Reklama

Zakop majtki w ziemi. Naukowcy mówią, czego możesz się z nich dowiedzieć

Jaki związek ma bielizna ze stanem jakości gleby? Jak się okazuje – ogromny. Naukowcy mają już pierwsze wyniki eksperymentu, który przeprowadzono w ubiegłym roku w Szwajcarii. Wnioski są zaskakujące!

Tysiąc wolontariuszy wzięło udział w badaniu jakości gleby, które przeprowadzono w 2021 roku w Szwajcarii. W tym celu w przydomowych ogródkach każdy z nich zakopał bawełniane majtki. Mimo iż z pozoru podobny eksperyment może wydawać się śmieszny, ma on szczególne znaczenie przede wszystkim dla rolnictwa.

Zakopanie majtek w ziemi dało zaskakujące efekty. Naukowcy mają wyniki

Badanie przeprowadzone pod kierunkiem Agroscope oraz Uniwersytetu w Zurychu było pierwszą tego typu kompleksową analizą jakości gleby w Szwajcarii. Ostatecznie przebadano materiał z 880 lokalizacji z całym kraju.

Pierwszym etapem badania było zakopanie bawełnianej bielizny na łąkach, polach oraz przydomowych ogródkach. Po upływie określonego czasu wolontariusze mieli za zadanie wykopanie majtek oraz sprawdzenie w jakim stanie jest materiał. Już wtedy naukowcy byli w stanie wyciągnąć pierwsze wnioski.

Reklama

Jaki związek ma bielizna ze stanem jakości gleby? Zaskakujące!

Jak wynika z przekazanej przez naukowców analizy, stan rozkładu materiału mówi wiele o jakości gleby. Kierownik projektu Frans Bender przekazał, iż im więcej materiału organicznego oraz pożywienia dla organizmów glebowych znajdowało się w ziemi, tym szybciej doszło do rozkładu bielizny. Majtki rozkładały się wolniej kiedy w ziemi znajdowało się mniej próchniczy oraz składników mineralnych.

Jak się okazało, najwięcej próchnicy znajdowało się w przydomowych ogródkach. Naukowcy zauważyli, iż powodem podobnego stanu rzeczy jest fakt, iż w tych miejscach dochodzi do większego wykorzystania kompostu, który uwalnia korzystne składniki odżywcze. Zawartość próchnicy była nawet o 23 proc. niższa na polach uprawnych.

Badanie pomogło również wykryć organizmy, które zamieszkują glebę.

Zobacz również: 

Oszuści nigdy nie śpią. Takimi sposobami próbują wyłudzać pieniądze

Produkty idealne na kryzys. Przechowasz je nawet przez kilka lat

Skandaliczne zachowanie na religii. Wszystko opublikowano w sieci

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: majtki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama