Octowe płukanki do włosów wracają do łask - wady i zalety octu jabłkowego

Ocet większości kojarzy się przede wszystkim z kuchennym dodatkiem lub środkiem na mrówki. Jednak nasze babcie używały go do pielęgnacji włosów. Płukanki octowe ponownie zyskują na popularności na fali mody na eko kosmetyki.

Uznaje się, że spożywanie octu jabłkowego ma wpływ na poprawę wyglądu włosów i paznokci
Uznaje się, że spożywanie octu jabłkowego ma wpływ na poprawę wyglądu włosów i paznokci123RF/PICSEL

Płukanka octowa - co to takiego?

Płukanka octowa, to roztwór z octu jabłkowego i wody. Przygotowuje się go w proporcjach 1:1, czyli łyżka octu na każdy litr wody (najlepiej przegotowanej lub demineralizowanej). Płukankę octową można stosować bezpiecznie 1-2 w tygodniu, zaś w przypadku włosów zniszczonych i suchych najlepiej ograniczyć ją do jednego razu na kilka tygodni.

Ocet jabłkowy powinien być dobrej jakości, warto więc sięgać po produkty ekologiczne i świeże. Ocet powstaje w wyniku fermentacji jabłek i zawiera wiele cennych substancji odżywczych - pektyn, aminokwasów, enzymów i witamin. Stanowi bogate źródło witamin z grupy B i C, kwasu foliowego, biotyny oraz m.in. siarki, krzemu czy potasu.

Ocet jabłkowy odznacza się żółto-brązowym kolorem
Ocet jabłkowy odznacza się żółto-brązowym kolorem123RF/PICSEL

Zalety płukanek octowych

Płukanki octowe mają korzystny wpływ na kondycję włosów, ponieważ pomagają je oczyścić, odżywić oraz ułatwiają kontrolę nad nimi w trakcie stylizacji. Oto efekty, jakie przynosi stosowanie roztworów octowych do włosów:

  • Dodanie blasku włosom;
  • Wygładzenie włosów;
  • Dokładniejsze oczyszczenie skóry głowy i włosów;
  • Ułatwienie rozczesywania;
  • Domknięcie łusek włosów;
  • Pomagają pozbyć się łupieżu i łuszczycy skóry głowy;
  • Zmniejszenie  produkcji sebum;
  • Zniwelowanie elektryzowania włosów;
  • Zmniejszenie obciążenia włosów i dodanie im sypkości; 

Na co uważać przy płukankach octowych?

Płukanki octowe w zasadzie nie mają minusów i nadają się do większości rodzajów włosów. Należy jednak mieć na uwadze, że roztwory octowe mają kwaśny odczyn. Z tego powodu nie będą nadawały się do włosów bardzo zniszczonych i przesuszonych, gdyż przyniosą odwrotne skutki. Octowe płukanki mogą także wysuszać włosy, dlatego bardzo ważną rolę odgrywają proporcje. Dodanie większej ilości octu do roztworu wbrew pozorom nie zintensyfikuje pozytywnego działania.

„Ewa gotuje”: Ocet z kombuchyPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas