Zamknij smak pomidorów i papryki w słoiku. Zimną zadziała jak wehikuł czasu
Oprac.: Łukasz Piątek
Wrzesień to doskonały miesiąc na przyrządzenie przetworów, których smak przeniesie nas zimą do okresu letniego, gdy warzywa i owoce z przydomowego ogródka smakują najlepiej. Jedną z propozycji na weki, jest sos pomidorowo-paprykowy, będący doskonałym dodatkiem do dań na zimno i ciepło.
Do czego wykorzystać sos pomidorowo-paprykowy?
Sos pomidorowo-paprykowy jest jednym najbardziej klasycznych sosów, pasującym do większości potraw. Jego przygotowanie jest bardzo proste i nie zajmuje zbyt wiele czasu, dlatego robiąc go już dzisiaj, będziemy mogli pieścić swoje podniebienie doskonałym smakiem podczas mroźnych, zimowych dni.
Sok pomidorowo-paprykowy doskonale sprawdzi się jako smarowidło do kanapek i wędlin, ale rozgrzeje nas również w formie pysznego sosu podawanego do dań z ryżem, ziemniakami lub makaronem. Zatem do dzieła!
Sos pomidorowo-paprykowy - przepis
Składniki:
- duża, czerwona papryka - 5 sztuk,
- duża, żółta papryka - 3 sztuki,
- pomidory - 3 kg,
- cebula - 2 sztuki,
- czosnek - jedna, cała główka,
- pieprz mielony - jedna łyżeczka,
- słodka papryka w proszku - jedna łyżeczka,
- suszone oregano - trzy łyżeczki,
- suszony majeranek - dwie łyżeczki,
- ocet 10 proc. - cztery łyżki stołowe,
- cukier - dwie łyżki stołowe,
- olej - dwie łyżki stołowe,
Sos pomidorowo-paprykowy - przygotowanie krok po kroku
Przygotowanie sosu zaczynamy od posiekania w drobną kostkę cebuli i czosnku. Paprykę dokładnie myjemy, pozbywamy się z niej gniazd nasiennych i również kroimy w drobną kostkę. Cebulę, czosnek i paprykę podsmażamy na w naczyniu z niewielką ilością oleju.
Pomidory myjemy pod bieżącą wodą, sparzamy, obieramy ze skórki i kroimy na małe kawałki. Gdy cebula, czosnek i papryka zmiękną, dodajemy pokrojone pomidory. Całość gotujemy przez godzinę, aż pomidory całkowicie się rozpadną.
Po tym czasie wyłączamy moc pod naczyniem i czekamy, aż zawartość ostygnie. Kolejny krok to dokładne zblendowanie ugotowanych warzyw na jednolitą masę. Doprawiamy solą, pieprzem oregano, majerankiem, słodką papryką, cukrem i dodajemy ocet.
Całość dokładnie mieszamy i gotujemy przez około godzinę - do momentu aż woda z warzyw odparuje.
Tak przygotowany sos przelewamy do wyparzonych i umytych słoików, dokładnie zakręcamy i pasteryzujemy przez kwadrans. Gotowe!