Ta zupa jest orzeźwiająca i pyszna. Dostarczy niezbędnego błonnika i witamin
Upały, których dostarcza nam lato, nie sprzyjają jedzeniu zup, które są bardzo zdrowe i powinny się znajdować w każdej diecie. Na taki czas idealnym rozwiązaniem jest chłodnik, jeszcze zdrowszy od tradycyjnych wywarów. Przygotowywana na bazie świeżych warzyw dostarczy witamin i minerałów niezbędnych dla organizmu. Jak zrobić pyszny chłodnik i dlaczego warto go jeść?
Spis treści:
Dlaczego warto jeść chłodnik?
Chłodnik to nic innego jak zimna zupa, którą chętnie spożywamy latem. Jest lekka, odświeżająca i warzywna. Dostarcza więc wielu niezbędnych składników, które pozytywnie wpływają na działanie organizmu. Wykonuje się je zazwyczaj z surowych warzyw. Dzięki temu zachowują wszystkie witaminy i minerały. Świeże warzywa zawierają również duże ilości błonnika.
Zupa chłodnik zazwyczaj oparta jest na kefirze lub jogurcie naturalnym. Te dwa produkty są świetnymi probiotykami. Pozytywnie wpływają na mikroflorę bakteryjną organizmu, a także odporność.
Dodatkowo chłodnik jest niskokaloryczny. Sprawdzi się więc dla osób, które są na diecie odchudzającej. Jego składniki pomogą też wspierać proces odchudzania. Warto jeść chłodnik, gdyż dobrze też działa na układ pokarmowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Poprawi się też kondycja skóry, włosów i paznokci. W zależności od tego, z jakiego dokładnie warzywa zostanie zrobiony, jego wpływ na organizm będzie się odrobinę różnić. Nie zmienia to jednak faktu, że warto go włączyć do swojej diety.
Jak zrobić pyszny chłodnik?
Pyszny chłodnik zrobimy przede wszystkim na mlecznej bazie. Można do tego wybrać, jak już wspomnieliśmy, orzeźwiający jogurt naturalny, kefir, ale także maślankę czy zsiadłe mleko. Ważne są również przyprawy. Najlepiej wykorzystać te, które sami wyhodowaliśmy w przydomowym ogródku lub w doniczce na parapecie. Świeżego, letniego smaku zupie nada klasyczny koperek. Idealnie się skomponuje z chłodnikiem z botwink.
Warto postawić też na dodanie do chłodnika mięty. Przyprawa dodatkowo orzeźwi zupę swoim niepowtarzalny aromatem. Mięta dobrze się będzie komponować ze smakiem świeżego ogórka.
Przepis na chłodnik z buraków
Chłodnik z buraków to najpopularniejsza forma tej zupy. Przez niektórych uważany jest też za najzdrowszy. Do przygotowania chłodnika z buraków potrzebujemy:
- 1 kefir lub jogurt naturalny
- 4 duże buraki
- 1 zielonego ogórka
- jajek na twardo
- świeży koperek
- Buraki gotujemy w delikatnie osolonej wodzie, a następnie odstawiamy do ostudzenia
- W tym czasie przygotowujemy pozostałe składniki
- Zielonego ogórka ścieramy na grubych oczkach na tarce, a koperek siekamy
- Buraki kroimy natomiast w kostkę
- Do chłodnego wywaru dodajemy warzywa wraz z częścią ziół
- Dolewamy kefiru bądź jogurt i łączymy ze sobą
Chłodnik z buraków podajemy z przekrojonym jajkiem ugotowanym na twardo. Dodatkowo ozdabiamy go resztą koperku, która nam została. Tym sposobem otrzymujemy pyszny, klasyczny chłodnik.
Przepis na chłodnik ogórkowy
Chłodnik ogórkowy przygotowuje się bardzo podobnie do poprzedniego przepisu. Do przygotowania zupy potrzeba:
- 2 dużych ogórków zielonych
- 1 kefiru lub jogurtu naturalnego
- jajek na twardo
- 1 ząbku czosnku
- koperku
- wywaru z marchwi i pietruszki
- Na początek należy przygotować wywar warzywny, który następnie zostawiamy do wystygnięcia
- Obrane ogórki ścieramy na tarce z dużymi oczkami, a koperek siekamy
- Do wywaru dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, ogórki i część koperku
- Całość zalewamy kefirem lub jogurtem
Chłodnik z ogórków podajemy z jajkiem na twardo. Zupę ozdabiamy koperkiem. Do dekoracji można także wykorzystać listki mięty.
Zobacz również: