Ten przysmak kosztuje nawet 450 złotych. W kwietniu pojawia się w lasach
Wiosenna aura zachęca do leśnych spacerów. Ręce zacierają szczególnie grzybiarze, którzy już teraz wypatrują pierwszych, tegorocznych znalezisk. Jakie są grzyby w kwietniu? Miej oczy szeroko otwarte. Jeden z rosnących wiosną w lasach grzybów jest nie tylko smaczny, ale również zdrowy. Zachowaj jednak ostrożność.
Spis treści:
Czy są grzyby na wiosnę? Ten gatunek spotkasz już w lesie
Miłośnicy leśnych wędrówek z niecierpliwością wyczekują nadejścia sezonu grzybowego, kiedy znów będą wynosić z lasów pełne naręcza smacznych okazów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć go nieco wcześniej. Pierwsze grzyby rosną już bowiem w polskich lasach. Wystarczy raptem nieco uwagi.
W kwietniu w lasach pojawiają się, uważane przez wielu za najsmaczniejsze i najzdrowsze grzyby, smardze. Sprawdzą się jako dodatek do sosów, zup czy jajecznicy, już na początku roku wypełniając kuchnię grzybowym aromatem. Co ważne, pozwolą również sporo zaoszczędzić. Kilogram świeżych grzybów w sklepach i na targowiskach kosztuje bowiem od około 200 do nawet 450 złotych.
Jakie są grzyby w kwietniu? Miej oczy szeroko otwarte
Smardze rosną najczęściej na podmokłych terenach - łąkach, brzegach rzek i strumieni, a także między trawami, szczególnie chętnie otaczając się towarzystwem topoli i drzew owocowych. Co ważne, objęte są częściową ochroną. Oznacza to, że można zbierać je tylko w określonych miejscach - na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych czy szkółek leśnych. Nie wolno jednak wynosić ich z lasów.
Podczas zbiorów należy zachować szczególną ostrożność. Mimo iż smardze wyróżniają się charakterystycznym wyglądem - jajowatym kapeluszem o ażurowej strukturze przypominającej plaster miodu - przy odrobinie nieuwagi można pomylić je z niektórymi, trującymi gatunkami - piestrzenicą kasztanowatą czy piestrzenicą olbrzymią. Warto więc mieć się na baczności.
Zobacz również: Połącz trzy składniki. Mikstura wykosi mech i chwasty z trawnika oraz kostki brukowej
Czy grzyby smardze są jadalne? To skarbnica zdrowia
W rzeczywistości smardze zachwycą niejedno, nawet najbardziej wymagające podniebienie. Wyróżnia je bowiem delikatny smak i orzechowo-korzenny aromat, czym wyróżniają się spośród innych, leśnych kolegów. Co więcej, zaskakują również składem.
Smardze uważane są za jedne z najzdrowszych grzybów. Są bowiem źródłem błonnika, łatwo przyswajalnego białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. W swoim składzie zawierają również witaminy z grupy B, potas, żelazo i fosfor. W efekcie wykazują właściwości wspomagające pamięć czy poprawiające nastrój, mając również wpływ na poprawę funkcjonowania narządu wzroku. Działają też przeciwzapalnie.
Należy jednak pamiętać, by poddać je obróbce cieplnej. Surowe smardze są niejadalne.
Zebrane więc w odpowiednim miejscu i poprawnie przyrządzone mogą stać się prawdziwym, zdrowym przysmakiem.
Zobacz również: Katarzyna Bosacka bierze pod lupę popularny produkt. Na składzie nie zostawia suchej nitki