Reklama

Synoptycy zapowiadają upalny początek października. Potem nastąpi gwałtowna zmiana w pogodzie

Tegoroczny październik rozpoczął się wyjątkowo pogodnie. Rekordowo wysokie jak na tę porę roku temperatury odnotowano już w Hiszpanii - w ubiegłą niedzielę upał sięgał tam do 38 st. C. Jest to najwyższa temperatura w historii, jaką zanotowano w tym kraju 1 października. Pogodowi eksperci zapowiadają, że do Polski jeszcze powrócą ekstremalnie ciepłe dni. Kiedy możemy się ich spodziewać?

Upały w Europie nie odpuszczają

Synoptykom udało się już ustalić, że jesień 2023 najpewniej będzie najcieplejszą w historii. Po wyjątkowo upalnych wrześniu przyszedł październik, który już pierwszego dnia przyniósł mnóstwo palącego słońca. Przykładowo Na Półwyspie Iberyjskim jeszcze nigdy w historii w tym czasie nie odnotowano wartości zbliżających się do 40 st. C. Upał notowany jesienną pora, gdy powinno być znacznie chłodniej to nic innego jak anomalia temperatury.  

Najwyższe temperatury padły w prowincji Badajoz w Hiszpanii, równie gorąco, bo ponad 37 stopni odnotowano również w Sewilli. Wszystko to za sprawą ciepłego, zwrotnikowego powietrza napływającego z terenów Afryki.

Ruch mas powietrza - niżu znajdujący na zachód od Iberii oraz wyżu zlokalizowany w centrum kontynentu przyczynia się do napływu gorąca, które trafia wprost do południowej części Hiszpanii.

Zobacz też: Jedziesz do lasu na grzybobranie? Uważaj na mandat! Za nierozwagę zapłacisz nawet 1000 złotych

Reklama

Gorący początek października. Wysokie temperatury powrócą również do Polski

W miniony weekend było w Polsce dosyć chłodno. Przez kraj przeszedł chłodny front atmosferyczny, który przyniósł znaczny spadek temperatur, a także przelotne opady. Już dziś sytuacja ma się jednak zmienić. W poniedziałek i wtorek - 2-3 października gorące powietrze o szerokim zasięgu będzie napływało z terenów Afryki, przez Iberię, Francję, Niemcy aż po Polskę Zachodnią co sprawi, że do naszego kraju znów powróci lato.

Już dziś i jutro w całym kraju zrobi się bardzo ciepło. We wtorek - 3 października temperatury w Polsce i okolicy będą nawet o kilkanaście stopni wyższe od wieloletnich norm.

Gdzie będzie najcieplej? Jak podają synoptycy, najpewniej na zachodzie i południu kraju - termometry jutro będą wskazywać tam nawet 27 stopni Celsjusza.

Czytaj także: Zalety niespiesznego leżakowania grzybów w słońcu. Ekscytujący efekt

Gwałtowna zmiana pogody już od 4 października

Już od środy sytuacja ma zacząć wracać do normy -  przez wiele regionów Europy - w tym także Polskę, przejdzie chłodny front atmosferyczny. Jego efektem będzie znaczne pogorszenie pogody - między innymi zachmurzenie na terenie kraju, wichury w regionie nadbałtyckim i znacznie niższe temperatury powietrza.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy