Ukryty przycisk na skrzynce od świateł. Sprawdź, czy zadziała
Żółte skrzynki umieszczone przy przejściach dla pieszych nie są rzadkim widokiem w wielu większych polskich miastach. Ich funkcja zdaje się oczywista. Naciśnięcie przycisku na skrzynce inicjuje zmianę sygnalizacji, ułatwiając tym samym pokonanie ruchliwego skrzyżowania. Niewielu zdaje sobie sprawę, że niepozorna skrzynka kryje w sobie również inną, sekretną funkcję.
Spis treści:
Jak działają przyciski na przejściu dla pieszych?
Żółta skrzynka z przyciskiem, umieszczona na słupie sygnalizacji świetlnej tuż przy przejściu dla pieszych, jest ważnym elementem systemu sygnalizacji adaptacyjnej, służącej do przełączania świateł. W istocie służy bowiem do zasygnalizowania chęci przejścia przez pasy, a tym samym zmiany koloru świateł na jezdni.
Podobny element wyposażenia świetlnej sygnalizacji szczególnie często pojawia się przy ruchliwych skrzyżowaniach i tych drogach, których bezpieczne pokonanie niejednokrotnie urasta do rangi wyczynu. Wówczas, wciskając przycisk, komputer sterujący sygnalizacją otrzymuje informację, iż pieszy chce przejść przez ulicę, a tym samym w odpowiednim momencie zmienia światło na pasach na zielone. Niewielu wie jednak o ich ukrytej funkcji.
Ukryta funkcja żółtej skrzynki. Do czego służy sekretny przycisk?
Widok żółtej skrzynki przy przejściu dla pieszych nie dziwi dziś już niemal nikogo. W wielu polskich miastach coraz częściej pojawiają się jednak automatyczne urządzenia monitorujące okolice przejść i wykrywające obecność pieszych lub rowerzystów. Wówczas naciskanie przycisku nie jest niezbędne. Wystarczy jedynie zbliżyć się w okolice przejścia dla pieszych, a system sam wykryje naszą obecność, automatycznie "wciskając" przycisk zmiany świateł.
Automatyczne sygnalizacje wykrywające oczekujących na przejście przez jezdnię pieszych nigdy nie występują jednak jako jedyna metoda. "Zawsze instalowany jest również przycisk umożliwiający ręczne zgłoszenie potrzeby zapalenia zielonego światła" - informuje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. To na wypadek awarii urządzeń rejestrujących ruch. Ale nie tylko.
Do czego służy guzik ukryty na dole urządzenia do zmiany świateł?
Jak się okazuje, na dole żółtej skrzynki przy światłach umieszczony jest specjalny guzik, przeznaczony dla konkretnej grupy przechodniów. Ten spełnia wyjątkowo ważną funkcję. "W kasecie przycisku znajduje się sygnalizacja dźwiękowa i wibracyjna dla osób z dysfunkcją wzroku. Wibrację uruchamia się wciskając guzik umieszczony od spodu kasety przyciskowej" - informuje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.
Co więcej, na bocznej ściance żółtej skrzynki znajduje się również plan tyflograficzny przejścia dla pieszych, dzięki któremu osoby słabo widzące, za pomocą dotyku, mogą dowiedzieć się jaka jest długość przejścia dla pieszych i czy jest ono wyposażone w azyl.
Zobacz również: Niemal 16 tysięcy premii gwarancyjnej. Wielu z nas ma w domu ten wartościowy dokument