W polskich lasach rośnie grzyb warty fortunę. Oto jego znak szczególny

Do polskich lasów powrócił po niemal 100 latach. Mowa o grzybie wartym fortunę, czyli gąsce sosnowej. Nie dość, że ma wyjątkowy smak, to jego cena może zwalać z nóg. Nie bez powodu znajduje się w gronie najdroższych grzybów świata. Wartość gąski sosnowej wynika z tego, że nie można jej uprawiać, bo rośnie wyłącznie w środowisku naturalnym.

Gąska sosnowa to wyjątkowy grzyb. Do polskich lasów "powrócił" po niemal 100 latach
Gąska sosnowa to wyjątkowy grzyb. Do polskich lasów "powrócił" po niemal 100 latach123RF/PICSEL

Już od dawna budzi ogromne zainteresowanie grzybiarzy. Gąska sosnowa - obok białej trufli - znajduje się w gronie najdroższych grzybów świata. Znana również jako Tricholoma matsutake jest ceniona nie tylko za wyjątkowy smak, ale również właściwości zdrowotne. Gąska sosnowa występuje głównie w Stanach Zjednoczonych i Azji, a zwłaszcza w Korei, Butanie, Chinach i Japonii. W ostatnim z wymienionych krajów grzyb uchodzi za prawdziwy przysmak!

Okazuje się, że na gąskę sosnową od jakiegoś czasu można natknąć się - chociaż naprawdę rzadko - w polskich lasach. W naszym kraju nie była widziana od 1921 roku. I tak, niespodziewanie, po niemal 100 latach grzyb znowu pojawił się na terenie naszego kraju. Warto dodać, że do 2021 roku był uznany za... wymarły. Gdzie w Polsce rośnie gąska sosnowa? Można ją znaleźć wyłącznie w lasach iglastych i mieszanych. Do tej pory można było na nią trafić m.in. w Gdańsku czy na terenie gminy Zawoja w Beskidzie Żywieckim.

Najdroższy grzyb świata rośnie w Polsce. Skąd ta zawrotna cena?

Gąska sosnowa jest warta fortunę. Z uwagi na to, że występuje dość rzadko, cena grzyba w niektórych krajach może być naprawdę bardzo wysoka. Jego cena może sięgać od 100 euro do nawet 2000 euro za kilogram. Wartość grzyba wynika nie tylko z wyjątkowych walorów smakowych, ale również z tego, że nie można go uprawiać, bo rośnie tylko w środowisku naturalnym.

W Polsce grzyb ten nie znajdują się pod ochroną, więc można je zrywać. Jednak ze względu na to, że  gąska sosnowa nie znajduje się na liście grzybów dopuszczonych do handlu, jej sprzedaż jest całkowicie zabroniona.

W Japonii gąska sosnowa uchodzi za prawdziwy przysmak
W Japonii gąska sosnowa uchodzi za prawdziwy przysmakAk ccmWikimedia

Gąska sosnowa: po czym poznać? Oto znak szczególny

Gąskę sosnową dość łatwo pomylić z innymi gatunkami grzybów, np. z młodym borowikiem czy opieńkiem. Ma ona brązowy kapelusz, który - w przypadku młodych grzybów - jest dość gruby i stożkowaty. Grzyb ma też zawinięte w stronę trzony krawędzie. Zazwyczaj jest gładki w dotyku, ale w trakcie deszczowych dni staje się dość śliski. Znak szczególny? Ten wyjątkowy grzyb wydziela silny aromat cynamonu, który nie znika nawet po obróbce termicznej.

Grzyb jest często mylony z gąską ognistą, która ma bardziej pomarańczowy kolor i nie wydziela charakterystycznego zapachu. Co więcej, gąska ognista jest trująca. Kolejnym grzybem, z którym można pomylić gąskę sosnową jest niejadalna włośnianka korzeniasta. Ma ona podobne kolory, ale posiada korzeniasty trzon, który rośnie od kilku do kilkunastu centymetrów w głąb ziemi. Grzyb ten pachnie marcepanem i ma szare blaszki. Dlatego też podczas grzybobrania należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie przyglądać się swoim zbiorom.

Gąska sosnowa: właściwości

Gąska sosnowa jest ceniona w kuchni azjatyckiej nie tylko za wyjątkowy smak, ale również cenne dla zdrowia właściwości. Według badań, zawiera ona witaminy z grupy B i minerały takie jak selen, miedź czy cynk. To również grzyb bogaty w antyoksydanty i związki działające przeciwzapalnie. Regularne spożywanie gąski sosnowej ma również wzmacniać układ odpornościowy. Tradycyjna medycyna Dalekiego Wschodu wykorzystuje grzyb również jako środek poprawiający samopoczucie.

W Polsce można znaleźć najdroższe grzyby świataPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas