Zasiłek stały – czym jest i kto może go otrzymać? Oto kiedy można się o niego starać
Kiedy należy się zasiłek stały? To świadczenie pieniężne wypłacane przez pomoc społeczną, które ma na celu pomoc osobom całkowicie niezdolnym do pracy. Kto może go otrzymać i jak się o niego starać? Oto najważniejsze informacje.
Spis treści:
Komu przysługuje zasiłek stały z opieki?
Zasiłek stały jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez pomoc społeczną. Przysługuje osobie:
- pełnoletniej, samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej,
- pełnoletniej, pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Niezdolność do pracy z powodu wieku dotyczy osób, które ukończyły 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn. Całkowita niezdolność do pracy natomiast tyczy się osób posiadających i legitymujących się grupą inwalidzką I lub II bądź znacznym czy umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Ile wynosi kwota zasiłku stałego?
Kryteria dochodowe oraz kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej są weryfikowane oraz ustalane co trzy lata. Zakłada się, że wysokość realizowanego świadczenia w 2023 roku nie może być niższa niż 30 złotych i wyższa niż 719 złotych.
"W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania lub zasiłku dla opiekuna, zasiłek stały nie przysługuje" - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Jak obliczyć zasiłek stały?
W 2023 toku zasiłek stały wynosi:
- w przypadku osoby samotnie gospodarującej - wyliczany na podstawie różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku od dnia 1 stycznia 2022 nie może być wyższa niż 719 zł miesięcznie;
- w przypadku osoby w rodzinie - wyliczany na podstawie różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.
Przy ustalaniu uprawnienia oraz wysokości zasiłku stałego do dochodu nie wlicza się kwoty zasiłku okresowego.
Zobacz również: Kontrolerzy zapukają do drzwi milionów Polaków. Tym razem to nie abonament RTV będą sprawdzać
Zasiłek stały 2023: jak i gdzie złożyć wniosek?
Ubieganie się o zasiłek stały musi być poprzedzone złożeniem odpowiedniego wniosku. Świadczenia nie dostaje się z urzędu. Wniosek o zasiłek stały należy złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej właściwym dla adresu zamieszkania.