Przepis na perfekcyjne naleśniki. Co radzi Magda Gessler?
Naleśniki to danie, którego przygotowanie wydaje się być dziecinnie proste. Ci, którzy zmierzyli się z ciastem naleśnikowym, wiedzą, że wykonanie perfekcyjnego placka jest w rzeczywistości dużo trudniejsze. Sprawdź, co według Magdy Gessler jest kluczem w przygotowaniu idealnego naleśnika.
Ciasto na naleśniki nie musi składać się jedynie z jajek, mąki oraz mleka. Kilka dodatkowych składników pozwoli ci poprawić konsystencję masy oraz sprawi, że struktura gotowego naleśnika będzie puszysta i smakowita. Magda Gessler podpowiada, czego może brakować w twoich plackach.
Przepis na naleśniki Magdy Gessler
Do przygotowania naleśników według przepisu Magdy Gessler będziesz potrzebował:
- 1,5 szklanki mleka,
- 1,5 szklanki wody gazowanej,
- 2 jajek,
- 2 szklanek mąki,
- soli i cukru do smaku.
Przygotowanie naleśników należy rozpocząć od ubicia jajek z dodatkiem szczypty soli. Możesz do tego użyć miksera lub zwykłej trzepaczki. Do masy dodaj mąkę, a następnie powoli wlewaj mleko. Następnie dodaj do ciasta wody gazowanej. Sekretny składnik sprawi, że naleśniki będą puszyste i miękkie. Pamiętaj, aby po dodaniu wody zbyt długo nie mieszać ciasta. Może to sprawić, że bąbelki powietrza uciekną, a ciasto będzie twardo i gumowate.
Ciasto powinno mieć lejącą konsystencję. Nie może być jednak zbyt rzadkie. Zależnie od jego gęstości, możesz dodać odrobinę mąki lub mleka. Po nabraniu na łyżkę powinno jednocześnie spływać i pokrywać jej powierzchnię.
Placki należy smażyć na płaskiej patelni. Jako tłuszcz sprawdzi się zarówno masło klarowane, jak i zwykły olej rzepakowy. Przed nałożeniem ciasta na patelnię, upewnij się, że dobrze ją rozgrzałeś. Dzięki temu unikniesz przywierania naleśników do jej powierzchni.
Jak zrobić perfekcyjne naleśniki?
Dodatek wody gazowanej to nie jedyny trik, aby uzyskać perfekcyjne ciasto na naleśniki.
Jeśli zależy nam na delikatnej strukturze placka, zamiast wody gazowanej możemy dodać także jogurt, śmietanę lub serek homogenizowany. Dzięki nim uzyskamy nie tylko lepszą konsystencję ciasta, ale także wzbogacimy je o lepszy smak.
Niektórzy do ciasta naleśnikowego dodają także proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej. Dzięki nim placki na patelni lekko urosną i będą bardziej puszyste. Należy jednak uważać na ich ilość. Jeśli dodamy zbyt dużo proszku, może on wpłynąć na smak naleśników.
Kolejny trik dotyczy smażenia. Patelnia powinna być nie tylko mocno rozgrzana, ale także równomiernie posmarowana tłuszczem. Aby o to zadbać, a jednocześnie nie przesadzić z ilością oleju, możesz użyć do nakładania go pędzelka kuchennego lub ręcznika papierowego. Dzięki nim upewnisz się, że każdy fragment patelni będzie pokryty cienką warstwą tłuszczu.
Jeśli po posiłku zostało kilka naleśników, upewnij się, że przykryjesz je talerzem lub folią aluminiową, zanim wystygną. Dzięki temu pozostałe placki nie wyschną, ani nie staną się twarde. Będą doskonale smakować nawet na zimno.
Zobacz także: