Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Tatry. Zachwyca o każdej porze roku
Zdjęcia wykonywane w tym miejscu obiegają media społecznościowe o każdej porze roku. Panorama rozciągająca się z Przełęczy nad Łapszanką od lat przyciąga osoby spragnione pięknych widoków. Trudno się dziwić: pejzaż na majestatyczne góry zapiera dech. Przy okazji warto wybrać się też w inne zakątki Spisza: malownicze krajobrazy i możliwość aktywnego wypoczynku gwarantowane.
Spis treści:
Skąd najlepiej widać Tatry? Oto jest pytanie. Takich miejsc na mapie jest dość sporo. Niedawno pisaliśmy o Rusinowej Polanie, która zachwyciła jednego z XIX-wiecznych artystów i popularyzatorów Tatr. "Do dziś z wrażenia zapiera dech każdemu piechurowi, który dotrze w ten górski zakątek" - pisała dziennikarka Joanna Leśniak.
Sprawdź: Podróże osobiste. "Jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry. Miejsce stało się już kultowe.
Istnieje też inne wyjątkowe miejsce, które przyciąga odwiedzających jak magnes. Nie bez powodu - z Przełęczy nad Łapszanką rozpościera się piękny widok na majestatyczne góry. Miejsce to potrafi oczarować nie tylko miłośników Tatr i co ważne: jest dostępne dla każdego. Widok jak z bajki? Przełęcz nad Łapszanką to doskonały adres. Zwłaszcza, jeśli macie w planach zwiedzanie Podhala i Spisza.
Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Tatry
Przełęcz nad Łapszanką znajduje się na Pogórzu Spiskim. Leży na wysokości 943 m, a w jej pobliżu, południowymi stokami, biegnie granica polsko-słowacka. Z Przełęczy nad Łapszanką rozpościera się spektakularny widok na Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Aby się o tym przekonać, warto zrobić sobie tu chociażby krótki przystanek podczas podróży. Na własne oczy przekonacie się, że nie bez powodu uznaje się to miejsce za jeden z najlepszych punktów widokowych.
Przez przełęcz prowadzi szlak rowerowy z Trybsza do Łapsz Niżnych (trasa wiedzie przez Piłatówkę, Przełęcz nad Łapszanką, Holowiec, Pieski Wierch i dolinę Potoku Kacwińskiego). Oprócz tego przez przełęcz wiedzie też Transbeskidzki Szlak Konny oraz trasa piesza i rowerowa (Kacwin, Wielka Frankowa, Osturnia, Przełęcz nad Łapszanką, Łapszanka). Droga wiodąca przez przełęcz jest asfaltowa, dlatego tez można dotrzeć tu samochodem i rozkoszować się pięknymi widokami nawet podczas jazdy.
Zobacz również:
- Najpiękniejsze miejsca na narty w Europie. Jedno z nich tuż przy polskiej granicy
- To miasto znalazło się w pierwszej dziesiątce. Polacy go nie doceniają
- Obcokrajowcy zachwyceni "ukrytym klejnotem Polski". Jesienią bywa zapomniany
- Dolnośląska perełka dla narciarzy. Ceny karnetów wciąż tańsze niż w Zakopanem
"Burzowa" kapliczka
Przełęcz nad Łapszanką to miejsce znane wśród mieszkańców regionu i odwiedzających jeszcze z jednego powodu. Znajduje się tu jedna z najbardziej znanych kapliczek w Małopolsce. To kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej. Została wybudowana w 1928 roku i stała się symbolem wsi Łapszanka. Kapliczka ufundowana przez rodzinę Sołtysów powstała, ponieważ mieszkańcy górnej części wsi mieszkali dość daleko od kościoła. Jest ona przykładem tzw. kaplic loretańskich, które były wyposażane w dzwon. Wznoszono je specjalnie po to, by chroniły przed burzami. Ludzie wierzyli niegdyś, że wystraszone wydawanym przez dzwon dźwiękiem złe duchy miały uciekać i "rozganiać" chmury burzowe.
Łapszanka: jedna z perełek na mapie Spisza
Łapszanka to turystyczna wieś położona w gminie Łapsze Niżne, w powiecie nowotarskim. Jednym z charakterystycznych miejsc jest dolina rzeki Łapszanki, w której znajdują się progi skalne odsłaniające pofałdowane, spiskie osady geologiczne. W Łapszance mówi się gwarą spiską.
Gmina Łapsze Niżne, położona między Podhalem a Pieninami, słynie z malowniczych krajobrazów. W skład gminy wchodzi dziewięć sołectw: wspomniana Łapszanka, Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Kacwin, Niedzica, Niedzica-Zamek, Falsztyn, Frydman, Trybsz.
Przez wieki w regionie mieszały się tu wpływy polskie, węgierskie, słowackie i wołoskie. To połączenie przejawia się w architekturze, języku, tradycjach i bogactwie kulturowym tego zakątka Polski.
Co warto tu zobaczyć? W każdej ze wspomnianych miejscowości znajdzie się coś interesującego. Z jednej strony żywy spiski folklor, z drugiej malownicze krajobrazy, zamek "Dunajec" w Niedzicy nad Jeziorem Czorsztyńskim i architektura sakralna. W tym miejscu turyści spragnieni wypoczynku z pewnością znajdą coś dla siebie. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas mogą wybrać się na szlaki w Pieninach Spiskich i Magurze czy rowerową przejażdżkę. Jeśli chodzi o bazę noclegową, to wachlarz jest dość szeroki: gospodarstwa agroturystyczne, hotele czy pensjonaty. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.