"Brama do piekieł". To tajemnicze miejsce znajduje się 75 km od polskiej granicy

W tym miejscu możesz trafić do „bram piekła”. Charakterystyczny punkt znajduje się w odległości 75 kilometrów od polskiej granicy. To znajdująca się w Czechach przepaść Hranicka. Chociaż znaleźli się śmiałkowie, którzy chcieli sprawdzić głębokość jaskini, tak naprawdę do dziś nie wiadomo, jaka jest jej faktyczna głębokość.

Tajemnicze miejsce na mapie Czech. Jest nazywane "bramą do piekieł"
Tajemnicze miejsce na mapie Czech. Jest nazywane "bramą do piekieł"Jiří Komárek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0Wikimedia

Wrota do piekieł mogą istnieć naprawdę. Tak mówi się o najgłębszej jaskini na świecie, której dna do dziś nie udało się odkryć.

Gdy podejdziemy bliżej, z krawędzi olbrzymiej otchłani ukaże się widok na dno przepaści z "bezdennym" jeziorem. Przepaść biegnie w dół, do wnętrza Ziemi i opada skośnie kraterem pełnym błota i gałęzi. Oto i ona - przepaść Hranicka (Hranická propast).

Przepaść Hranicka. Jaskinia bez dna?

Przepaść Hranicka. To miejsce w Czechach jest nazywane "bramą do piekieł"
Przepaść Hranicka. To miejsce w Czechach jest nazywane "bramą do piekieł"Wikimedia

Przepaść Hranicka znajduje się 75 kilometrów od polskiej granicy. Położona w Czechach, w granicach miasta Hranice na Morawach (kraj ołomuniecki) do dziś uchodzi za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie.

Na przestrzeni wieków znaleźli się śmiałkowie, którzy chcieli sprawdzić, ile metrów w głąb liczy jaskinia. Niestety, do dziś nie udało się ustalić ostatecznej głębokości.

Przepaść Hranicka to jaskinia krasowa, której część zewnętrzną stanowi liczący kilkadziesiąt metrów suchy lej. Na dnie zaczyna się podwodna część jaskini wypełnionej wysokonasyconą wodą mineralną z kwasem węglowym. Taka mieszanka może nawet spowodować poparzenia skóry.

Podróżował rowerem po Brazylii. „Nie wpuścili nas na boisko, abyśmy mogli pograć”Interia.tv

"Brama do piekieł" istnieje naprawdę?

Najgłębsza jaskinia podwodna na świecie znajduje się w Czechach. Problem w tym, że nadal nie wiadomo, jak daleko w głąb ziemi sięga
Najgłębsza jaskinia podwodna na świecie znajduje się w Czechach. Problem w tym, że nadal nie wiadomo, jak daleko w głąb ziemi sięgaAutor: Jiří Komárek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49238414Wikimedia

Pierwsze informacje o "wrotach piekieł" pochodzą z czasów średniowiecza. To wtedy pojawiła się pierwsza wzmianka o nurku, który po wskoczeniu do jeziorka stwierdził, że nie ma ono dna, a przepaść określił mianem "bramy do piekieł".

Pierwsze mierzenie głębokości jaskini miało miejsce początkiem XX wieku. Efekt? 36 metrów. Od lat 60. XX wieku zaczęto robić kolejne pomiary. Utrudnień nie brakowało - nurkowie schodzili pod wodę na zatrzymanym oddechu, co sprawiało, że ich możliwości kończyły się na 88 metrach.

W 1980 roku czeskiemu speleologowi Jiří Pogodzie udało się opuścić pomiarową sondę na głębokość 260 metrów.

404 metry głębokości. Misja specjalna Krzysztofa Starnawskiego

Co kryje się na dnie przepaści Hranieckiej? Tego nadal nie wiadomo
Co kryje się na dnie przepaści Hranieckiej? Tego nadal nie wiadomoAutor: Jiří Komárek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49238453Wikimedia

Na tym nie poprzestano. W 2012 roku sprawy w swoje ręce wziął nurek Krzysztof Starnawski,  ekstremalny nurek jaskiniowy. Zaczynał w Polsce, a jako grotołaz - dzięki nurkowaniu - chciał odkrywać nowe przestrzenie w jaskiniach. Nie ukrywał, że nurkowanie w przepaści Hranickiej wymagało wielkiego wysiłku. Dzięki temu udało się ustalić nową głębokość jaskini - 404 metry.

- Większość jaskiń w wapieniu rozwija się od góry ku dołowi. Woda łączy się z dwutlenkiem węgla wyłapywanym z powietrza i spływając z powierzchni w głąb ziemi, rozpuszcza skałę. Hranická Propast jest rzadkością - formowała się prawdopodobnie w odwrotny sposób: gorąca woda nasycona CO2 atakowała skały od spodu, stopniowo je rozpuszczając i powodując zawalanie się partii jaskini - wyjaśniał Starnawski w 2019 roku w rozmowie z "National Geographic".

Nowy rekord dla najgłębszej jaskini podwodnej

W 2022 roku rekord Starnawskiego został pobity. Cóż, tajemnicze miejsce działa jak magnes i tym razem "zaprosiło" w swoje progi międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem ekspertów z Portugalii. Specjaliści z pomocą robota UX-1 Neo zeszli na głębokość 450 metrów - tym samym ustanowili nowy rekord dla najgłębszej jaskini podwodnej na świecie.

UX-1 Neo to nowoczesny robot, dedykowany do eksploracji jaskiń. Może działać autonomicznie lub być sterowany przez człowieka. Dzięki temu maszyna dostarczyła pierwsze mapy jaskini, których wcześniej nie były w stanie wykonać sondy.

W obecnych warunkach maszyna mogła zejść na głębokość 450 metrów. Robi wrażenie? To nie koniec. Część ekspertów twierdzi, że jaskinia może mieć nawet 700-800 metrów głębokości!

Dno jaskini nadal czeka jednak na odkrycie - w końcu podwodny labirynt nie został jeszcze całkowicie zbadany. Co znajduje się na dnie przepaści Hranickiej? Czy faktycznie sięga prawie kilometr w głąb ziemi? Kolejne ekspedycje badawcze z pewnością będą starały się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Przepaść Hranicka. Stąd zobaczysz "bramy piekieł"

Do przepaści Hranickiej prowadzi licząca dwa kilometry edukacyjna ścieżka przyrodnicza. Na jej trasie znajduje się sześć przystanków, a słynna jaskinia jest jednym z nich.

Z powodów bezpieczeństwa nie jest całkowicie dostępna dla turystów - fragment przepaści można zobaczyć dzięki niskiemu ogrodzeniu.

Na trasie znajdziemy też inne interesujące obiekty, np. punkt widokowy z rzeźbą św. Jana Nepomucena. Rozpościera się stąd widok na dolinę rzeki Bečvy i pawilony uzdrowiska Teplice.

***

Podróżował rowerem po Brazylii. „Nie wpuścili nas na boisko, abyśmy mogli pograć”Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas