Faworki nigdy nie były tak kruche i delikatne. Oto jak robi je Magda Gessler
Faworki są bezsprzecznie jedną z najbardziej charakterystycznych słodkich przekąsek w okresie karnawału. Lądują na stole obok pączków, zachwycając podniebienia. Jak zrobić pyszne chruściki? Przepis Magdy Gessler na faworki sprawi, że chrusty będą kruche i delikatne jak nigdy dotąd.
Dlaczego w tłusty czwartek jemy faworki?
Zobacz również:
- Już czas! Zrób ciasto i niech leżakuje. Wyjdą najlepsze pierniczki
- To jeden z najlepszych dodatków do kilkudziesięciu dań. Bez problemu zrobisz we własnym domu
- Pięć przepisów na ciasta bez pieczenia– idealne na Boże Narodzenie i nie tylko
- Obiadowy klasyk czy koszmar z dzieciństwa? Oto powody, dla których warto ją jeść
Przed laty w karnawale ludzie stawali przed wizją czterdziestodniowego postu. Chcieli się więc dobrze do niego przygotować ... jedząc na zapas. Tłuste szynki i wędzone słoniny były dopiero początkiem. Nie mogło zabraknąć także słodkości. A ponieważ faworki smażone są na głębokim tłuszczu, powszechnie uważano je za tłustą potrawę, której nie sposób sobie wówczas odmówić.
Jak zrobić dobre ciasto na faworki?
Faworki są chrupkimi, słodkimi ciasteczkami z ciasta śmietanowego. Nazywa się je również chrustem lub chruścikiem. Przed laty nazwy te nawiązywały do suchych gałązek, które szeleszczą podobnie jak gryzione faworki.
Słodkie wypieki, według legendy, powstały jednak zupełnie przez przypadek. Młody, niedoświadczony jeszcze cukiernik omyłkowo wrzucił do rozgrzanego oleju wąski pasek ciasta na pączki. Po wyłowieniu okazało się, że ciasto zwinęło się w kokardkę, a posypane cukrem pudrem smakowało wyśmienicie.
Dziś faworkami zajadamy się w karnawale, nie wyobrażając sobie bez nich tłustego czwartku. W skład ciasta wchodzą żółtka, tłuszcz oraz cukier. Zgodnie z tradycyjną recepturą gotowe ciasto na faworki należy stłuc wałkiem, aby nadać mu lekkości. Ten proces można jednak pominąć, oszczędzając sobie pracy. Wystarczy zamienić wałek na przedmiot, który znajduje się w każdej kuchni.
Faworki Magdy Gessler: przepis
Tuż przed tłustym czwartkiem poszukujemy idealnego przepisu na faworki. Zależy nam na tym, aby były kruche i delikatne. Z pomocą przychodzi Magda Gessler, prawdziwa inspiracja dla wielu kucharzy. Chrust z jej przepisu dosłownie rozpływa się w ustach.
Do ich przygotowania potrzebować będziemy:
- 600 g mąki pszennej,
- 2 łyżki smalcu,
- 15 żółtek,
- 200 g cukru,
- 6 łyżek śmietany,
- 2 łyżki spirytusu,
- 1 łyżkę araku,
- 500 g smalcu do smażenia,
- 100 9 cukru pudru,
- wanilię.
Sposób przygotowania:
Dwie łyżki smalcu ucieramy do momentu aż nabierze konsystencji śmietany. Kolejno wbijamy 15 żółtek, dodając cukier, alkohole, śmietanę oraz mąkę. Wyrabiamy gładkie, elastycznie ciasto. Rozwałkowujemy bardzo cienko, lekko podsypując mąką.
Kroimy na paski, nacinamy w środku i przewijamy. W szerokim rondlu rozgrzewamy smalec. Chcąc sprawdzić czy tłuszcz osiągnął już odpowiednią temperaturę wystarczy wrzucić do niego kawałek ciasta. Jeśli od razu wypłynie na powierzchnię oznacza to, że faworki można już na nim smażyć.
Chrusty smażymy na złoty kolor. Odsączamy na ręczniku papierowym, a kolejno posypujemy cukrem pudrem z wanilią. Tak przyrządzone zachwycą kruchością i delikatnością. Domownicy je pokochają!