Włosi dodają je do pączków. Dzięki temu będą dłużej świeże!
Tłusty czwartek, święto wszystkich łasuchów, zbliża się wielkimi krokami. Tego dnia, zgodnie z tradycją, należy zjeść przynajmniej jednego pączka. Podobnie jak w Polsce, końcówkę karnawału hucznie świętują także Włosi. Oni również przygotowują karnawałowe wypieki. Do pączków dodają jednak sekretny składnik. Ten przepis to hit!
Tłusty czwartek to ruchome święto, którego data zależy od momentu, w którym wypadnie Wielkanoc. W 2022 roku święto wszystkich łasuchów wypada 24 lutego. Będzie to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, który jednocześnie rozpocznie ostatni tydzień karnawału.
Tego dnia pączki zagoszczą w każdym domu. Z ich przygotowaniem możemy zaszaleć i zaczerpnąć inspiracji u Włochów. Pączki z tego przepisu z pewnością was zaskoczą!
Pączki: przepis prosto z Włoch. Dłużej zachowają świeżość
Włoskie pączki to puszysty wyrób z ciasta drożdżowego z dodatkiem ... purée ziemniaczanego. To tajemniczy składnik, dzięki któremu słodkości będą mieć nie tylko wyjątkową strukturę, ale także dłużej zachowają świeżość. Co ważne - smak ziemniaków nie będzie wyczuwalny.
Czego potrzebujemy, by przygotować włoskie pączki?
- 500 g mąki pszennej
- 200 g purée ziemniaczanego
- 80 g cukru
- 100 g masła
- 100 g mleka
- 3 jajka
- 25 g świeżych drożdży
- szczypta soli
- skórka starta z 1 cytryny oraz łyżka wódki lub 2 łyżki likieru cytrynowego Limoncello
Przepis na włoskie pączki - przygotowanie:
Masło i drożdże należy wyjąć wcześniej z lodówki, by nabrały pokojowej temperatury. Ugotować obrane i pokrojone w większą kostkę ziemniaki, a następnie odcedzić i rozgnieść w prasce na purée. Potem pokruszone drożdże dodać do ciepłego mleka wraz z łyżeczką mąki oraz szczyptą cukru. Wymieszać i odstawiać na 15 minut do wyrośnięcia.
Zobacz również: Znudziły ci się tradycyjne pączki? Spróbuj pączków serowych
Mąkę wsypać do miski. Dodać cukier, sól, purée ziemniaczane oraz rozczyn z drożdży. Wymieszać drewnianą łyżką, a następnie dodać jajka i po raz kolejny mieszać. Następnie należy zacząć zagniatać ciasto - możemy zrobić to ręką lub przy pomocy haka miksera. Gdy ciasto będzie już gładkie, dodać masło, skórkę cytrynową oraz wódkę lub likier cytrynowy. Wyrabiać przez ok. 10 - 15 minut, aż ciasto będzie elastyczne i gładkie. Pozostawić przykryte czystą ściereczką kuchenną do wyrośnięcia, na około 1 godzinę.
Po tym czasie ciasto należy przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i wyrabiać przez chwilę, do momentu pozbycia się pęcherzy powietrza. Podzielić ciasto na 15 części, uformować kulki, położyć na desce, a następnie palcem zrobić dziurkę w środku i zakręcić ciasto w koło. Tak przygotowane pączki układać na kwadratach, wyciętych z papieru do pieczenia. Po raz kolejny odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut.
W szerokim garnku rozgrzać tłuszcz. Pierwsze cztery pączki włożyć do oleju i smażyć przez około 2,5 - 3 minuty na złoty kolor. Przewrócić na drugą stronę i powtórzyć smażenie. Należy pamiętać o ciągłej kontroli i utrzymywaniu tej samej temperatury tłuszczu. Gotowe pączki przełożyć na ręczniki papierowe. Gdy przestygną wystarczy obtoczyć je w bardzo drobnym cukrze i ... gotowe!
Tłusty czwartek we Włoszech. Jest pięknie i smacznie
Włosi, podobnie jak my, bardzo uroczyście świętują końcówkę karnawału. W Wenecji wydarzeniem Carnevale di Venezia żyje całe miasto. Ulice pełne są kolorowych masek, muzyki i zabawy. Uliczne przemarsze i parady organizowane są również w Viareggio w Toskanii, Putignano w Puglii czy Acireale na Sycylii.
Włosi tłusty czwartek obchodzą jednak... we wtorek. Ten dzień nazywa się martedi grasso, czyli tłusty wtorek. Podobnie jak w Polsce jest on związany z zakończeniem karnawału, jednak Włosi nie jedzą tego dnia wyłącznie pączków, a różnego rodzaju tradycyjne słodkości. Wiele zależy od regionu.
Jednymi z najpopularniejszych są le castagnole, czuli po włosku - kasztany. Swoją nazwę zawdzięczają wyglądowi.
Popularne są także le fritole vente - wypiek, który w Wenecji przygotowywany jest od 1600 roku. Mimo iż jego receptura zmieniła się na przestrzeni lat, wciąż cieszy się niesłabnącą dobrą reputacją. Najczęściej dodaje się do nich rodzynki lub suszone owoce, a nawet budyń lub czekoladę.
We Florencji karnawał może nie istnieć bez ciasta, które nazywa się schiacciata. Zgodnie z oryginalną recepturą florencki przysmak to miękkie, niskie i prostokątne ciasto, które pachnie pomarańczą i szafranem. Koniecznie musi zostać ozdobione symbolem tego miasta, czyli lilią.
***
Zobacz również:
Ile kosztuje pączek w lokalu Magdy Gessler?
W sklepach mają być wyjątkowo drogie. Jak zrobić domowe pączki?
Nasze babcie tak robiły. Faworki są kruche i wychodzą idealnie