Nie tylko gofry. Oto 5 prostych pomysłów na dania z gofrownicy

Chociaż – jak głosi nawet jej nazwa – służy głównie do przygotowywania gofrów, w rzeczywistości szybko może zmienić swoje przeznaczenie. Oto bowiem w mig może zamienić się w toster, patelnię, a nawet… piekarnik. Co można zrobić w gofrownicy oprócz gofrów? Oto 5 prostych pomysłów.

Co można zrobić w gofrownicy oprócz gofrów? 5 prostych pomysłów
Co można zrobić w gofrownicy oprócz gofrów? 5 prostych pomysłów123RF/PICSEL

Chrupiące i aromatyczne gofry, z dodatkiem dżemu i bitej śmietany, dla wielu stanowią synonim najlepszego deseru. By przyrządzić je w odpowiedni sposób - tak, aby zachwycały konsystencją oraz strukturą - konieczna jest ona, gofrownica we własnej osobie.

Gdy trafia już na wyposażenie kuchni, najczęściej wykorzystywana jest jednak wyłącznie od czasu do czasu - w momencie, kiedy domowników najdzie ochota na zjedzenie smakowitego, słodkiego gofra (chociaż te przyrządzać można również w wersji na słono). Tymczasem spełnić może znacznie więcej funkcji - przyczyniając się do stworzenia szeregu smacznych, ale niecodziennych dań.

Co można zrobić w gofrownicy oprócz gofrów? Spróbuj, a pokochasz

Czas obalić mit, zgodnie z którym gofrownica służy wyłącznie do przygotowywania gofrów. Oto bowiem niepozorny sprzęt w kilka chwil może zamienić się w... toster - służąc przede wszystkim do przygotowania popularnych tostów z serem. Jedyną niedogodnością może okazać się fakt wgłębień, które pozostawi na chlebie gofrownica. Te jednak w żaden sposób nie wpłyną na smak słonej przekąski.

Co można zrobić w gofrownicy oprócz gofrów? Spróbuj, a pokochasz
Co można zrobić w gofrownicy oprócz gofrów? Spróbuj, a pokochasz123RF/PICSEL

Obok zwykłych tostów, wielu w gofrownicy przyrządza także tosty francuskie - zwykłe kromki chleba maczane w jajku roztrzepanym z mlekiem, które w oryginalnym przepisie smaży się na patelni na złoty kolor. W wersji na słodko przyrządza się je z dodatkiem cynamonu i cukru, zaś na słono - z solą i pieprzem.

  1. Jajka roztrzep widelcem z mlekiem, dodaj cynamon lub sól i pieprz do smaku.
  2. Gdy gofrownica się nagrzeje, roztop na płytkach kawałek masła.
  3. Kromki chleba obtocz w jajku z mlekiem, a kolejno ułóż na płytkach gofrownicy.
  4. Podgrzewaj przez około 2-3 minut, aż do zarumienienia.
  5. Podawaj z dżemem lub wędliną i serem żółtym.

Omlet z gofrownicy. Ten przepis jest hitem

Gofrownica może także zastąpić patelnię. Wówczas przyrządzimy na niej na przykład jajecznicę. Jajka należy roztrzepać widelcem, a płytkę gofrownicy wysmarować tłuszczem, kolejno nagrzewając do wysokiej temperatury. A potem jedynie wylać na nią jajeczną masę - zachowując przy tym jednak ostrożność. Masa jajeczna, w zbyt dużej ilości, może się wylać. Warto więc podzielić ją na mniejsze partie.

Gofrownica przyda się również do przygotowania szybkiego i pełnowartościowego śniadania - omleta. By go przyrządzić należy:

  • Zmieszać jajka, mleko, sól, pieprz, ewentualnie niewielką ilość mąki.
  • Wszystkie składniki dobrze wymieszać i dodać ulubione dodatki.
  • Dolną płytkę gofrownicy nasmarować masłem. Kolejno wylać masę jajeczną tylko do rantów.
  • Zamknąć górną pokrywę i piec. Konieczne może okazać się przytrzymanie uchwytu urządzenia, gdyż masa jajeczna podniesie do góry pokrywę gofrownicy.

Racuchy z gofrownicy. Skusi się nawet największy niejadek

Gofrownica przyda się także do przyrządzenia słodkiej przekąski, na którą skusi się nawet największy niejadek. Placuszki z dodatkiem jabłka - popularne racuchy - skradną niejedno serce. Jak je przyrządzić?

Masę na racuchy przygotowuje się z zaledwie kilku składników: mleka, mąki pszennej, świeżych drożdży, jajka, cukru i jabłek. Te należy dokładnie wymieszać, a kolejno odłożyć w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Później należy nagrzać gofrownicę, smarując jej dolne płytki niewielką ilością oleju, a potem już tylko nakładać na nie po jednej łyżce ciasta, smażąc na złoty kolor. Palce lizać!

Przepis na najlepsze gofryInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas