Gotuję w wodzie z cukrem i cytryną. Ulubiony kompot całej rodziny

Tradycja przygotowywania przetworów na zimę jest przekazywana w wielu rodzinach z pokolenia na pokolenie. Słoiki pełne ogórków, pieczarek, domowych dżemów czy konfitur stoją rzędami w domowej spiżarni. W tym roku warto wzbogacić zapasy także o kompot jabłkowy. Podpowiadamy sprawdzony przepis na jesienno-zimowy rarytas.

Jak przygotować wyborny kompot z jabłek na zimę?
Jak przygotować wyborny kompot z jabłek na zimę?INTERIA.PL

Smakowity kompot jabłkowy

Woda, jabłka, porcja cukru i sok z cytryny. Z tak niewielu składników przygotujemy niezwykle aromatyczny, słodko-kwaśny i smakujący jak u babci kompot z jabłek. Po dokładnym schłodzeniu oraz dorzuceniu kilku kostek lodu możemy raczyć się nim w ciepłe dni na balkonie lub w ogrodzie. Nadmiar warto przelać do słoików, zapasteryzować i zostawić na chłodniejsze dni, kiedy odrobinę podgrzany przypomni smak lata.

Składniki na kompot jabłkowy

  • 1 kg jabłek
  • 2 litry wody
  • ok. 100 g cukru
  • sok wyciśnięty z cytryny

Jak się robi kompot z jabłek na zimę?

Kompot jabłkowy w słoikach to smakowity napój na zimę
Kompot jabłkowy w słoikach to smakowity napój na zimę123RF/PICSEL
  1. Jabłka myjemy pod zimną i bieżącą wodą, a następnie osuszamy. Tak przygotowane owoce obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w ćwiartki.
  2. Do dużego garnka wlewamy dwa litry wody i dosypujemy cukier. Oba składniki zagotowujemy i dorzucamy pokrojone wcześniej jabłka.
  3. Garnek z wodą, cukrem i owocami przykrywamy, zmniejszamy moc palnika i gotujemy przez 25-30 minut.
  4. Po upływie wyznaczonego czasu dodajemy do środka sok wyciśnięty z jednej cytryny. Dodatek ten zapobiegnie ciemnieniu jabłek.
  5. Gorącym kompotem z jabłek napełniamy czyste i wyparzone słoiki, pamiętając o pozostawieniu ok. 1 cm wolnej przestrzeni od góry.
  6. Dno czystego garnka wykładamy bawełnianą ściereczką i wkładamy do niego słoiki, które nie powinny się ze sobą stykać.
  7. Wnętrze naczynia wypełniamy wodą do ok. ¾ wysokości słoików i zagotowujemy wodę. Od momentu wrzenia pasteryzujemy przez 25 minut.
  8. Zapasteryzowane słoiki z kompotem jabłkowym wyciągamy na blat kuchenny i stawiamy do góry dnem.
  9. Kiedy słoiki całkowicie wystygną, możemy ponownie je obrócić i schować do szafki, domowej spiżarni, piwnicy lub garażu.

Na co pomaga kompot z jabłek?

Soczyste, chrupiące, delikatnie słodkie lub mocno kwaśne jabłka, to owoce, które w polskich sklepach znajdziemy przez cały rok. Choć mówi się, że najlepiej smakują dopiero jesienią, również latem warto skusić się na ich podjadanie. Jeśli znudzą nam się jako samodzielna przekąska, możemy przygotować z nich wyborne przetwory, do których wrócimy pełnią mroźnej zimy. Prawdziwym rarytasem jest kompot z jabłek.

Serwowany latem napój doskonale orzeźwia, a także jest świetnym uzupełnieniem zdrowej diety. Jeśli chcemy, by przynosił jak najlepsze efekty, możemy całkowicie zrezygnować z cukru. W takiej wersji uraczymy nim także cukrzyków. Dietetycy wskazują, że kompot jabłkowy wspiera prawidłową pracę jelit oraz pomaga uporać się z zaparciami. Szklanka kompotu na bazie jabłek powstrzyma nawracające biegunki, a dodatkowo zadba o prawidłowy poziom nawodnienia i uzupełni brakujące witaminy oraz minerały.

„Ewa gotuje”: Jabłka kiszonePolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas