Reklama

Uda ci się zatrzymać ten ruszający się obrazek? Jest na to sprytny trik!

Powyższy obrazek jest przykładem złudzenia optycznego, w którym statyczny obraz wydaje się nam ruchomy. Prawda, że nie można oderwać od tego oczu? Spróbujmy jednak wykorzystać tę chwilę na poszukanie sposobu, by ten obraz "zatrzymać". Uda ci się?

Ten obrazek bez wątpienia wprawi cię w dziwny stan niezrozumienia. Będziesz się zastanawiać, czy jest statyczny, czy to może coś w rodzaju gif-u, który niby jest zdjęciem, ale jednak ruchomym. Czy to trójwymiarowe, czy może płaskie, a tylko odpowednio narysowane.

Sprytnie oszukuje mózg i zmusza go do widzenia kontrastowych kolorów, kształtów i ich pozycji. 

Jak to działa? Mózg odczytuje zmianę światła jako ruch, więc linie na tym obrazku wydają mu się ruchome, choć tak naprawdę są statyczne. Tworzy się tu też iluzja głębi - wydaje nam się, że zaglądamy do środka tego obrazu, tymczasem patrzymy przecież na coś całkiem płaskiego. 

Reklama

Zobacz też: Kobieta czy mężczyzna? To, co tu widzisz ukazuje twoje ukryte "ja"

 Ta iluzja optyczna może dla nas - widzów - być irytująca, ale jednak zabawna. Okazuje się jednak, że ma jakąś wartość dla naukowców. Pomaga im mianowicie badać funkcjonowanie naszego umysłu i jego reakcje na otoczenie.

Iluzje optyczne podkreślają błędy w percepcji i dają wgląd w ukryte procesy neuronowe. 

Jak "zatrzymać" ten ruch? 

Jeśli cały czas kształty i kolory wydają ci się ruchome, spróbuj skupić na dłuższą chwilę wzrok na środku tego obrazka. Nie musi to być sam środek ślimaka, mogą być jego okolice. Chodzi o skupienie wzroku w jednym miejscu. Spróbuj, ruch powinien co najmniej zwolnić, a nawet się zatrzymać. 

Polecamy też: To, co widzisz na tym obrazku wyjaśnia, dlaczego nie znalazłaś miłości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: psychozabawa | psychotest

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy