Ostatnia szansa na złożenie wniosku do ZUS. Później świadczenie przepadnie

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Mamy koniec listopada, co oznacza, że rodzice i opiekunowie mają ostatnią szansę na złożenie wniosku o dodatek na dziecko w ramach programu "Dobry start". ZUS przypomina, że tylko do końca tego miesiąca można skorzystać z 300 plus na każde uczące się dziecko. Wniosek musimy złożyć online.

Program dobry start przewiduje dodatek pieniężny w postaci 300 zł na skompletowanie wyprawki szkolnej dla dziecka
Program dobry start przewiduje dodatek pieniężny w postaci 300 zł na skompletowanie wyprawki szkolnej dla dzieckaBartlomiej MagierowskiEast News

Program rządowy "Dobry start" - czym jest?

Program "Dobry start" to inicjatywa mająca na celu wsparcie finansowe rodziców i opiekunów dzieci przygotowujących się do nowego roku szkolnego. W ramach tego programu przewidziano świadczenie w wysokości 300 zł na każde uczące się dziecko. 

Pieniądze mają stanowić wsparcie na zakup niezbędnych artykułów szkolnych, wyprawki, ubrań, czy też obuwia do szkoły. Rodziny otrzymają świadczenia bez względu na dochód.

Aby skorzystać z programu "Dobry start", rodzice i opiekunowie muszą złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. 

Czas na lepsze. Odcinek 1INTERIA.PL

To już ostatnia szansa na złożenie wniosku. Rodziny muszą się pośpieszyć

ZUS podkreśla, że wnioski należy składać do 30 listopada 2023 r. Jeśli zrobimy to po wyznaczonym terminie, nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Jednakże na wypłatę świadczenia musimy trochę poczekać. Dodatek powinien wpłynąć na konta beneficjentów w ciągu dwóch miesięcy od złożenia dokumentów. Dlatego też, jeśli wniosek prześlemy 30 listopada 2023 r., świadczenie wpłynie na nasze konto do 30 stycznia 2024 r.

Dodatek ma stanowić wsparcie na zakup niezbędnych artykułów szkolnych i skompletowanie wyprawki
Dodatek ma stanowić wsparcie na zakup niezbędnych artykułów szkolnych i skompletowanie wyprawki123RF/PICSEL

Jak złożyć wniosek? Zrobisz to w prosty sposób online

Wniosek o 300 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Możemy zrobić to za pomocą:

  • platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • bankowości elektronicznej,
  • portalu Emp@tia,
  • aplikacji mobilnej mZUS.

Najszybszym sposobem złożenia wniosku będzie wykorzystanie aplikacji mobilnej mZUS. Zarówno w tej aplikacji, jak i w PUE ZUS dostępne są informacje na temat wniosku, a także jego status.

To już ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS
To już ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS123RF/PICSEL

Kto Może Składać Wnioski?

Świadczenie w ramach programu "Dobry start" w postaci 300 plus przysługuje jednokrotnie na każde dziecko uczące się w szkole. Obejmuje to dzieci w wieku od 7 do 20 lat, a dla uczniów z niepełnosprawnością wsparcie można otrzymać do 24. 

Wniosek o dodatek może złożyć rodzic, opiekun prawny dziecka lub jego opiekun faktyczny. Dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej wniosek składa odpowiednio rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas