Zalej gorącą wodą i odstaw pod przykryciem na 20 minut. Kompres na bolący żołądek
Orzechy włoskie stanowią bogate źródło witamin i minerałów, dlatego zaleca się włączanie ich do codziennej diety. Można spożywać je na surowo lub w formie aromatycznych naparów. Jak przygotować herbatę z liści orzecha włoskiego i kiedy najlepiej ją pić? Przeczytajcie.
Spis treści:
Herbata z liści orzecha włoskiego - właściwości
Liście orzecha włoskiego wyróżniają się wysoką zawartością witaminy C oraz flawonoidów. Co ciekawe, znajdują się w nich również olejki eteryczne, kwas kawowy. Wykazują one liczne właściwości prozdrowotne, m.in. antyseptyczne, przeciwzapalne czy przeciwgrzybiczne. Działają również moczopędnie.
Napar z liści orzecha włoskiego polecany jest przy wielu problemach układu pokarmowego, takich jak:
- stany zapalne żołądka i jelit,
- biegunki,
- zaparcia,
- wymioty,
- objawy zatrucia
Są również stosowane do łagodzenia infekcji nerek, a dodatkowo wykazują pozytywny wpływ na wygląd i kondycję skóry i włosów.
Napar z liści orzecha włoskiego - sposób przygotowania
Innym sposobem jest umieszczenie świeżych liści w garnku z wodą (3-4 liście na 1 l.) i gotowanie ich przynajmniej 10 minut. Napar z liści orzecha włoskiego można pić na ciepło oraz na zimno. Zaleca się spożywanie jednej szklanki dziennie, najlepiej na czczo.
Czytaj również: Herbata z płatków róży - szybki zastrzyk energii
Płukanki z liści orzecha włoskiego
Tego typu napar można wykorzystywać również do użytku zewnętrznego - np. do przemywania twarzy lub skóry głowy. Właściwości antybakteryjne i antyseptyczne sprawiają, że łagodzi ona stany zapalne i pozwala pozbyć się łupieżu. Napar z liści orzecha jest również stosowany do naturalnego przyciemniania i pogłębiania koloru brązowych włosów oraz tuszowania siwizny. Używając go na skórę twarzy należy natomiast uważać, ponieważ może ją okresowo zabarwiać.
Herbata z liści orzecha włoskiego - przeciwwskazania
Mimo że napój ten wykazuje wyjątkowo wysokie właściwości prozdrowotne, nie zaleca się spożywania go kobietom w ciąży oraz w okresie laktacji. Przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość lub alergia na orzechy.
***
Zobacz także: