Reklama

Reklama

Uważaj na te rośliny. Mogą powodować atak astmy

Alergie powodowane przez pyłki roślin, to nie tylko katar sienny i zaczerwienione oczy. Reakcją alergika może być również atak astmy oskrzelowej, który jest poważnym stanem, wymagającym szybkiego podania odpowiednich leków rozkurczających. Jakich roślin powinni wystrzegać się alergicy?

Astma to przewlekła choroba o podłożu zapalnym i alergicznym. W czasie ataku duszności u astmatyka następuje zwężenie oskrzeli, które utrudnia prawidłowe oddychanie. Wymiana tlenu i dwutlenku węgla zastaje zakłócona. W skrajnych przypadkach taki atak może prowadzić do zatrzymania krążenia i śmierci. 
Osoby chore na astmę powinny unikać przebywania w miejscach, gdzie stężenie pyłków roślin, na które są uczulone, jest wysokie. Odpadają więc wycieczki do lasu w gorące, letnie dni, spacery po świeżo skoszonym trawniku. Wakacje najlepiej spędzać nad morzem lub w górach, gdzie pyłków jest mniej.  

Reklama

Jakie rośliny są niebezpieczne dla astmatyka?

  • Trawy — pyłki traw są właśnie najczęstszą przyczyną alergii na pyłki roślin w naszej strefie klimatycznej. Okres ich pylenia może trwać w sumie nawet kilka miesięcy, e względu na mnogość ich gatunków. W naszym kraju trawy pylą od połowy maja do końca lipca.
  • Szczaw — zwyczajny, zwany też łąkowym. Szczaw pyli od początku czerwca do końca września.   
  • Bylica — w Polsce występuje jej kilka gatunków — bylica zwyczajna, przydrożny chwast, bylica piołun i bylica boże drzewko.  Okres pylenia bylic trwa od początku lipca do końca września.
  • Leszczyna — jej okres pylenia przypada w przedwiośniu, a więc bardzo wcześnie. Pyli już od końca stycznia do marca.
  • Olcha — w naszym kraju występują trzy gatunki tej rośliny. Kwitną od lutego do połowy kwietnia.
  • Brzoza — to popularne drzewo pyli w okresie od kwietnia do połowy maja. 

Zobacz również:

Jak ogrzewanie mieszkań wpływa na rośliny doniczkowe? To warto wiedzieć!
Kwiaty na balkon
Rośliny, które oczyszczają powietrze

***


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astma oskrzelowa | alergia | alergia na pyłki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy