Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi

Sernik na zimno to chłodny odpowiednik znanego klasyka. Sprawdzi się on przede wszystkim jako świetny ochładzacz podczas letnich upałów. Dodatkową zaletą tego deseru jest łatwość jego przygotowania i to, że go nie pieczemy. Oto proste przepisy na pyszny sernik na zimno w różnych wydaniach.

Sprawdź proste przepisy na sernik na zimno
Sprawdź proste przepisy na sernik na zimno123RF/PICSEL

Jak zrobić sernik na zimno?

Zrobienie sernika na zimno jest naprawdę proste. Dodatkowo można go zrobić na kilka sposobów, więc każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od preferencji. Do zrobienia klasycznego sernika na zimno potrzebujemy:

  • 500 ml śmietanki kremówki 30 lub 36%,
  • 3 serki waniliowe,
  • 4 łyżki cukru pudru,
  • cukier waniliowy,
  • 3 łyżeczki żelatyny.

Mocno schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno i stopniowo dodajemy do niej cukier puder. Następnie, dalej miksując na mniejszych obrotach, dodajemy serki waniliowe. Żelatynę rozpuszczamy w małej ilości gorącej wody, a gdy przestygnie, wlewamy ją do masy. Miksujemy na małych obrotach, żeby składniki połączyły się ze sobą.

Przygotowaną masę na sernik na zimno wlewamy do przygotowanej tortownicy. Teraz wystarczy wstawić ją do lodówki na około 2 godziny. Po tym czasie deser powinien stężeć.

Tak zrobiony sernik na zimno można ozdobić galaretką w dowolnym smaku. Dodatkowo można w niej zatopić ulubione owoce. Świetnie sprawdzą się truskawki, maliny czy borówki. Po stężeniu galaretki sernik na zimno jest gotowy do jedzenia.

Szybki sernik na zimno na herbatnikach

Przygotuj spód do sernika na zimno z herbatników
Przygotuj spód do sernika na zimno z herbatników123RF/PICSEL

Sernik na zimno na herbatnikach to inna odsłona tego deseru. Do zrobienia ciasta potrzebujemy składniki na spód:

  • 300 g herbatników,
  • 150 g rozpuszczonego masła.

Na masę do sernika na zimno potrzeba:

  • 1 kg sera białego potrójnie mielonego,
  • galaretki truskawkowe,
  • 1 szklanka cukru pudru.

Przygotowanie sernika na zimno na herbatnikach zaczynamy od przyszykowania spodu. Ciastka drobno kruszymy, powinny mieć konsystencję sypkiego piasku. Następnie zalewamy je rozpuszczonym masłem i mieszamy do połączenia składników. Masę układamy na spodzie blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Spód powinien być dobrze ugnieciony i zwarty.

Następnie zabieramy się za robienie masy do sernika na zimno na herbatnikach. Na początek rozpuszczamy galaretki truskawkowe w 2 szklankach ciepłej wody i odstawiamy do ostygnięcia. Następnie miksujemy ser z cukrem pudrem. Do mieszanki dodajemy wystudzoną galaretkę truskawkową.

Masę na sernik na zimno wylewamy na przygotowany spód z herbatników. Następnie deser wstawiamy do lodówki, aby stężał i schłodził się. Po około godzinie ciasto można ozdobić ulubionymi owocami. Sernik jest gotowy do podania.

Tradycyjny sernik na zimno z serków homogenizowanych

Ostatnią propozycją jest sernika na zimno z serków homogenizowanych. Do zrobienia go potrzebujemy:

  • galaretek w 5 różnych smakach,
  • 400 g śmietanki 30 lub 36%,
  • 400 g waniliowego serka homogenizowanego,
  • 8 łyżek cukru pudru. 

Każdą z galaretkę rozpuszczamy w osobnym naczyniu i pozostawiamy je do ostygnięcia. Następnie serki homogenizowane mieszamy z 4 łyżkami cukru pudru. Powstałą masę dzielimy na dwie równe części.

Schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno, dodając stopniowo 4 łyżki cukru pudru. Tak przygotowaną masę na sernik na zimno również dzielimy na pół.

Każdą z mas łączymy z jedną z rozpuszczonych galaretek do otrzymania jednolitych konsystencji. Jedna galaretka powinna pozostać czysta. Do przygotowanej formy wylewamy pierwszą z mas i wstawiamy do lodówki na około 20 minut.

W tym czasie galaretka delikatnie stężeje, dzięki czemu następna porcja sernika na zimno nie wymiesza się z poprzednią. Robimy tak kolejno z każdą masą, którą wylejemy. Na sam koniec, na wierzch sernika wylewamy galaretkę, której nie połączyliśmy z serkiem lub śmietanką.

Sernik musi teraz spędzić minimum 3 godziny w lodówce, aby porządnie stężał. Po tym czasie sernik na zimno z serków homogenizowanych jest gotowy do jedzenia.

Zobacz również:

„Zdrowie na widelcu”: Jak mielić siemię lniane? Ważny jest jeden szczegółPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas