Odchudzający dodatek do obiadu. Poznaj przepisy na fit surówki
Oprac.: Anna Gburek
Jesteś na diecie odchudzającej? Zwróć uwagę nie tylko na liczbę kalorii, ale także składniki swojej diety. Odchudzanie to długi proces, w którym należy szczególnie zadbać o jakość składników pokarmowych. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru kilogramów bez uszczerbku na zdrowiu. A co jak nie warzywa dostarczą ci największą dawkę witamin? Sprawdź najlepsze przepisy na surówki odchudzające, które urozmaicą twój obiad!
Spis treści:
Warzywa wspierające odchudzanie
Pomimo tak wielu gotowych diet odchudzających, obiecujących szybkie efekty i szczupłą sylwetkę w 30 dni, istnieje tylko jedna zasada, która pozwoli ci schudnąć - zachowanie ujemnego bilansu kalorycznego. Możesz go osiągnąć przez ograniczenie spożywania kalorii lub zwiększenie ilości kalorii spalanych np. podczas treningu. Oba czynniki połączone ze sobą dadzą ci jeszcze lepsze i szybsze efekty.
Aby jednak odchudzanie nie odbiło się na twoim zdrowiu, nie można mocno ograniczać ilości kalorii w diecie - 300-500 kalorii mniej w zupełności wystarczy. Jednocześnie mniejsze posiłki powinny być zbilansowane i bogate w witaminy oraz składniki mineralne. A co jest jednocześnie niskokaloryczne i bogate w witaminy? Warzywa! Te można jeść na diecie odchudzającej bez ograniczeń. Niektóre z nich dodatkowo przyspieszają odchudzanie:
brokuły - są niskokaloryczne, ale sycące. Zawierają dużo białka oraz błonnika pokarmowego, który przyspiesza perystaltykę jelit
Oczywiście to tylko niewielka część warzyw, które pozytywnie wpłyną na twoją sylwetkę. Podstawą odchudzających surówek często jest sałata lub kapusta. Oba warzywa niezależnie od odmiany są niskokaloryczne i bogate w witaminy. A tego właśnie najbardziej potrzeba ci podczas odchudzania.
Przepisy na odchudzające surówki
Poniżej znajdziesz przepisy na smaczne i zdrowe surówki dietetyczne. Nie tylko urozmaicą twój jadłospis, zwiększą atrakcyjność dania, ale także pomogą ci szybciej schudnąć.
1. Surówka z cykorii
Składniki potrzebne do przygotowania surówki z cykorii są łatwo dostępne i jest ich niewiele. Pomimo tego propozycja ta dostarczy ci wielu witamin. Cykorię możesz zastąpić inną odmianą sałaty. Warto jednak pamiętać, że to właśnie cykoria ma duże stężenie cennych składników pokarmowych. Do jej przygotowania będziesz potrzebować:
- cykorię
- rzeżuchę
- jogurt
- sok z cytryny
- sól
Aby przygotować surówkę z cykorii, należy najpierw oddzielić listki cykorii i dokładnie je umyć. Następnie możesz je porozdzielać ręcznie lub pokroić w paski i połączyć z posiekaną rzeżuchą. Zieleninę wymieszaj z jogurtem i dopraw sokiem z cytryny oraz solą do smaku.
2. Surówka z kapusty pekińskiej - klasyk, który nigdy się nie znudzi
Surówka z kapusty pekińskiej jest tania w przygotowaniu, smaczna i bardzo pożywna. Dostarcza wielu witamin i jednocześnie mocno urozmaica danie. Do przygotowania surówki odchudzającej z kapusty pekińskiej potrzebujesz:
- kapustę pekińską
- marchewkę
- cebulę
- jabłko
- natkę pietruszki
- składniki na sos: tarty chrzan, jogurt grecki, sól, pieprz
Na początku umyj i poszatkuj kapustę pekińską, cebulę pokrój w piórka, a marchewkę i jabłko zetrzyj na tarce na dużych oczkach. Jabłko możesz dodatkowo skropić sokiem z cytryny, aby nie ściemniało. Wszystko wymieszaj ze sobą i dopraw solą oraz pieprzem.
Sos do surówki jest równie łatwy w przygotowaniu. Jogurt wymieszaj z chrzanem i dodaj sól oraz pieprz do smaku. Połącz sos z warzywami i gotowe!
3. Surówka z cykorii i pora
Kolejna propozycja surówki z wykorzystaniem cykorii. Tym razem jednak wzbogacona jest o pora. Do jej przygotowania potrzebujesz:
- cykorię
- pora
- jabłka
- oleju sojowego lub oliwy
- jogurtu
- soku z cytryny
- soli
- pieprzu
Cykorię umyj i podziel na listki, możesz ją pociąć lub poprzerywać na mniejsze kawałki. Por również umyj i pokrój na drobną kostkę. Jabłko obierz i zetrzyj na dużych oczkach, po czym skrop odrobiną cytryny. Aby przygotować sos, jogurt wymieszaj z sokiem z cytryny, pieprzem i solą. Następnie dodaj do niego trochę oleju sojowego lub oliwy. Sos wymieszaj z wcześniej przygotowanymi warzywami.
4. Surówka z czerwonej kapusty i marchewki
Czerwona kapusta nie tylko wizualnie urozmaici twój obiad, ale także dostarczy ci antocyjanów - czyli silnych przeciwutleniaczy. Stanowi świetną alternatywę dla surówki odchudzającej z białej kapusty czy kapusty pekińskiej.
Składniki na surówkę:
czerwona kapusta
Czerwoną kapustę możesz drobno posiekać lub zetrzeć. Dodaj do niej startą marchewkę i skrop warzywa sokiem z cytryny. Opcjonalni możesz dodać odrobinę cukru dla przełamania kwaśnego smaku cytryny.
5. Surówka z kiszonej kapusty - tradycyjny dodatek do obiadu
Surówka z kiszonej kapusty z pewnością jest dobrze znana w wielu domach. To przysmak naszych babć, który warto także i dziś wprowadzić do diety, szczególnie tej odchudzającej. Kiszona kapusta zawiera kwas mlekowy wspierający mikroflorę bakteryjną jelit. Tym samym wpływa na całą kondycję organizmu - również odporność. Co potrzebujesz do przygotowania surówki z kapusty kiszonej?
- kiszoną kapustę
- cebulę
- marchewkę
- olej z oliwy lub olej rzepakowy
- cukier, sól, pieprz
Przygotowanie dietetycznej surówki z kapusty kiszonej jest bardzo proste. Drobno pokrojoną cebulę i startą marchewkę dodaj do kiszonej kapusty. Następnie dopraw surówkę odrobiną oleju, solą, pieprzem i ewentualnie cukrem. Dietetyczny dodatek do dania głównego gotowy!
Proporcje składników do przygotowania surówki dobierz według uznania i swoich preferencji smakowych. Jej ilość także dopasuj do liczby osób na obiedzie. Pamiętaj, aby nie przesadzać z sosami, czyli olejem, jogurtem lub cukrem, które podwyższają ogólną wartość kaloryczną surówki.
Surówka czy sałatka? Jak włączyć je do diety odchudzającej?
Surówki są lekkie, składają się z samych warzyw i ewentualnie sosu, dzięki czemu są prawdziwą bombą witaminową. Świetnie nadają się jako dodatek do obiadu np. mięsa i kaszy. Dzięki nim wprowadzisz do posiłku kolejną porcję warzyw.
Zupełnie inaczej jest z sałatkami, które często są kompletnym posiłkiem w ciągu dnia. Mogą zastąpić obiad lub kolację. Zawierają wszystkie składniki pokarmowe - białko w postaci warzyw strączkowych, mięsa lub sera, tłuszcze - w postaci oliwy z oliwek lub innych sosów, a także węglowodany dostarczane przez warzywa czy grzanki. Sałatki są dużo bardziej kaloryczne niż surówki, dlatego stanowią osobne danie, a nie dodatek do obiadu.
Na diecie odchudzającej możesz spożywać zarówno surówki, jak i sałatki. Obie dostarczą ci mnóstwa witamin i składników mineralnych, ponieważ w większości składają się z warzyw. Warto jednak dobrze obliczyć ich wartość energetyczną i ująć je w codziennym czy tygodniowym bilansie kalorycznym.
Przeczytaj także: