Palestyński rolnik wykopał na swoim polu rzeźbę bogini sprzed 4,5 tys. lat

Na cenne znalezisko rolnik natrafił podczas prac polowych. Wykopał starożytną rzeźbą przedstawiającą boginię miłości i wojny Anat. Posąg ma około 4,5 tysiąca lat. Do nietypowej sytuacji doszło w południowej części Strefy Gazy.

Na cenne znalezisko natrafił rolnik z okolic Khan Yunes (Photo by Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images)
Na cenne znalezisko natrafił rolnik z okolic Khan Yunes (Photo by Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images)Getty Images

Nietypowe znalezisko na polu

Rzeźba o wysokości 22 cm przedstawia głowę kobiety w wężowej koronie. Palestyńscy archeolodzy, którzy obejrzeli znalezisko, są przekonani, że to podobizna kananejskiej bogini Anat, siostry Baala, patronki miłości i wojny. Wiek znaleziska szacują na 4500 lat, co oznacza, że pochodzi z późnej epoki brązu.

"Trafiliśmy na nią przypadkiem. Była oblepiona błotem, więc opłukaliśmy ją wodą. Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że to cenna rzecz, ale nie mieliśmy pojęcia, że ma tak wielką wartość. Dziękujemy Bogu i jesteśmy dumni, że ten posąg pozostał na naszej ziemi, w Palestynie, od czasów kananejskich"
- powiedział w rozmowie z BBC Nidal Abu Eid, który natknął się na rzeźbę podczas pracy w polu

Polityczne znaczenie znaleziska

W mediach społecznościowych od razu pojawiły się komentarze, że wojenne konotacje bogini zdają się aż nadto trafne, zważywszy na to, że Strefa Gazy jest terenem walk pomiędzy Izraelem a Hamasem. Inni komentatorzy zwracają uwagę, że odkrycie tego wapiennego posągu przypomina, że ten sporny obszar był pierwotnie osadą kananejską i częścią ważnego starożytnego szlaku handlowego. O politycznym znaczeniu znaleziska mówił z kolei Jamal Abu Rida z Ministerstwa Turystyki i Starożytności w Gazie.

-Takie odkrycia dowodzą, że Palestyna ma cywilizację i historię, której nikt nie może zakwestionować ani sfałszować. Istnieje naród palestyński i starożytna cywilizacja kananejska - powiedział podczas oficjalnej prezentacji rzeźby we wtorek, 26 kwietnia.

Rzeźba o wysokości 22 cm przedstawia głowę kobiety w wężowej koronie
Rzeźba o wysokości 22 cm przedstawia głowę kobiety w wężowej koronieGetty Images

Hamas do tej pory rzadko chwalił się odkryciami archeologicznymi w Palestynie. Był oskarżany o zniszczenie pozostałości dużego, ufortyfikowanego kananejskiego miasta Tell al-Sakan na południe od Gazy, aby pozyskać ziemię na mieszkania dla osadników i bazy wojskowe. Wydaje się jednak, że ta polityka się zmienia, bo w tym roku Hamas ponownie udostępnił pozostałości bizantyjskiego kościoła z V wieku, którego renowację pomogli opłacić zagraniczni darczyńcy. Wstrzymano też prace budowlane w miejscu, gdzie odkryto 31 grobowców z czasów rzymskich.

Chociaż tamtejsze zabytki mogłyby być atrakcją dla zagranicznych turystów, Izrael i Egipt, powołując się na względy bezpieczeństwa, restrykcyjnie ograniczają przepływ ludzi do i ze Strefy Gazy. Z tego powodu ruch turystyczny w tym obszarze właściwie nie istnieje.

Niezwykłe znalezisko pod wodą! To makabryczne cmentarzysko!© 2016 Associated Press
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas