Niezwykłe tradycje wielkanocne obchodzone za granicą. Tłuczenie jajek ma przynosić szczęście

Podróże w okresie wielkanocnym to doskonała okazja do odkrywania różnorodnych obyczajów w innych krajach. Mogą różnić się zwyczajami religijnymi, potrawami, elementami kultury oraz tradycjami. Jak wygląda Wielkanoc w Hiszpanii, Grecji i we Włoszech? Tamtejsze obrzędy znacznie różnią się od polskich.

Torta di Pasqua to tradycyjne włoskie ciasto przygotowywane na Wielkanoc
Torta di Pasqua to tradycyjne włoskie ciasto przygotowywane na WielkanocGetty Images

Jak Hiszpanie obchodzą okres wielkanocny?

Eksperci platformy Getaway zajmującej się przygotowywaniem indywidualnych podróży wyjaśniają, że hiszpańska Wielkanoc znacznie różna od tej, którą obchodzimy w Polsce. Nie ma tam tradycji malowania jajek ani święcenia pokarmów, a dekoracje świąteczne są trudne do znalezienia w sklepach. 

Hiszpanie nazywają ten okres Semana Santa, co tłumaczone na polski oznacza Święty Tydzień, rozpoczynający się od Niedzieli Palmowej. W tym czasie odbywają się uroczyste procesje, podczas których mieszkańcy przemierzają ulice miast. Ich celem jest oddanie hołdu wierze i tradycji, a organizacją zajmują się bractwa religijne, zwane Cofradías. Uczestnicy noszą spektakularne tuniki z kapturami w kształcie stożka, zwane „capirotes”. Często mieszkańcy i turyści zasiadają na balkonach, aby przyglądać się tym wydarzeniom.

Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny w Hiszpanii to czas na rodzinną fiestę, podczas której spożywane są hiszpańskie wielkanocne przysmaki — najbardziej popularne to „mona de pascua” — kolorowe bułki drożdżowe z ukrytymi w środku czekoladowymi jajkami oraz „potaje de garbanzos”, czyli gulasz z ciecierzycy ze szpinakiem. Warto choć raz wybrać się w tym czasie na Półwysep Iberyjski, by doświadczyć tego, co niedostępne jest w innych okresach w roku” - mówi Grzegorz Mikielewicz, założyciel i CEO Getaway.

Greckie obyczaje w okresie Wielkanocy

W Grecji obchody Wielkanocy również zaczynają się od Niedzieli Palmowej. W tym czasie dzieci budują małe domki, które ozdabiają kwiatami, wstążkami i liśćmi palmowymi. Wierzy się, że takie struktury przynoszą szczęście i chronią przed złem.

Podczas Wielkiego Tygodnia, w miastach odbywają się uroczyste procesje. Podobnie jak w innych krajach, również w Grecji popularne jest barwienie jajek, choć w nieco odmienny sposób niż u nas. W Wielki Czwartek cała rodzina gromadzi się, aby ozdobić jajka, malując je na jednolity czerwony kolor, który symbolizuje narodziny życia. 

Inną tradycją grecką jest tłuczenie jajek — zabawa polega na rywalizacji w uderzaniu się jajkami. Ten, którego jajko pozostanie nietknięte, może oczekiwać szczęścia przez cały nadchodzący rok.

Grecy podczas świąt najczęściej przyrządzają tradycyjną zupę „magirica”, która wykonana jest z podrobów baranich lub kozich z dodatkiem cytryny, kopru i cebuli. Na stołach pojawia się także słodki chleb, zwany „tsoureki” - przypomina naszą chałkę i ciasteczka „kulurakia”. Głównym daniem serwowanym jest pieczona baranina. Niektóre rodziny organizują w tym czasie ogniska lub grille.

Warto w tym okresie wybrać się do Grecji chociaż raz w życiu, by samemu doświadczyć tego niesamowitej otoczki.
dodaje Grzegorz Mikielewicz
Podobnie jak w innych krajach, również w Grecji popularne jest barwienie jajek, choć w nieco odmienny sposób niż u nas
Podobnie jak w innych krajach, również w Grecji popularne jest barwienie jajek, choć w nieco odmienny sposób niż u nas123RF/PICSEL

Włoskie tradycje podczas Wielkiej Nocy

Wielkanoc na Sycylii jest celebrowana w sposób szczególnie uroczysty, gdyż miejscowi mieszkańcy wierzą, że na tej wyspie ludowe tradycje łączą się w najwyższym stopniu z sacrum. Jedna z najbardziej uroczystych i długich procesji Wielkiego Piątku we Włoszech ma miejsce w Trapani, trwając aż 22 godziny. Ta tradycja ma już ponad trzystuletnią historię, sięgającą I połowy XVII wieku. W San Biagio Platani miasto jest ozdabiane rzeźbami wykonanymi z chleba, podczas gdy w Prizzi, w okolicach Palermo, odbywają się inscenizacje tańców z „il diavoli” - czyli diabłami.

Wielkanocne tradycje we Włoszech potrafią zaskoczyć, a jedną z nich jest Scoppio del Carro, czyli Wybuch Wozu. Podczas Pierwszej Krucjaty w 1099 roku, Pazzino de Pazzi, florencki szlachcic, jako pierwszy zawiesił flagę na murach Jerozolimy, ogłaszając zwycięstwo. Za odwagę i wiarę otrzymał kamień z Grobu Pańskiego, który podarował miastu. W Niedzielę Wielkanocną jest on przewożony do Katedry. Podczas śpiewania „Gloria in excelsis Deo”, arcybiskup zapala lont, łączący wóz z pociskiem o kształcie gołębicy, nazwanym „Colombina”. Ogień przemierza Katedrę, aby odpalić fajerwerki. Florentyńczycy wierzą, że jeśli „Colombina” dotrze do celu, rok będzie szczęśliwy.

Oto tradycyjne wielkanocne potrawy, które warto spróbować we Włoszech:

  • „agnello al forno” - pieczony baranek,
  • „torta di Pasqua” - ciasto wielkanocne, 
  • „colomba di Pasqua” - ciasto w kształcie gołębia.
We Włoszech bardzo popularne są czekoladowo-pistacjowe jajka
We Włoszech bardzo popularne są czekoladowo-pistacjowe jajka123RF/PICSEL
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas