Reklama

Od 1 czerwca poważne zmiany w zasiłkach pogrzebowych. Kto może się starać o wypłatę świadczenia?

Zasiłek pogrzebowy 2023. 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczycące jego wypłacania w ramach KRUS. Kogo obejmą nowe zasady? Jak zmieni się sposób przyznawania zasiłku? Jak złożyć wniosek? Wyjaśniamy.

Zasiłek pogrzebowy to świadczenie, które stanowi wsparcie finansowe dla osób organizujących pogrzeb. Jest najczęściej przyznawane bliskim zmarłego lub instytucji zajmującej się pochówkiem.

Wysokość zasiłku pogrzebowego nie ulega zmianie od 12 lat - przez cały ten czas świadczenie wynosi 4 tys. zł. Czy kwota ulegnie zmianie? Zwłaszcza że inflacja wszystkim daje się we znaki i organizacja nawet skromnego pochówku staje się dla rodzin ogromnym wyzwaniem.

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie?

W kwietniu do Sejmu - w formie petycji - trafił projekt ustawy, która proponuje zmianę wysokości zasiłku. Autorzy zwrócili uwagę, że wysokość zasiłku była związana z przeciętnym wynagrodzeniem. Zaproponowali więc waloryzację świadczenia. Sejmowa komisja ds. petycji uznała, że argumenty są jak najbardziej zasadne, a 4 tys. zł to obecnie stanowczo za mało. Czy zatem wysokość zasiłku pogrzebowego wzrośnie? Czas pokaże.

Reklama

Zobacz też: Polaków nie będzie stać na pogrzeb? "My sobie tych cen nie wymyślamy"

Zasiłek pogrzebowy 2023. Od 1 czerwca poważne zmiany

Tymczasem, od 1 czerwca 2023 roku w życie wchodzą inne zmiany dotyczące zasiłku pogrzebowego. Chodzi o jego wypłatę w ramach KRUS.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od teraz "zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach/rencistach uprawnionych do emerytur/rent rolniczych wypłacanych przez KRUS w tzw. zbiegu z emeryturą/rentą z systemu powszechnego i członkach ich rodzin będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych".

Jeśli zasiłek pogrzebowy będzie dotyczył osób, które podlegają wyłącznie ubezpieczeniu rolniczemu lub mających tylko renty rolnicze, świadczenie nadal będzie przyznał KRUS.

Zobacz też: Renta wdowia już w Sejmie. Jest projekt. Kwota świadczenia robi wrażenie

Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy?

Ze względu na zmianę, o której informuje KRUS, od 1 czerwca wniosek o zasiłek należy składać w odpowiedniej jednostce ZUS. Druk Z-12 należy złożyć osobiście, listownie lub za pośrednictwem profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Zobacz też: Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli już od przyszłego roku? Projekt trafił do Sejmu

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

O zasiłek pogrzebowy mogą się starać osoby pokrywające koszty związane z organizacją pogrzebu. Mogą się o niego starać:

  • małżonek (wdowa albo wdowiec),
  • rodzice, rodzice adopcyjni,
  • macocha i ojczym,
  • dzieci (w tym dzieci adoptowane, dzieci drugiego małżonka),
  • rodzeństwo,
  • dziadkowie,
  • wnuki,
  • dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej,
  • dzieci, które osoba zmarła wychowywała i utrzymywała przed osiągnięciem pełnoletności,
  • osoby, których osoba zmarła była opiekunem prawnym.

O wypłatę świadczenia mogą się też starać instytucje, które pokryły koszty pogrzebu, np. gmina czy dom pomocy społecznej. Jeśli za pogrzeb płaci więcej osób, kwota jest proporcjonalnie dzielona do wszystkich kosztów.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zasiłek pogrzebowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy