Specjalista zdradził sposób na błyskawiczne zasypianie. Mało osób to stosuje
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Problemy ze snem, a w tym z szybkim zasypianiem są zmorą wielu ludzi. Istnieje sporo metod na to, by zadbać o jakościowy sen, ale często bywa tak, że u każdego sprawdza się zupełnie co innego. Z pomocą przychodzi jeden ze specjalistów i proponuje wypróbowanie metody "tasowania poznawczego". Czym jest i jak ją stosować, by cieszyć się szybkim zasypianiem?
Tasowanie poznawcze. Banalna metoda, która pomoże ci zasnąć
Co wieczór ta sama sytuacja - przewracasz się z boku na bok, wstajesz po wodę, próbujesz medytacji, oddychasz głęboko i nic - sen nie przychodzi. Istnieje wiele metod, by pomóc osobom szybciej zasypiać, ale niektórzy wciąż poszukują "swojej" metody.
Luc P. Beaudoin, doktor, kognitywista i profesor na Uniwersytecie Simona Frasera w rozmowie z "Women's Health" zdradził jeden ze sposobów, który może okazać się strzałem w dziesiątkę podczas zasypiania.
Chodzi o zjawisko "tasowania poznawczego". To technika wspomagająca zasypianie, która polega na chaotycznym generowaniu w naszym umyśle losowych myśli lub słów. Pomaga to wyciszyć umysł i zapobiega nadmiernemu analizowaniu problemów przed snem, co często prowadzi do bezsenności.
Dokładnie chodzi o pewien banalny mechanizm - zamiast koncentrować się na stresujących myślach czy planach na przyszłość, metoda ta zmusza mózg do zajęcia się czymś neutralnym i przypadkowym. Gdy myśli są losowe i nieskładne, umysł przestaje się angażować w analizowanie rzeczywistości i stopniowo przechodzi w stan snu.
Luc P. Beaudoin w rozmowie z czasopismem podkreślił, że po raz pierwszy wpadł na ten pomysł jako student studiów licencjackich psychologii poznawczej w 1989 roku. Zmagał się z bezsennością i twierdził, że metoda mu pomogła. Jednak dopiero około 2009 roku, już jako badacz, zaczął formalnie studiować technikę tasowania poznawczego.
Badacz przyjrzał się lepiej metodzie podczas badań. Wnioski zaskoczyły
Jedno z recenzowanych badań, które przeprowadził w swojej karierze Beaudoin na temat tasowania poznawczego, zaprezentowane w 2016 r. na wspólnym spotkaniu American Academy of Sleep Medicine i Sleep Research Society, było niewielkie, ale wykazało obiecującą poprawę jakości snu u 154 studentów.
Badanie dotyczyło wykorzystania ćwiczenia tasowania poznawczego jako sposobu pomocy uczestnikom w radzeniu sobie z galopującymi myślami przed pójściem spać. Specjalnie stworzona na potrzebę badania aplikacja prezentowała nagrania losowych słów, jedno po drugim, z ośmiosekundową przerwą między każdym, aby pomóc uczestnikom stworzyć mentalny obraz każdego słowa.
Badanie wykazało, że jakość snu znacznie się poprawiła u uczestników, którzy wykonali to zadanie przed pójściem spać — a pobudzenie przed snem zostało zmniejszone.
"Na pierwszy rzut oka technika tasowania poznawczego może wydawać się podobna do koncepcji <liczenia owiec>, ale ciągłe skupianie się na tym samym obiekcie może być zbyt powtarzalne i precyzyjne, uniemożliwiając umysłowi prawdziwy odpoczynek" - mówi Beaudoin w rozmowie z "WH".
Eksperci podkreślają, że tasowanie poznawcze pozostaje teorią, a nie sprawdzoną praktyką. Choć badania specjalisty były zachęcające, potrzeba ich znacznie więcej.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wpróbować ten sposób przed spaniem.