Przed laty święciło triumfy, dziś niewielu o nim pamięta. To imię zaskakuje znaczeniem

Wybór imienia dla dziecka to jedno z pierwszych wyzwań, przed którym stają świeżo upieczeni rodzice. Coraz częściej do głosu dochodzi podążanie za modą, a lista najpopularniejszych w Polsce imion jedynie nieznacznie zmienia się z roku na rok. Tymczasem jedno z nich, przed laty święcąc prawdziwe triumfy, dziś odeszło w zapomnienie. Niewielu zna jego prawdziwe znaczenie. To może zaskoczyć.

W Polsce od lat święci prawdziwe triumfy. Niewielu znało jego znaczenie
W Polsce od lat święci prawdziwe triumfy. Niewielu znało jego znaczenie123RF/PICSEL

Imię Justyna. Jego popularność maleje, a znaczenie zaskakuje

Na liście najpopularniejszych imion żeńskich nadanych dzieciom w 2023 roku oddało pałeczkę pierwszeństwa całej rzeszy innych, wybieranych od niego znacznie częściej. Mimo iż imię Justyna jeszcze do niedawna święciło triumfy wśród świeżo upieczonych rodziców, dziś coraz częściej odchodzi w zapomnienie. W ubiegłym nadano je w zaledwie 112 przypadkach.

W całej Polsce imię Justyna nosi dokładnie 216 718 kobiet. Przed laty było bowiem jednym z najczęstszych wyborów, a niespotkanie na szkolnym podwórku jakiejkolwiek koleżanki o tym imieniu graniczyło wręcz z cudem. Z czasem jednak rodzice nieco o nim zapomnieli. Tymczasem zaskakuje wyjątkowym znaczeniem, które docenia niejedna jego posiadaczka.

Co oznacza imię Justyna? Niejedna jego posiadaczka może się zdziwić

Imię Justyna jest żeńskim odpowiednikiem imienia Justyn. Pochodzi od łacińskiego słowa "iustus", oznaczającego osobę prawą i sprawiedliwą. W Polsce nadawane jest od 1375 roku. Na popularności zyskało szczególnie za sprawą bohaterki powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" - Justyny Orzelskiej.

Justyna imieniny obchodzi 5 stycznia, 12 marca, 13, 14 kwietnia, 14 maja, 1, 14, 16 czerwca, 13 lipca, 1, 26 sierpnia, 5, 11, 12, 16, 17, 26 września, 5, 7 października, 30 listopada. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin jest jednak 7 października.

Czy Justyna to imię święte?

Patronami imienia Justyna są św. Justyna z Padwy, męczennica ścięta mieczem za panowania cesarza Dioklecjana oraz św. Justyna z Moguncji, męczennica i siostra św. Aureusa, biskupa. Św. Justyna jest patronką zakonnic.

Justyna lubi błyszczeć w towarzystwie i olśniewać otoczenie
Justyna lubi błyszczeć w towarzystwie i olśniewać otoczenie123RF/PICSEL

Jaką osobą jest Justyna? Justyna: charakter

Justyna słynie ze swojej energiczności i pomysłowości, jednak na co dzień stroni od ludzi, bywając raczej indywidualistką. W codziennym postępowaniu stawia na praktyczność, raz za razem osiągając wyznaczone sobie cele. We wszystkim, co robi, musi jednak pozostać w zgodzie z własnym sumieniem i zasadami.

Justyna uwielbia być w ruchu. Kocha podróże, ucząc się głównie poprzez działanie. Jest ciągle zajęta. Lubi przy tym błyszczeć w towarzystwie i olśniewać otoczenie. Wręcz nie cierpi życia w cieniu innych. Uwielbia opowiadać na głos o swoich przemyśleniach i doświadczeniach. Jeśli jednak ktoś jej nie wysłucha, dogłębnie ją tym zrani.

Justyna w miłości bywa raczej ostrożna. Ma spore wymagania, którym niewielu jest w stanie sprostać. Poszukuje partnera, który będzie w stanie za nią nadążyć.

Justyna: numerologia. Spokojna i praktyczna natura

Liczbą imienia Justyna jest 2. Numerologiczna Dwójka, obdarzona spokojną i praktyczną naturą, doskonale radzi sobie w świecie materialnym. Zawsze można na niej polegać, jednak często bywa skoncentrowana wyłącznie na sobie.

Zawodem, w którym czuje się najlepiej, jest ten, który zapewni jej kontakt z naturą - na przykład ogrodnik lub architekt. Preferuje również te związane z obrotem nieruchomościami i bankowością.

Znaki Zodiaku. Poznaj ich wady i zaletyInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}