Smak tradycji zamknięty w słoiku. Kapuściana bomba witaminowa

Martyna Bednarczyk

Oprac.: Martyna Bednarczyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
146
Udostępnij
Jak kisić kapustę w słoiku?
Jak kisić kapustę w słoiku?123RF/PICSEL

Kapusta kiszona w słoiku - niezbędne produkty

  • 5 kg białej kapusty
  • 1 kg marchwi
  • 10 dag soli kamiennej
  • opcjonalne dodatki: kminek, gorczyca, liście laurowe

Smakowity przepis - krok po kroku

Kisić możemy nie tylko białą, ale także czerwoną kapustę
Kisić możemy nie tylko białą, ale także czerwoną kapustę123RF/PICSEL
  1. Z główek kapusty usuwamy wszystkie brzydkie, uszkodzone i odstające liście, a następnie dokładnie ją myjemy. Tak przygotowane warzywo kroimy na cztery części i wycinamy głąb.
  2. Kapustę drobno szatkujemy, wrzucamy do miski i przechodzimy do tarcia marchewki na tarce o grubych oczkach. Dorzucamy ją do kapusty, całość solidnie solimy i dokładnie mieszamy.
  3. Składniki pozostawiamy w misce na kilka godzin, by mogły zmięknąć. W tym czasie kapusta zmniejszy swoją pierwotną objętość. Na tym etapie możemy także dodać przyprawy, np. kminek, gorczycę czy liść laurowy.
  4. Słoiki dokładnie myjemy, wyparzamy i wycieramy do sucha. Do tak przygotowanych naczyń wkładamy porcję kapusty z marchewką, dość ciasno ubijając je w środku. Nie zaleca się wyciskania soku z kapusty, gdyż wyjdzie zbyt sucha.
  5. Wkładając kolejne warstwy do słoika, pamiętajmy o ich dociskaniu - w ten sposób zapobiegniemy gromadzeniu się powietrza i pozytywnie wpłyniemy na rozwój bakterii fermentacji mlekowej.
  6. Podczas ugniatania kapusty w słoiku na jej powierzchni powinien zebrać się sok. Zdarza się, że pojawia się także piana, jednak jest to zupełnie normalne i z czasem zniknie.
  7. Słoiki wypełniamy maksymalnie w 80%, gdyż podczas fermentacji kapusta zwiększy swoją objętość. W kolejnym kroku przechodzimy do ich zakręcania. Najlepiej jedynie lekko przykręcić zakrętki, gdyż szczelne zamknięcie uniemożliwi wydostawanie się gazowych produktów fermentacji.
  8. Tak przygotowane słoiki umieszczamy w ciemnym miejscu, gdzie temperatura oscyluje wokół 19 st. C. Cały proces kiszenia zajmuje od 7 do 14 dni.
  9. Po tym czasie przenosimy słoiki do spiżarni lub lodówki. W niskiej temperaturze mogą być przechowywane do 3 miesięcy, jednak po otwarciu czas ich spożycia wynosi maksymalnie tydzień.

Przechowywanie kapusty kiszonej w warunkach domowych

„Ewa gotuje”: Kapusta kiszonaPolsatPolsat
Przejdź na