Zbliża się ważny termin. Oto co zrobić, aby nie płacić więcej za prąd
Jak zamrozić ceny prądu 2023? Przyjęta przez rząd Tarcza Solidarnościowa ma chronić odbiorców energii elektrycznej najbardziej narażonych na podwyżki cen prądu. Ci nie mogą jednak przegapić ważnego terminu. W przeciwnym wypadku rachunek za prąd może mocno nadszarpnąć domowy budżet.
Spis treści:
Zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych: limity
Tarcza Solidarnościowa jest pakietem ustaw, który przyjęty został w celu ochrony odbiorców energii elektrycznej. Wprowadza ona między innymi częściowe zamrożenie cen oraz ceny maksymalne dla niektórych odbiorców.
Zgodnie z założeniami ustawy ceny energii dla części odbiorców, w ramach określonych limitów w 2023 roku są zamrożone na poziomie z 2022 roku. Aktualne limity, wprowadzone w ustawie z 4 listopada 2022 roku to:
- do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
- do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych, w których jest osoba z niepełnosprawnością,
- do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny i dla rolników.
Zobacz również: 800 plus od nowego roku. PiS odsłania karty, w sieci burza. "Czekają nas nowe podatki"?
Co ważne, sprzedawca może zaoferować odbiorcom upust wynoszący 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023, jeśli między 1 października 2022 roku, a 31 grudnia 2023 roku odbiorca zmniejszy zużycie prądu o co najmniej 10 proc. w porównaniu do wcześniejszego okresu pomiędzy 1 października 2021 roku a 31 grudnia 2022 roku.
Jak zamrozić ceny prądu 2023? Niezbędne dokumenty
Chcąc skorzystać z zamrożenia cen prądu do limitów 2,6 MWh oraz 3 MWh rocznie niezbędne będzie złożenie koniecznych oświadczeń o spełnieniu warunków.
- Rolnicy muszą dostarczyć decyzję o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok.
- Duże rodziny muszą dostarczyć skan Karty Dużej Rodziny.
- Gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnością muszą dostarczyć orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Przedsiębiorstwo energetyczne w celu weryfikacji zawartych w oświadczeniu danych może żądać przedstawienia do wglądu oryginalnej Karty Dużej Rodziny, oryginalnego orzeczenia o niepełnosprawności lub oryginalnej decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok.
Zobacz również: Koniec ze zbieraniem plastikowych nakrętek. Organizacje charytatywne stracą część dochodów
Do kiedy złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu 2023? Zbliża się ważny termin
Zobacz również:
Jak wynika z ustawy, dokumenty należy złożyć nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 roku. Jak złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu? Można zrobić to osobiście, za pośrednictwem poczty lub poprzez ePUAP, korzystając z profilu zaufanego. Ci, którzy do 30 czerwca 2023 roku nie złożą koniecznych dokumentów nie uzyskają wyższego limitu, który zamrozi ceny prądu. Obowiązującym dla nich limitem będzie 2000 kWh na rok.
Zobacz również: Najrzadsze nazwiska w Polsce. Znajdujesz się na tej liście?