Jak gotować jajka? Nie tylko czas ma znaczenie

Jajko można ugotować na kilka sposobów. Zdecydowanie najpopularniejszym i również najprostszym z nich jest przygotowanie jaj na twardo, ze ściętym białkiem i żółtkiem. Jednak przepisów na pyszne, gotowane jajka jest znacznie więcej. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Jak gotować jajka, żeby zawsze wychodziły?
Jak gotować jajka, żeby zawsze wychodziły?123RF/PICSEL

Gotowanie jajek na twardo: jak to zrobić?

Najzdrowsze są jajka na miękko, na twardo i jajka w koszulce
Najzdrowsze są jajka na miękko, na twardo i jajka w koszulce123RF/PICSEL

Dobrym sposobem na ugotowanie jajka na twardo, jest umieszczenie go w garnku, a następnie zalanie zimną wodą. Do tego można dodać odrobinę soli. Dzięki temu łatwiej odejdzie skorupka. Następnie należy zagotować wodę i poczekać, aż zacznie wrzeć.

Potem można nieco zmniejszyć temperaturę i odczekać od 8 do 10 minut. Po tym czasie należy zalać jajka zalać gorącą wodą i zimną. Zatrzyma to proces gotowania, a ty będziesz mogła cieszyć się idealnym smakiem i konsystencją jajek na twardo.

Gotowanie jajek na miękko: sprawdzony sposób

Podczas przygotowywania jajek na miękko, należy zacząć od tej samej procedury, co w przypadku gotowania ich na twardo. Zalać jajka umieszczone uprzednio w garnku zimną wodą, a następnie poczekać, aż się zagotuje. Potem można je przygotować na trzy sposoby.

W trakcie pierwszego należy odczekać do 3,5 minuty, drugiego 4 minut, a trzeciego do 5,5 minut. Co różni wszystkie receptury? Odnoszą się one do konkretnych rozmiarów jajek: S, M i L. Dzięki temu, dotrzymując odpowiednich odstępów czasowych, można zawsze uzyskać ten sam efekt. 

Po wskazanym czasie trzeba wylać wodę z garnka. Jej miejsce uzupełnić zimną. Kiedy jajka będą ostudzone, można obrać je lub ściąć wierzchołek, żeby odkryć płynne wnętrze. Dla smaku warto posypać jajko pieprzem.

Czas gotowania ma wpływ na konsystencję jaj
Czas gotowania ma wpływ na konsystencję jaj123RF/PICSEL

Gotowanie jajek w koszulkach: krok po kroku

Jajka w koszulkach wymagają większych umiejętności kulinarnych. 

Na początku należy wbić jajko do miseczki. W międzyczasie trzeba przygotować rondelek i wlać do niego wodę razem z łyżeczką octu. Kiedy się zagotuje, należy zmniejszyć ogień. Potem trzeba wziąć łyżkę i zrobić nią wir w wodzie.

Kolejny krok to delikatne wlanie jednego jajka. Następnie można przykryć garnek i gotować na wolnym ogniu przez ok. 2 minuty. Ostatni etap to wyjęcie gotowego jajka łyżką cedzakową. Można je odsączyć na papierowym ręczniku.

Czytaj również:

„Zdrowie na widelcu”: Warzywa strączkowe. Garść soi zawiera tyle białka co trzy jajkaPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas