Octowe płukanki do włosów wracają do łask - wady i zalety octu jabłkowego
Ocet większości kojarzy się przede wszystkim z kuchennym dodatkiem lub środkiem na mrówki. Jednak nasze babcie używały go do pielęgnacji włosów. Płukanki octowe ponownie zyskują na popularności na fali mody na eko kosmetyki.
Płukanka octowa - co to takiego?
Płukanka octowa, to roztwór z octu jabłkowego i wody. Przygotowuje się go w proporcjach 1:1, czyli łyżka octu na każdy litr wody (najlepiej przegotowanej lub demineralizowanej). Płukankę octową można stosować bezpiecznie 1-2 w tygodniu, zaś w przypadku włosów zniszczonych i suchych najlepiej ograniczyć ją do jednego razu na kilka tygodni.
Ocet jabłkowy powinien być dobrej jakości, warto więc sięgać po produkty ekologiczne i świeże. Ocet powstaje w wyniku fermentacji jabłek i zawiera wiele cennych substancji odżywczych - pektyn, aminokwasów, enzymów i witamin. Stanowi bogate źródło witamin z grupy B i C, kwasu foliowego, biotyny oraz m.in. siarki, krzemu czy potasu.
Zalety płukanek octowych
Płukanki octowe mają korzystny wpływ na kondycję włosów, ponieważ pomagają je oczyścić, odżywić oraz ułatwiają kontrolę nad nimi w trakcie stylizacji. Oto efekty, jakie przynosi stosowanie roztworów octowych do włosów:
- Dodanie blasku włosom;
- Wygładzenie włosów;
- Dokładniejsze oczyszczenie skóry głowy i włosów;
- Ułatwienie rozczesywania;
- Domknięcie łusek włosów;
- Pomagają pozbyć się łupieżu i łuszczycy skóry głowy;
- Zmniejszenie produkcji sebum;
- Zniwelowanie elektryzowania włosów;
- Zmniejszenie obciążenia włosów i dodanie im sypkości;
Na co uważać przy płukankach octowych?
Płukanki octowe w zasadzie nie mają minusów i nadają się do większości rodzajów włosów. Należy jednak mieć na uwadze, że roztwory octowe mają kwaśny odczyn. Z tego powodu nie będą nadawały się do włosów bardzo zniszczonych i przesuszonych, gdyż przyniosą odwrotne skutki. Octowe płukanki mogą także wysuszać włosy, dlatego bardzo ważną rolę odgrywają proporcje. Dodanie większej ilości octu do roztworu wbrew pozorom nie zintensyfikuje pozytywnego działania.
Zobacz także:
Dlaczego włosy są zniszczone i wypadają? Pięć czynników
Rodzaje i właściwości octu
Ocet, ot co! Co warto wiedzieć?