Pachnący skwarkami smalec z przepisu babci Tereski. Przepis zrobi furorę
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Aromat podsmażanej cebuli, winnych jabłek i skwierczącej słoninki sprawia, że domownikom automatycznie zaczyna lecieć ślinka. Apetycznie pachnący oraz idealnie biały smalec to smakowity dodatek do świeżego pieczywa, nie tylko pszennego, ale także żytniego lub razowego. Podany w towarzystwie chrupiącego ogórka kiszonego oraz parującej herbaty z sokiem malinowym przywodzi na myśl wyprawy w polskie góry. Jak przygotować babciny smalec w domu? Podpowiadamy.
Spis treści:
Czy warto jeść smalec?
Jedni zajadają się nim na potęgę, inni raczej stronią od tłustego smalcu. Okazuje się, że w smarowidle znajdziemy sporo składników odżywczych, mających pozytywny wpływ na zdrowie. Smalec obfituje przede wszystkim w witaminy A, D, E oraz K, a także kwas stearynowy, palmitynowy i linolowy. Ich obecność w diecie reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego, przeciwdziała chorobom serca i reguluje pracę układu nerwowego.
Główną wadą smalcu jest jego wysoka kaloryczność. W 100 g produktu znajdziemy aż 100 g tłuszczu, z tego powodu dietetycy doradzają, by spożywać smarowidło jedynie w bardzo umiarkowanych ilościach i niezbyt często. Sklepowy smalec to produkt wysoko przetworzony, w którego składzie znajdziemy sporo soli, sztucznych barwników oraz cholesterolu, który osłabia serce. Jeśli chcemy mieć pewność, że smalec nie będzie zawierał żadnych podejrzanych dodatków, przygotujmy go samodzielnie.
Sprawdź: Smalec - co trzeba o nim wiedzieć?
Domowy smalec. Jakie są potrzebne produkty?
W dużych hipermarketach oraz sklepach z regionalną żywnością dostaniemy dwa rodzaje smalcu. Pierwszy, sprzedawany w kostce, służy głównie do smażenia pełnych smaku i soczystych kotletów schabowych. Ten przeznaczony do smarowania kryje się w niewielkich szklanych słoiczkach, a niejednokrotnie jego dość wysoka cena zniechęca nas do zakupu. Dzięki prostemu babcinemu przepisowi, szybko przygotujemy przysmak do chleba w domu.
Składniki na smalec:
- 50-60 dag słoniny lub podgardla,
- 20 dag wędzonego boczku,
- 2 średnie cebule,
- 1 duże jabłko,
- 2 ząbki czosnku,
- sól i pieprz do smaku.
Smarowidło do chleba - przepis na domowy smalec
Sposób przygotowania smalcu:
- Zakupioną słoninę lub podgardle kroimy w drobną kostkę i wrzucamy do garnka lub na patelnię. Składnik podgrzewamy powoli i na niewielkim ogniu do czasu, aż wytopi się cały tłuszcz. Dzięki temu smalec po wystygnięciu nabierze idealnie białej barwy.
- Obraną cebulę, jabłko oraz wędzony boczek ze skórką kroimy w kostkę, dorzucamy do wytopionego tłuszczu i smażymy do momentu zmniejszenia objętości oraz lekkiego zrumienienia.
- W kolejnym kroku zdejmujemy naczynie ze smalcem z ognia, dodajemy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, a także pieprz i sól.
- Gorący smalec przelewamy do czystych i wyparzonych słoiczków, a następnie pozostawiamy do całkowitego zastygnięcia.
- Zimne smarowidło trzymamy w lodówce i zużywamy w przeciągu 2-3 tygodni. Świetnie komponuje się z chrupiącym pieczywem oraz kwaśnym ogórkiem kiszonym. Smacznego!
Sprawdź również: