Słodki posmak, dopełniony nutą octu i tymianku. Takiej papryce konserwowej trudno się oprzeć

Na przełomie sierpnia i września zaczyna się prawdziwe szaleństwo i boom na paprykę. To właśnie wtedy zaczyna często gościć na stołach, wykorzystywana do sałatek, grilli, przekąsek, a także przetworów. Późnym latem i początkiem jesieni jej sklepowa cena wyraźnie spada, zachęcając do zrobienia zapasów. Sprawdź, jak przygotować ją w wersji marynowanej.

Ile czasu należy pasteryzować paprykę konserwową?
Ile czasu należy pasteryzować paprykę konserwową?123RF/PICSEL

Papryka konserwowa - niezbędne produkty

Mimo ogólnej dostępności licznych przetworów w sklepach nic nie zastąpi tych przygotowanych w domowej kuchni. Co ciekawe, wbrew powszechnie panującej opinii, nawet ludzie zabiegani znajdują czas na gotowanie, wekowanie, marynowanie oraz kiszenie ulubionych warzyw i owoców. Papryka to jedno z najzdrowszych warzyw, a poddanie jej konserwacji sprawia, że staje się smakowitym dodatkiem do wędlin, serów, kanapek i dań obiadowych.

Główne składniki:

  • 1,5 kg różnokolorowych papryk
  • 1 mała cebula
  • 3-4 ząbki czosnku
  • 5 liści laurowych
  • 10 ziaren ziela angielskiego
  • 20 ziaren czarnego pieprzu
  • 1,5 łyżeczki ziaren gorczycy
  • 5 gałązek świeżego tymianku

Składniki do zalewy:

  • 1 litr wody
  • 400 ml octu spirytusowego 10 proc.
  • 200 g cukru
  • 1 płaska łyżka soli kamiennej

Domowy przetwór - przepis krok po kroku

Jaką paprykę wybrać do przetworów?
Jaką paprykę wybrać do przetworów?123RF/PICSEL
  1. Zaczynamy od przygotowania zalewy. W garnku zagotowujemy wodę, dodajemy ocet spirytusowy, cukier oraz sól kamienną.
  2. Całość mieszamy, doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy na małej mocy palnika przez 5 minut. Po tym czasie odstawiamy do przestudzenia.
  3. Do pięciu czystych i wyparzonych słoików wrzucamy kolejno: 1/3 łyżeczki ziaren gorczycy, 5 ziaren czarnego pieprzu, dwa ziarna ziela angielskiego, jeden listek laurowy, kilka piórek pokrojonej wcześniej cebuli, kilka plasterków obranego czosnku oraz jedną gałązkę świeżego tymianku.
  4. Papryki dokładnie myjemy pod zimną i bieżącą wodą, tniemy na cztery kawałki oraz wycinamy gniazda nasienne. Tak przygotowane warzywo możemy dodatkowo pokroić na mniejsze części.
  5. Kolorowe kawałki papryki umieszczamy w słoikach z przyprawami, a następnie wlewamy przestudzoną zalewę. Pamiętajmy o pozostawieniu 1 cm wolnej przestrzeni od rantu.
  6. Przed zakręceniem słoików delikatnie nimi zakołyszmy - to pomoże uwolnić nagromadzone w środku bąbelki powietrza. Dopiero po wykonaniu tej czynności możemy szczelnie je zamknąć.

Zanim odstawimy marynowaną paprykę do piwniczki lub spiżarni, musimy poddać ją pasteryzacji. W jaki sposób to zrobić?

Jak długo gotować paprykę w słoiku?

Jeśli planujemy przygotowanie zapasów papryki, po które ze smakiem sięgniemy jesienią lub zimą, pamiętajmy o ich pasteryzowaniu. Do tego celu potrzebujemy niewielkiego garnka, którego spód wykładamy bawełnianą ściereczką, a następnie umieszczamy w nim słoiki z papryką i wlewamy zimną wodę do 2/3 ich wysokości.

Ustawiamy naczynie na niewielkim ogniu, zabezpieczamy pokrywką i gotujemy pod przykryciem przez 20 minut. Czas zaczynamy liczyć dopiero od momentu zagotowania się wody. Po upływie wyznaczonego czasu wystarczy wyjąć słoiki na blat, obrócić je do góry dnem i pozostawić w spokoju do całkowitego ostygnięcia. Tak przygotowana papryka konserwowa jest gotowa do jedzenia już po 5-7 dniach.

Czerwona papryka – skarbnica witaminy CInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas