Zacznie się jeszcze w tym roku. Naukowcy biją na alarm: ryzyko wynosi 98 proc.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
186
Udostępnij

ONZ nie pozostawia złudzeń: do 2027 roku temperatury na Ziemi mają osiągnąć rekordowy poziom. Według najnowszego raportu organizacji tak źle jeszcze nie było, a liczby nie kłamią: w latach 2023-2027 średnia roczna globalna temperatura będzie o 1,5 stopnia Celsjusza wyższa niż przed rewolucją przemysłową.

Wydarzy się jeszcze w tym roku. Naukowcy biją na alarm
Wydarzy się jeszcze w tym roku. Naukowcy biją na alarm123RF/PICSEL

Do 2027 roku temperatury osiągną poziom rekordowy - biją na alarm naukowcy. ONZ podzieliło się kolejnymi niepojącymi informacjami dotyczącymi zmian klimatu. Wnioski? Klimat nadal się ociepla, a lodowce topnieją szybciej niż w latach 90. XX wieku. Jak widać, scenariusze przyszłości naszej planety nie zapowiadają się zbyt optymistycznie.

Wydarzy się jeszcze w tym roku. Naukowcy biją na alarm

Nowy raport nie pozostawia złudzeń. Lata 2023-2027 ludzkość zapamięta na długo
Nowy raport nie pozostawia złudzeń. Lata 2023-2027 ludzkość zapamięta na długo123RF/PICSEL

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (agenda ONZ), występuje aż 98-procentowe prawdopodobieństwo, że do 2027 roku co najmniej jeden będzie najcieplejszy od startu pomiarów.

Ryzyko przekroczenia o 1,5 stopnia średniej globalnej temperatury wynosi obecnie 66 proc. - to więcej niż przed rewolucją przemysłową. Dla porównania: w 2022 roku prawdopodobieństwo zostało ocenione na 50 proc.

Organizacja ostrzega, że w najbliższych latach temperatury na Ziemi wzrosną do rekordowych poziomów. Wśród przyczyn eksperci wymieniają szkodliwe gazy cieplarniane i zjawisko pogodowe nazywane El Nino.

Sekretarz generalny agencji ONZ Petteri Taalas ostrzegł, że konsekwencje zmian będą dotkliwe dla bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia, gospodarki wodnej i środowiska. To nie koniec listy problemów, z jakimi będzie borykać się ludzkość. Do listy można dopisać problemy zdrowotne, zwłaszcza o charakterze kardiologicznym.

El Niño zachwieje gospodarką

Przyszłość naszej planety nie zapowiada się zbyt optymistycznie
Przyszłość naszej planety nie zapowiada się zbyt optymistycznie123RF/PICSEL

To jednak nie koniec złych wieści. Nadchodzące miesiące przyniosą również zjawisko pogodowe i oceaniczne określane mianem El Niño, które polega na utrzymywaniu się wyjątkowo wysokiej temperatury na powierzchni wody w równikowej strefie Pacyfiku. Może prowadzić do wzrostu globalnych temperatur i z jednej strony prowadzić do susz np. w Australii czy Indonezji, a z drugiej - do większych opadów w południowej części USA i w Azji Środkowej. Ostatni raz El Niño występował w latach 2018 i 2019.

Przeciwieństwem El Niño jest występujące na tropikalnym Pacyfiku zjawisko La Niña, która wiąże się z niskimi temperaturami wody.

Wspomniany El Niño może zachwiać gospodarką na całym świecie. Badania na amerykańskim kolegium Dartmoutha nie pozostawiają złudzeń: w przeszłości zjawisko pogodowe powodowało nawet bilionowe straty zwłaszcza w najbiedniejszych krajach.

Jak podaje tvn24.pl, przewidywana na 2023 rok anomalia może spowolnić globalną gospodarkę o 3 bln dolarów do 2029 roku. A jeśli zmiany klimatyczne spotęgują częstotliwość występowania El Niño, straty gospodarcze na całym świecie w XXI wieku wyniosą 84 bln dolarów.

Ryzyko przekroczenia o 1,5 stopnia średniej globalnej temperatury wynosi obecnie 66 proc.
Ryzyko przekroczenia o 1,5 stopnia średniej globalnej temperatury wynosi obecnie 66 proc. 123RF/PICSEL

***

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Złapać wiatr w… wiatrak
      Złapać wiatr w… wiatrakINTERIA.PL
      INTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      102
      Super
      relevant
      32
      Hahaha
      haha
      24
      Szok
      shock
      15
      Smutny
      sad
      5
      Zły
      angry
      8
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      186
      Udostępnij
      Oceń artykuł
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na