Pijesz kawę do śniadania? Z tymi produktami nigdy jej nie łącz
Miłośnicy kawy mawiają, że ten napój to szczęście odmierzone w ziarnach. Picie kawy w rozsądnych ilościach prozdrowotnie wpływa na nasz organizm, ale w pewnych sytuacjach spożywając „małą czarną”, popełniamy błąd, przez który możemy sobie zaszkodzić. Mowa o produktach, których nie należy łączyć z kawą.
Dlaczego warto pić kawę?
Przez wiele lat wokół kawy narosło wiele mitów, wskazujących, że taki napój jest niezdrowy. Naukowcy nie mają jednak wątpliwości, że jest to napój pozytywnie wpływający na nasz organizm, a lista zalet płynących z picia kawy jest bardzo długa.
Warto wspomnieć, że kawa zawiera cenne antyoksydanty, które wpływają na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory. Kawa poprawia krążenie krwi, zmniejsza ryzyko udaru, demencji, cukrzycy typu II, nasilenia ataków astmy, a ponadto poprawia pamięć i koncentrację.
Jednak chcąc się cieszyć z prozdrowotnych właściwości kawy, powinniśmy pamiętać, że z niektórymi produktami nie należy jej łączyć. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że podczas popijania kawy i przyjmowania niektórych produktów spożywczych i nie tylko, dochodzi do powstawania negatywnych procesów dla naszego zdrowia oraz zakłócania prawidłowego wchłaniania się witamin i minerałów.
Nigdy nie łącz kawy z nabiałem
Popijanie kawy podczas spożywania śniadania np. w formie kanapek z twarogiem lub żółtym serem może hamować wchłanianie wapnia. Dzieje się tak dlatego, gdyż zawarty w kawie kwas szczawiowy wiąże się z wapniem, tworząc szczawiany, a te z kolei negatywnie wpływają na prawidłowe wchłanianie tego pierwiastka ze wspomnianego nabiału.
Ponadto wytworzone z połączenia z wapniem szczawiany mogą odkładać się w postaci kamieni w przewodzie moczowym, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie.
Jeśli chcemy zneutralizować kwas szczawiowy w kawie podczas śniadania bogatego w nabiał, warto dodać do napoju odrobinę mleka.
Aspiryna i leki przeciwbólowe - tego nie łącz kawą
Różnego rodzaju leki powinniśmy popijać wodą, o ile inaczej nie stanowią zalecenia na ulotce. Łączenie aspiryny i leków przeciwbólowych z kawą to zdecydowanie zły pomysł. Kawa może ograniczyć wchłanianie substancji, witamin i minerałów zawartych w lekach, dlatego w takiej sytuacji należy z niej zrezygnować. Specjaliści uważają, że kawy nie powinniśmy również pić do dwóch godzin po przyjęciu leków.
Efektem ubocznym popijania leków kawą jest nie tylko ich mniej efektywnie działanie, ale również ryzyko związane z powstaniem problemów żołądkowych.
Rośliny strączkowe, ryby, wołowina - nie łącz tych produktów z kawą
Popularne rośliny strączkowe, do których bez wątpienia zalicza się m.in. groch, fasolę i ciecierzycę, są bardzo dobrym źródłem żelaza. Jednak dostarczenie tego pierwiastka do organizmu będzie zdecydowanie bardziej utrudnione, jeśli spożywanie takich roślin połączymy z piciem kawy.
Żelazo niehemowe pochodzące właśnie z produktów roślinnych nie będzie dobrze wchłaniane przez garbniki występujące w kawie.
Z kolei ryby i czerwone mięso to produkty bogate nie tylko w żelazo, ale i w cynk. Niedobór cynku w organizmie może sprzyjać powstawaniu problemów skórnych oraz negatywnie wpływać na tarczycę i układ odpornościowy.
Zajadając się rybami, mięsem wieprzowym lub wołowym, nie sięgajmy po kawę, ponieważ w znacznym stopniu ograniczamy przyswajanie cynku przez organizm.
Kawa i "napoje wyskokowe"? Zdecydowanie nie
Wiele osób podczas suto zaprawianej imprezy sięga w pewnym momencie po filiżankę kawy, chcąc uzyskać uczucie "orzeźwienia". Niestety połączenie kawy i "procentów" zdecydowanie negatywnie wpływa na nasze zdrowie.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wypicie kawy nie spowoduje szybszego i skuteczniejszego wytrzeźwienia. Kofeina jest stymulantem, który przyczynia się do pobudzenia organizmu, co może sprzyjać dalszej ochocie spożywania trunków dla dorosłych i ich przedawkowania, co z pewnością odczuje nasza wątroba.
Pamiętajmy również, że napoje wysokoprocentowe mają działanie depresyjne, z kolei wspomniana kofeina działa stymulująco. W niektórych przypadkach takie połączenie może skutkować agresywnym zachowaniem.