Anna Popek pokochała tę przekąskę. Zdrowa i prosta, a do tego… tania
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Gdy ląduje na talerzu, wielu z niepewnością kiwa głową. W rzeczywistości jest jednak nie tylko smaczna, ale również prosta w przygotowaniu, a przede wszystkim – zdrowa. Anna Popek straciła dla niej wręcz głowę – zachwalając i przekonując. "Odżywcza i delikatna, nie zalega w żołądku, lekkostrawna" – wymienia jej właściwości. Jak zrobić dobrą jaglankę? To nic trudnego.
Uważana za najzdrowszą z kasz od dłuższego czasu święci triumfy w polskich kuchniach. Są wciąż jednak tacy, którzy zerkają na nią z pewną niepewnością. Tymczasem naukowcy przekonują - kasza jaglana jest nie tylko smaczna, ale również zdrowa - wpływając prozdrowotnie na niemal cały organizm. Jak to możliwe?
Na co dobra jest jaglanka? Jedz nawet codziennie
Spożycie prosta, z którego otrzymuje się kaszę jaglaną, może obniżyć poziom cholesterolu całkowitego, trójglicerydów oraz wskaźnik masy ciała BMI, zmniejszając w ten sposób ryzyko chorób układu krążenia - zauważają eksperci, publikując swoje ustalenia na łamach czasopisma "Frontiers in Nutrition".
Zobacz również:
Kasza jaglana, jedzona regularnie, zmniejsza więc ryzyko otyłości, zbawiennie wpływając także na układ krążenia. Ale to nie wszystko. W swoim składzie nie zawiera bowiem glutenu, przez co jest lekkostrawna - a mimo to niezwykle odżywcza, będąc znacznie bogatszą od innych zbóż w nienasycone kwasy tłuszczowe. Jak się okazuje, ma ich od 2 do 10 razy więcej niż rafinowana pszenica i łuskany ryż.
"Kasza jaglana jest bardzo odżywcza i bardzo delikatna. Nie zalega na żołądku, jest lekkostrawna, ale jednocześnie (...) daje dużo siły, wzbogaca organizm" - przekonuje również prawdziwa fanka tej przekąski, Anna Popek. Kaszę jaglaną w formie jaglanki warto więc serwować sobie systematycznie - nie tylko na śniadanie. Chcąc, by zachwycała smakiem, warto zwrócić uwagę na jeden szczegół.
Jak zrobić dobrą jaglankę? Anna Popek instruuje
Jest zdrowa i pożywna, przez co warto spożywać ją nawet każdego dnia. By smakowała, wystarczy wzbogacić ją łyżką syropu klonowego lub zmiksowanymi truskawkami, dodając także nasiona czy owoce, które dodatkowo wspomogą zdrowie organizmu. W lecie podobne danie sprawdzi się nawet jako pełnowartościowy obiad. W trakcie przygotowań warto pamiętać jednak o jednej, ważnej zasadzie.
Kasza jaglana ma bowiem swój specyficzny, gorzko-wytrwany smak. Jak się go pozbyć? "Należy kaszę jaglaną podsmażyć najpierw na suchej patelni. Kiedy ziarenka zaczynają pękać można ją zalać zimną wodą, wypłukać, potem odlać tę wodę i potem zalać ponownie i dopiero gotować. Gotujemy do miękkości, ale nie tak, żeby była rozgotowana" - radzi Anna Popek, podkreślając, że jaglanka to jedna z jej ulubionych przekąsek.
Kaszę jaglaną należy gotować przez około 20 minut, nie mieszając jej w trakcie gotowania - wówczas unikniemy otrzymania nieestetycznie wyglądającej papki. A potem wystarczy już jedynie zajadać się jej smakiem, ciesząc się jej zbawiennym wpływem na zdrowie.