Reklama

Po tym terminie możesz bezpiecznie sadzić rośliny w ogrodzie. Kluczowa data dla działkowców

Trzej ogrodnicy i zimna Zośka. Niejeden działkowiec wie, co skrywa się pod tymi nazwami. To dni maja, które mają wpływ na uprawę roślin i to, jak będzie wyglądał nasz ogród za jakiś czas. Kiedy wypadają w 2023 roku? Czego lepiej unikać przed tym terminem?

"Pankracy, Serwacy, Bonifacy - źli na ogród chłopacy", "Ze Świętą Zofiją pola w kłos wybiją". Te dwa ludowe powiedzenia nie wzięły się znikąd. Mają  związek z zimnymi ogrodnikami i zimną Zośką - to znane określenia występujących w maju 4 dni. Dla działkowców to ważny termin, ponieważ ma związek z uprawą roślin.

Zobacz też: Zasadź na balkonie i całe lato ciesz się własnymi owocami

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka, czyli o co w tym chodzi

Prowadzone od końca XIX wieku meteorologiczne obserwacje nie pozostawiają złudzeń: do naszego regionu geograficznego, w połowie maja, cyklicznie napływa zimne powietrze. Wraz z nim przybywają do nas przymrozki. Najczęściej nagłe ochłodzenie następowało od 1 do 20 maja, a zwłaszcza w terminie od 12 do 15 maja. W tych dniach spadki temperatury mogą osiągać nawet do... kilku lub kilkunastu stopni.

Reklama

Dlatego też pojawiły się powszechnie znane określenia takie jak zimni ogrodnicy i zimna Zośka.

Miano zimnych ogrodników zyskali:

  • Pankracy (12 maja),
  • Serwacy (13 maja),
  • Bonifacy (14 maja).

Z kolei zimna Zośka przypada 15 maja, czyli w imieniny Zofii.

Kluczowa data dla działkowców w maju. Lepiej o niej pamiętać

Dlaczego to termin tak ważny dla działkowców? Po tym dniu przymrozki powinny odejść w zapomnienie. Nie bez powodu do 15 maja wstrzymywano sadzenie i siew roślin wrażliwych na niskie temperatury, a zimna Zośka stała się terminem granicznym.

Po tym terminie działkowcy mogą już spokojnie sadzić rośliny w ogrodzie. Wspomniana data pozwala planować sadzenie roślin i ochronić je przed minusowymi temperaturami.

Zobacz też: Kiedy wystawić pelargonie na balkon? Wskazano idealny termin

Co można sadzić w ogrodzie po zimnej Zośce?

Co sadzić w ogrodzie, gdy przymrozki ustaną? Na liście są m.in. papryka, dynia, cukinia, ogórki, zioła czy rośliny ozdobne. 15 maja to również ważny termin, jeśli chodzi o wystawianie kwiatów takich jak np. pelargonie na balkon czy taras. 

Jeśli jednak zdecydowaliśmy się posadzić rośliny czy warzywa przed zimną Zośką, warto je przykryć czy owinąć warstwą agrowłókniny lub materiału przepuszczającego powietrze. 

Jeśli prognozy pogody nie pozostawiają złudzeń i czekają nas chłodniejsze dni i noce, rośliny w donicach czy skrzynkach, które wystawiliśmy na zewnątrz, warto przenieść do pomieszczeń lub osłonić 

Zobacz też: Kiedy jest zimna Zośka 2023 i zimni ogrodnicy. Ostatnie dni przymrozków

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie roślin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy