Reklama

Reklama

Historia pizzy w Google Doodle. Gdzie Mikołaj?

6 grudnia to data, która większości z nas kojarzy się z mikołajkami. Użytkownicy Google byli więc rano mocno zaskoczeni, gdy zamiast Świętego Mikołaja zobaczyli okolicznościowy obrazek przypominający pizzę. Międzynarodowy Dzień Pizzy wypada w lutym, więc dlaczego właśnie teraz Google serwuje nam grafikę z tym włoskim przysmakiem?

Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi. Dziś, 6 grudnia, zamiast spodziewanej sylwetki Mikołaja pojawiła się tutaj... grafika z pizzą. Skąd ten pomysł?

Święto pizzy 6 grudnia? Google Doodle przypomina ważną datę

Wyszukiwarka Google postanowiła przygotować specjalną grafikę, by uczcić rocznicę wpisania pizzy na Listę Reprezentatywną UNESCO niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Neapolitańska sztuka kulinarna „Pizzaiuolo” została na nią wpisana właśnie 6 grudnia. W 2007 roku. 

Okolicznościowa grafika odsyła użytkowników Google do prostej gry logicznej, która polega na pokrojeniu wirtualnej pizzy w odpowiedni sposób - należy podzielić wybrany placek tak, by na każdym z kawałków były jedynie określone składniki.

Krótka historia pizzy

Skoro Google Doodle już przypomniał nam o pizzy, to warto wspomnieć jej krótką historię. Choć pizza kojarzy się nam głównie z Włochami, to pieczone placki były znane już w starożytnej Grecji. Pizza z przeszłości miała postać placków zapiekanych m.in. z oliwkami, czosnkiem i ziołami. Placki podawano również z okazji urodzin faraonów w Egipcie. Po raz pierwszy słowo pizza (łacińskie picea) pojawiło się w 997 roku właśnie we Włoszech. 

Reklama

***
Zobacz również:

Pięć sposobów na doskonałą pizzę w domu

Jak zrobić pizzę z patelni? Pomysł na szybki obiad! 

Sycąca pizza bez spodu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje