Czy farsz do uszek można mrozić?
Bez uszek raczej trudno wyobrazić sobie tradycyjny, wigilijny barszcz. Część osób przygotowuje je znacznie wcześniej. W oczekiwaniu na święta leżakują w zamrażalniku nawet kilka tygodni wcześnie. Niektórzy mają wątpliwości, czy można również mrozić sam farsz.

W wielu domach przygotowania do świąt ruszyły już pełną parą. Na liście znajduje się pewnie lepienie uszek, bez których trudno wyobrazić sobie wigilijny barszcz. Delikatne ciasto, a do tego pyszny farsz z grzybami w roli głównej to prawdziwy przysmak kojarzący się z tym wyjątkowym czasem w roku. Ze względu na to, że tuż przed świętami jest sporo rzeczy do zrobienia, niektórzy uszka przygotowują o wiele wcześniej.
Jak mrozić uszka?
Możemy mrozić nie tylko surowe uszka, ale również te ugotowane. Nim jednak trafią do zamrażalnika, należy je odpowiednio przygotować. Należy je ugotować w osolonej wodzie, odcedzić i polać odrobiną oleju roślinnego. Następnie należy pozostawić do osuszenia i schować do przygotowanych pojemników. Można je również wyłożyć na tackę styropianową lub wrzucić do woreczków strunowych. W takiej formie mogą być przechowywane w zamrażalniku przez około cztery tygodnie.
Jeśli decydujemy się na mrożenie uszek w surowej formie, wystarczy, że tackę wyłożymy papierem do pieczenia lub pergaminem. Umieszczamy na nim uszka i pozostawiamy między nimi niewielkie przerwy. Warto o nich pamiętać, ponieważ zbyt bliska odległość sprawi, że będą się szybko sklejać. Najpierw wkładamy tackę do zamrażalnika na dwie godziny w celu wstępnego przemrożenia. Po tym czasie możemy je przełożyć do opakowań i trzymać szczelnie zamknięte nawet przez trzy miesiące.
Czy farsz do uszek można mrozić?
Czy farsz do uszek można zrobić dzień wcześniej? Oczywiście. Zdarza się jednak, że chcemy przygotować go o wiele wcześniej.
W obliczu świątecznych przygotowań nierzadko pojawia się pytanie, czy można mrozić sam farsz do uszek. Odpowiedź brzmi: tak. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku pojemnik do przechowywania żywności. Mrożenie nie wpłynie na smak farszu, ani tym bardziej na przydatność do spożycia uszek, do których go wykorzystamy. Co więcej, unikniesz w ten sposób marnowania żywności. Bo nawet jeśli nie wykorzystasz całości do uszek, możesz go również użyć po świętach do innych potraw, np. pierogów czy krokietów.

Uszka do barszczu według przepisu siostry Anastazji
Szukasz pomysłu na pyszne uszka wigilijne? Warto zainspirować się przepisem, w którym zamiast kapusty można użyć białej fasoli. Oto przepis na uszka do barszczu według przepisu siostry Anastazji.
Składniki na uszka z fasolą
Farsz:
- 15 dag fasoli Jaś,
- 1 mała cebula,
- 5-6 kawałków suszonych grzybów,
- 1 łyżka bułki tartej,
- 2 łyżki tłuszczu,
- sól,
- pieprz.
Na ciasto:
- 1/2 kg mąki pszennej,
- 1 jajko,
- 3/4 szklanki letniej wody (ok.),
- 1/4 szklanki mleka,
- 1/2 płaskiej łyżeczki soli.
Przygotowanie uszek z fasolą: Farsz:
- Grzyby i fasolę - wcześniej namoczone - ugotować i zemleć.
- Cebulę obrać, pokroić w kostkę, zeszklić na tłuszczu i dodać do zmielonej masy.
- Wymieszać wraz z bułką tartą i doprawić do smaku.
- Nadziewać uszka farszem.
Ciasto:
- Przesianą mąkę wysypać na stolnicę, zrobić wgłębienie i wolno wlewać gorące mleko, mieszając widelcem.
- Następnie dodać pozostałe składniki i wyrabiać ciasto do uzyskania jednolitej, miękkiej i lśniącej masy. Ciasto ma mieć wolną konsystencję. Po czym rozwałkować na grubość ok. 2 mm i wykrawać małe kwadraciki (ok. 4 × 4 cm).
- Na środek każdego nałożyć nadzienie z fasoli, złożyć po przekątnej, zlepić brzegi i założyć rogi jeden na drugi, mocno zlepiając.
- Gotowe uszka wrzucać partiami do wrzącej osolonej wody.
- Delikatnie zamieszać drewnianą łyżką, by nie przywarły do dna. Przykryć i wolno gotować.
- Gdy wypłyną, odkryć i gotować jeszcze przez ok. 3 min.
- Odcedzić lub pojedynczo wyciągać łyżką cedzakową.
- Gorące układać na półmisku.
*Przepis pochodzi z książki "Siostra Anastazja. Życie pełne smaku"