Przepracowałam 40 lat. Ile dostanę emerytury przy takim stażu pracy?

Oprac.: Karina Kowalska

Emerytura po 40 latach pracy przysługuje osobom, które spełniają określone warunki m.in osiągnęły wiek emerytalny. Istnieje jednak projekt mający wprowadzić emerytury stażowe. Czym jest obecnie emerytura po 40 latach, ile wynosi oraz komu przysługuje? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Emerytura po 40 latach pracy. Ile wynosi?
Emerytura po 40 latach pracy. Ile wynosi?123RF/PICSEL

Emerytura po 40 latach pracy - najnowsze informacje

Obecnie emerytura po 40 latach pracy przysługuje osobom w wieku 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn). Ponadto, aby otrzymać pieniądze z ZUS-u, należy odprowadzać składki odpowiednio przez 20 i 25 lat.

W ostatnim czasie pojawił się pomysł wprowadzenia emerytur stażowych, których kryterium jest ilość przepracowanych lat, a nie wiek emerytalny. W takim przypadku kobiety otrzymają emeryturę stażową po 35 latach pracy, a mężczyźni po przepracowaniu 40 lat.

Emerytura po 40 latach pracy przysługiwałaby osobom opłacającym składki i podlegającym ubezpieczeniu w ramach powszechnego systemu emerytalnego oraz rolnikom będącym w rolniczym systemie ubezpieczeń społecznych.

Jaka emerytura z ZUS-u po 40 latach pracy? Kalkulator

Wysokość emerytury po 40 latach pracy jest zależna od zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie i średniego dalszego trwania życia. Osoby, które osiągnęły 60. i 65. rok życia po przepracowaniu 40 lat otrzymają takie emerytury, na jakie zapracowały.

Aby obliczyć wysokość emerytury po 40 latach pracy, należy użyć kalkulatora dostępnego na stronie internetowej ZUS-u. Działa on w oparciu o wiek, wynagrodzenie, odprowadzane składki ubezpieczeniowe i inne. Musimy zatem uzupełnić wszystkie informacje - na ich podstawie kalkulator poda kwotę, jaka należy się po 40 przepracowanych latach.

Emerytura 40 lat pracy i wiek 60 lat

Istnieje możliwość, aby mężczyźni przeszli na wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat, a kobiety po 55. roku życia. Dotyczy to również sytuacji, gdy przepracowaliśmy 40 lat.

Emerytura pomostowa jest możliwa w przypadku osób, które pracowały w szczególnych warunkach lub wykonywały pracę o szczególnym charakterze. Mowa o odpowiedzialnej pracy lub takiej zagrażającej zdrowiu.

Aby obliczyć wysokość emerytury po 40 latach pracy, należy użyć kalkulatora dostępnego na stronie internetowej ZUS-u
Aby obliczyć wysokość emerytury po 40 latach pracy, należy użyć kalkulatora dostępnego na stronie internetowej ZUS-u123RF/PICSEL

Jaka emerytura po 40 latach pracy przy najniższej krajowej?

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i przepracowały 40 lat zyskują prawo do emerytury. Ile zatem otrzymają pieniędzy z ZUS-u?

Osoba pracująca przez 40 lat za najniższą krajową otrzyma minimalną emeryturę, która obecnie wynosi 1588,44 zł brutto. Z kolei pracownik zarabiający więcej niż minimalną pensję, odłoży więcej, a więc jego emerytura będzie odpowiednio wyższa.

Co przysługuje po 40 latach pracy?

Po 40 latach pracy w budżetówce przysługuje nagroda jubileuszowa. Od 3 listopada 2023 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące tej kwestii.

Od tego dnia pracownicy samorządowi, służby cywilnej, służby zdrowia oraz urzędnicy państwowi z 40-letnim stażem pracy otrzymują nagrodę jubileuszową w postaci 300% miesięcznego wynagrodzenia. Nauczycielom natomiast przysługuje nagroda w postaci 250 proc. miesięcznego wynagrodzenia.

***

Co jeść i suplementować, żeby nie chorować? "Tajemnica odporności leży na talerzu"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas