Owoc, który smakuje jak toffi? Słodka przekąska i bogactwo składników odżywczych
Oprac.: Agnieszka Tkacz
To jeden z owoców, który idealnie zastąpi niezdrowe, słodkie przekąski. Pigwica właściwa to nie tylko źródło cennych witamin i minerałów, ale także pyszny owoc o unikatowym aromacie. Przekonaj się, w jaki sposób wzmocni twój organizm i dowiedz się, jak możesz wprowadzić go do swojego jadłospisu.
Spis treści:
Pigwica właściwa to egzotyczny owoc, który naturalnie występuje w Ameryce Środkowej, Meksyku oraz na Karaibach. Sprawdź, co w sobie kryje i jak może wzmocnić nasz organizm.
Pigwica właściwa - co to za owoc?
Pigwica właściwa to owoc, który znany jest również pod nazwami sapodilla, chico czy sączyniec właściwy. Rośnie na wiecznie zielonym, tropikalnym drzewku o dość wolnym tempie wzrostu. Pierwsze owoce pojawiają się dopiero 5-6 lat po posadzeniu. Są owalne albo kuliste, a kiedy dojrzewają, stają się miękkie. Dostępne są od późnej zimy do jesieni, jednak szczyt sezonu wypada w połowie lata.
Owoce pigwicy właściwej dorastają do 5-10 cm w średnicy. Charakteryzują się brązowo-żółtą lub szarawą skórką, która jest lekko kleista. W środku znajdziemy kremowy miąższ o żółtej lub szarawej barwie. Znajdują się w nim niewielkie czarne pestki. Miąższ jest słodki i soczysty, a wiele osób porównuje jego smak do toffi, melasy czy karmelu. Wyczuwalne są w nim również nuty podobne do gruszki.
Jakie właściwości ma pigwica właściwa?
Pigwica właściwa to jednak nie tylko pyszny, słodki smak. Owoc kryje w sobie mnóstwo składników odżywczych, jak witaminy A, C, K oraz te z grupy B, a także minerały: magnez, wapń, fosfor, żelazo, potas czy cynk. Dzięki nim ma wpływ praktycznie na cały organizm.
Spora dawka witaminy C wpływa pozytywnie na działanie układu odpornościowego. Pomaga w walce z infekcjami, a dzięki towarzystwu witaminy A, B oraz przeciwutleniaczy wykazuje również działanie antyoksydacyjne. Chroni naszą skórę i zapewnia jej zdrowy wygląd, spowalnia proces starzenia się organizmu, a także chroni przed rozwojem wielu chorób przewlekłych, jak m.in. nowotwory, cukrzyca czy miażdżyca.
Pigwica właściwa ma również korzystny wpływ na działanie układu pokarmowego. Usprawnia procesy trawienne, a spora dawka błonnika przyspiesza metabolizm oraz zapewnia prawidłową perystaltykę jelit. Dodatkowym plusem jest to, że chroni przed wzdęciami oraz zapewnia sytość na długo. Spożywanie owocu może również zapobiegać nagłym skokom cukru we krwi i stabilizować jego poziom.
Dzięki obecności potasu i magnezu pigwica ma także wpływ na serce i układ krwionośny. Obniża ciśnienie oraz pomaga w regulacji poziomu cholesterolu we krwi. Ma również działanie przeciwzapalne.
Jak stosować pigwicę właściwą w kuchni?
Sapodilla to pyszny owoc, który może znaleźć się w naszej diecie w formie naturalnej lub jako składnik dań na słodko. Wystarczy obrać ją ze skórki, a następnie usunąć nasiona. Miękki, soczysty miąższ będzie doskonale nadawał się do sałatek owocowych, koktajli, jogurtu czy owsianek. Warto łączyć ją z innymi egzotycznymi owocami, jak mango, ananas czy banany. Będzie jednak dobrze smakowała również z truskawkami czy borówkami.
Osoby, które lubią eksperymenty w kuchni, mogą również dodawać ją do dań na słono. Słodki smak będzie dobrze komponował się z sałatkami oraz niektórymi potrawami mięsnymi. W kuchni azjatyckiej owoc dodaje się do drobiu, wołowiny czy owoców morza.
Gdzie można dostać pigwicę właściwą?
Pigwica właściwa jest owocem egzotycznym, przez co często możemy mieć problem z jej dostępnością. Czasami pojawia się w supermarketach lub warzywniakach o szerokiej ofercie. Można również poszukać jej w sklepach azjatyckich, które specjalizują się w owocach i warzywach. Dostępna jest również w sklepach internetowych.
Sapodillę można dostać nie tylko w formie świeżej. Przez cały rok dostępna jest w formie suszonej, która charakteryzuje się słodyczą i na pewno przypadnie do gustu fanom bakalii.