Wiele osób drży na jego widok. Czy zaskroniec jest groźnym wężem?

Słoneczne dni i wysokie temperatury, które utrzymują się w Polsce w ostatnich dniach, sprzyjają aktywności zaskrońców, które po długiej zimie wychodzą ze swoich nor. Czy spotykając takiego węża, powinniśmy mieć powody do obaw?

Zaskroniec to niejadowity wąż
Zaskroniec to niejadowity wąż123RF/PICSEL

Zaskroniec zwyczajny - charakterystyka

Zaskroniec posiada przeważnie ubarwienie szarozielone lub brązowawe, a jego białokremowy brzuch pokryty jest nieregularnymi, czarnymi plamkami.

Samica osiąga długość do 1,5 m, natomiast samce mają zazwyczaj ok. 80 cm. Samica na przełomie wiosny i lata składa od ośmiu do dwudziestu jaj, choć zdarzają się przypadki, że jest ich nawet aż czterdzieści. Po dwóch miesiącach wylęgają się młode węże długości około 15 cm - 20 cm - informują Lasy Państwowe.

Zaskroniec jest doskonałym nurkiem, dlatego bardzo często przebywa na podmokłych i bagnistych terenach i niedaleko jezior. Wąż żywi się małymi gryzoniami w postaci np. myszy i nornic, a jego przysmaków zalicza się również płazy i ryby.

Gdy zaskroniec wyczuwa zagrożenie, wydaje z siebie głośne syczenie, ale może również udawać martwego.

Zaskroniec bardzo lubi tereny podmokłe
Zaskroniec bardzo lubi tereny podmokłePIOTR KAMIONKA/REPORTER/PIOTR KAMIONKA/REPORTEREast News

Czy zaskrońce są niebezpieczne?

Jak już wspomnieliśmy - zaskroniec to niejadowity wąż i nie stanowi dla człowieka zagrożenia. Zwierzę unika kontaktu z ludźmi i stara się przed nimi uciekać.

"Zaskroniec- w razie zagrożenia z gruczołów odbytowych wydziela gęstą substancję o bardzo nieprzyjemnym, mdłym zapachu lub udaje martwego, przez co stara się uniknąć zagrożeń od swoich naturalnych wrogów jak bociany, czaple, lisy" - czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Jak się zachować podczas spotkania zaskrońca?

Lasy Państwowe poinformowały, że w związku z ciepłą i słoneczną pogodą zaobserwowano większą aktywność zmiennocieplnych gadów, w tym również zaskrońców.

"Im jest im cieplej, tym są ruchliwsze i mają więcej energii, dlatego często można je spotkać w nasłonecznionych miejscach, gdzie zażywają kąpieli słonecznych. Idealnym miejscem dla węży wydaje się zatem powierzchnia dróg, szczególnie asfaltowych- jest nasłoneczniona, ciepła i płaska, co dodatkowo oprócz aspektów termicznych ułatwia wężom poruszanie się" - informują specjaliści z Lasów Państwowych.

Apelują przy tym do kierowców o zachowanie ostrożności podczas kierowania pojazdem, ponieważ zaskrońce wygrzewające się na asfalcie są słabo widoczne, dlatego bardzo często giną pod kołami samochodów.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zaskroniec zapuści się do naszego ogrodu? Wąż do złożenia jaj często wybiera kompostownik, ponieważ jego temperatura zazwyczaj jest dosyć wysoka. Jeśli posiadamy w ogrodzie oczko wodne, to niewykluczone, że i tam spotkamy zaskrońca.

Jeśli zauważymy zaskrońca w ogrodzie, absolutnie nie powinniśmy panikować, ponieważ zwierzę nie stanowi dla nas zagrożenia. Wąż doskonale wyczuwa wibracje na powierzchni, dlatego już samo głośne tupanie powinno wystarczyć, by zaskroniec uciekł z ogrodu.

Jeśli chcemy zminimalizować "ryzyko" pojawienia się zaskrońca w ogrodzie, należy pozbyć się z niego doniczek i innych akcesoriów, które stanowią dla węża schronienie. Warto również zadbać o regularne koszenie trawnika, ponieważ zaskroniec przeważnie ukrywa się w wysokiej trawie.

Wąż zaskroniec w Polsce jest pod ochroną, dlatego próba zneutralizowania tego zwierzęcia oznacza złamanie przepisów.

„Zbliżenia”. Tomasz Raczek. O „Ekranie w proszku”, filmach i medytacjiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas