Zanim usiądziesz przed komputerem, zrób te trzy ćwiczenia. Efekt odczujesz od razu
To, jak zaczniemy nasz poranek może mieć wpływ na pozostałą część dnia. Kilkukrotne przestawianie budzika, a co za tym idzie, mniejsza ilość czasu na spokojne przygotowanie się do wyjścia sprawia, że już pierwsza część dnia będzie nerwowa i stresująca. Jakie nawyki wprowadzić do naszej porannej rutyny, żebyśmy zaczynali dzień spokojnie i bez pośpiechu? Czy wykonywanie chwile po przebudzeniu prostych ćwiczeń ma jakiś sens?
Spis treści:
Proste nawyki na dobry początek dnia
Poranek to bardzo ważna część naszego dnia. To od niego bowiem w dużej mierze zależy, jak będzie wyglądać jego dalsza część. Nerwowa pobudka, jedzenie śniadania w biegu i gorączkowe szukanie kluczy sprawiają, że przez kolejne godziny będziemy podenerwowani i spięci. A przecież wcale nie musi tak być. Wystarczy, że wprowadzimy do swojej porannej rutyny kilka prostych nawyków, aby poranki przestały kojarzyć nam się z pośpiechem i stresem.
Oczywiście, wprowadzenie wszystkich wymienionych poniżej nawyków może być trudne, a nawet niemożliwe ze względu, chociażby na dzieci czy rodzaj wykonywanej pracy. W takiej sytuacji warto jednak pomyśleć przynajmniej o dwóch lub trzech prostych nawykach, które sprawią, że zaczniemy nasz dzień chociaż trochę spokojniej.
Musimy mieć świadomość, że nie ma jednej złotej metody na to, jak dobrze zacząć dzień. Dla każdego jego dobry początek, czyli tzw. "miracle morning" będzie przecież oznaczał coś innego. Tak więc z opisanych poniżej prostych nawyków można wybrać jedynie te, które pasują do naszego stylu życia.
Zobacz również:
Żadnych "drzemek"
Zdrowy, spokojny sen, jest kluczowy nie tylko dla naszego zdrowia, ale i ogólnego samopoczucia. Zbyt mała ilość snu przez jeden lub dwa dni nie jest jeszcze czymś bardzo złym. Jednak jeśli notorycznie nie dosypiamy, stajemy się przemęczeni i rozdrażnieni. Wstanie z łóżka, potrafi wówczas zająć nam kilkanaście minut, których później brakuje nam na spokojne przygotowanie się do wyjścia z domu. Zadbajmy więc o odpowiednią ilość i jakość snu.
Warto również wiedzieć, że dla naszego organizmu szkodliwa jest nie tylko zbyt mała, ale również i zbyt duża ilość snu. Ostatnio przeprowadzone badania wskazują na podniesione ryzyko demencji czy cukrzycy typu 2 u osób, które śpią zbyt długo. Postarajmy się więc spać optymalnie długo, czyli między 7-9 godzin.
Zapomnijmy również o drzemkach, które dają jedynie złudne wrażenie dłuższego snu. Taka kilkuminutowa, poranna drzemka nie jest pełnowartościowym snem. Lepiej więc nastawić budzik na trochę późniejszą godzinę, zamiast przestawiać go co 5 czy 10 minut. To jednak nie wszystko. Jak dobrze wiemy, nasz sen ma poszczególne fazy. Kiedy więc zasypiamy ponownie po pierwszym alarmie budzika, nasz organizm może rozpocząć nowy cykl. Wybudzenie w takiej fazie może poskutkować zmęczeniem i uczuciem oszołomienia, które będzie utrzymywało się dłużej, niż po normalnej pobudce.
Czytaj także: Drzemka w ciągu dnia, czyli błędne koło dla mózgu
Naturalne światło
Kolejnym sposobem na dobre rozpoczęcie dnia jest wystawienie się na działanie naturalnego światła słonecznego. Dzięki temu dajemy ciału znać, że pora przejść z trybu spania do trybu przebudzenia. Postarajmy się rozpocząć każdy dzień od odsłonięcia zasłon i wpuszczenia światła do naszej sypialni. Jeszcze lepsze rezultaty przyniesie otworzenie okna lub wyjście na chwilę na balkon lub do ogrodu.
Czytaj również: 8 sposobów na dobry poranek
Medytacja
Chociaż w porównaniu z innymi krajami w Polsce medytacja nie jest jeszcze zbyt popularna, to zainteresowanie nią rośnie z roku na rok. Praktykowanie porannej medytacji może przynieść wiele korzyści zarówno dla zdrowia w ogóle, jak i dobrego samopoczucia zaraz po jej zakończeniu. Medytacja poprawia koncentrację, wycisza emocje i uspokaja nerwy. Już kilkuminutowa praktyka sprawia, że nasz dzień zaczniemy znacznie spokojniej, co będzie miało pozytywny wpływ na jego dalszą część.
Jak wykonać prostą medytację?
Usiądź wygodnie (np. po turecku) i zamknij oczy lub patrz w jeden konkretny punkt. Zacznij spokojnie oddychać przeponowo - wdech nosem i wydech ustami. Skoncentruj się na tej czynności, a napływającym do głowy myślom po prostu pozwól odpłynąć. Przez te kilka minut nie koncentruj się na nich, a jedynie na równym, głębokim oddechu.
Odpowiednie nawodnienie
O tym jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia wie chyba każdy z nas. Niestety, wciąż wiele osób zapomina o wypijaniu zalecanych dwóch litrów wody dziennie, a jak pokazują ostatnio przeprowadzone badania, aż 75 proc. Amerykanów jest chronicznie niewystarczająco nawodnionych. Taki stan może nie tylko odcisnąć swoje piętno na zdrowiu, zwiększając na przykład ryzyko różnych chorób i nasilając istniejące. Słabe nawodnienie spowalnia też pracę mózgu, zwiększa ryzyko popełnienia błędów przy powtarzalnych zadaniach, a także jest przyczyną złego nastroju.
Zobacz również:
Zdrowe śniadanie
"Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia". Chyba każdy z nas słyszał to zdanie wiele razy. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ jest w nim wiele prawdy. Zdrowe, prawidłowo zbilansowane śniadanie (zarówno wytrawne, jak i to na słodko) zapewni nam dobry start na cały dzień, poprawi naszą koncentrację oraz doda energii. Dodatkowo sycący posiłek o poranku sprawi, że przez cały dzień będziemy odczuwać znacznie mniejszy głód, dzięki czemu unikniemy sięgania po niezdrowe przekąski.
Badania wykazały również, że osoby jedzące dobrej jakości śniadania zwykle przyjmują więcej potrzebnych witamin i minerałów, mają zdrowszy metabolizm i wagę oraz lepiej radzą sobie w pracy oraz w szkole.
A co najlepiej jeść na śniadanie? Dietetycy jako składniki pożywnego śniadania zalecają przede wszystkim:
- pełnoziarniste pieczywo
- chude mięso
- jaja
- rośliny strączkowe
- orzechy
- mleko i przetwory mleczne
- owoce oraz warzywa
Oprócz jakości spożywanych produktów zadbajmy również o to, aby śniadanie zjeść powoli i w spokojnej atmosferze.
Ruch o poranku
Dowodów na korzystne działanie porannej gimnastyki jest sporo. Dawka umiarkowanego wysiłku z rana wpływa pozytywnie nie tylko naciało, które dzięki temu rozrusza się po kilku godzinach snu, ale również na wydajność intelektualną.
Włączenie prostych ćwiczeń do porannej rutyny to świetny sposób na rozpoczęcie dnia z energią i dobrym samopoczuciem.
Oto trzy proste ćwiczenia, które możesz wykonać przed siadaniem przed komputerem:
Rozciąganie całego ciała
- Stań prosto, unieś ręce do góry, a następnie powoli przechylaj się w lewo i w prawo, aby rozciągnąć boki.
- Powtórz ćwiczenie 5 razy na każdą stronę.
- Następnie zrób skłon do przodu, starając się dotknąć palców stóp.
- Przytrzymaj przez kilka sekund.
Przysiady
- Stań w lekkim rozkroku, a następnie wykonaj przysiad pamiętając, aby kolana nie wychodziły poza palce stóp.
- Wykonaj 10-15 powtórzeń. To ćwiczenie aktywuje mięśnie nóg i pośladków.
Krążenia ramion
- Wyciągnij ręce na boki na wysokości barków.
- Wykonuj okrężne ruchy ramionami do przodu przez 20 sekund, a następnie do tyłu przez 20 sekund. To pomoże rozluźnić napięcie w górnej części ciała.