu.  Szkoda, że to koniec. Dobrze, że mieliśmy Wojtka, bo koniec przyszedłby szybciej.  Liamku, Twój Tata był bardzo dzielny, bronił bramki, jak prawdziwy lew, możesz być z Niego dumny, wiesz?  Serdeczności - napisała pod słynnym już zdjęciem dziennikarka i prezenterka.

W przyszłym roku bez wątpienia przybędzie więc w Polsce chłopców o tym oryginalnym imieniu. Co o nim wiemy i skąd się wzięło?

Znaczenie imienia Liam. Skąd się wzięło?

Imię Liam ma pochodzenie celtyckie i znaczy dokładnie „silny i opiekuńczy”
Imię Liam ma pochodzenie celtyckie i znaczy dokładnie „silny i opiekuńczy”123RF/PICSEL

Ile jest imion Liam w Polsce?

Z danych zamieszczonych na stronie gov. pl wynika, że w 2021 roku imię Liam zostało nadane 107 razy. W pierwszej połowie 2022 roku imię to otrzymało 51 chłopców. Możliwe, że jeszcze w tym roku liczba osób noszących w Polsce to imię wzrośnie do 1000.

Kiedy obchodzi imieniny Liam?

Imieniny Liama przypadają 21 kwietnia. Numerologiczna liczba imienia Liam to 8.

Liam: Zdrobnienia

Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Liam są:

  • Liamek
  • Liamuś
  • Liameczek
  • Liamuszek
  • Liamaczek
  • Liamczyk

Znane osoby o imieniu Liam:

  • Liam Cosgrave, irlandzki polityk
  • Liam Neeson, irlandzki aktor
  • Liam Brady, irlandzki piłkarz
  • Liam Gallagher, wokalista zespołu Oasis. 

Stanowisko Rady Języka Polskiego dotyczące imienia Liam

Choć imię Liam zyskuje coraz większą popularność, to Rada Języka Polskiego odradza nadawanie go chłopcom w Polsce.

- "Forma Liam nie ma żadnej tradycji używania w polszczyźnie jako imię. (...) W polszczyźnie ten zestaw liter byłby odczytywany jako „ljam”, co chyba nie jest zgodne z odczytywaniem go w języku angielskim. Jest to pewna trudność: Ktoś posługujący się w Polsce takim imieniem musiałby za każdym razem, kiedy będzie poproszony o podanie swego imienia do jakiegokolwiek dokumentu, literować to imię. Ponadto grupa nagłosowa „lj” mogłaby się w wymowie skracać do „j”, co dawałoby w efekcie formę jam brzmiącą tak, jak skrócona książkowa, a nawet biblijna forma zwrotu „ja jestem”. Dlatego odradzam nadanie jako imienia formy Liam, choć ze względów czysto formalnych nie narusza ona przepisów art. 50. ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego" - wyjaśnił przewodniczący Rady, prof. dr hab. Andrzej Markowski.

10. edycja akcji "Burek sam nie poprosi o pomoc"materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas