Nowe znaleziska w wyjątkowej świątyni. To, co odkryto, zapiera dech

Egipt i jego starożytne grobowce wciąż kryją w sobie wiele tajemnic, mimo setek lat ich odkrywania i prowadzenia tam badań. Do najnowszych odkryć należy to dotyczące Świątyni Chnuma w Esna. Naukowcy nie spodziewali się tego, co odkryli, gdy spojrzeli w górę, na sklepienie grobowca.

Świątynia Chnuma w środku robi wrażenie i kryje w sobie wiele tajemnic
Świątynia Chnuma w środku robi wrażenie i kryje w sobie wiele tajemnic Gerard SIOEN / ContributorGetty Images

Bóg, który miał ulepić człowieka na garncarskim kole. Kim był Chnum?

Świątynia Boga Chnuma w mieście Esna w południowym Egipcie, to jedno z miejsc, które przyprawia historyków i egiptologów o dreszcze.

Chnum był także opiekunem wody i kontrolował wylewy Nilu. Był czczony i szanowany tak wielce, że na jego cześć powstało kilka świątyń.

Świątynię Chnuma zbudowała faraon Hatszepsut w Kumma w Nubii, a na Elefantynie odkryto cmentarzysko świętych zwierząt Chnuma - baranów. Kolejna świątynia, która skrywa inne cudowności, znajduje się w Esna, niedaleko zapory Nilu.

Monumentalne kolumny świątyni to nie wszystko. Tajemniczy tekst o stworzeniu świata

Świątynia Chnuma jest olbrzymią, prostokątną bryłą, do której wejścia strzegą monumentalne kolumny, które swoją wielkością przytłaczają człowieka. To co istotne, to zapis na kolumnach.

Znajduje się tam między innymi "Hymn Stworzenia", który mówi o Chnumie jako o stwórcy Wszechświata, stawiając go w niezwykle ważnej roli pośród egipskich bogów.

Kolumny świątyni pokryte są ważnymi informacjami
Kolumny świątyni pokryte są ważnymi informacjami Fadel Dawod / ContributorGetty Images

W świątyni Chnuma okazało się, że jest o wiele więcej do odkrycia, niż sądzono początkowo. Wskazówki do interpretacji wierzeń Egipcjan znajdują się tam nie tylko na kolumnach, ale też... na suficie, co jest najnowszym odkryciem w tym miejscu.

Sekret ukryty na suficie. Co znajdowało się pod warstwą kurzu i piasku?

Sufit w świątyni w Esna czyszczony był przez 5 lat. Dopiero niedawno ukazał swoje prawdziwe piękno. Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności przekazało wieści na temat nowych odkryć w tym miejscu.

Okazało się, że na suficie po pracach konserwatorskich trwających przez te lata, badacze odkryli nie tylko malowidła przedstawiające gwiazdozbiory, ale także sceny pokazujące celebrację noworocznej zabawy.

To rewolucyjne odkrycie ze świątyni zbudowanej przed 2200 laty zmienia dotychczasową wiedzę na temat życia i celebracji różnych okazji w starożytnym Egipcie.

Malowidło to przedstawia trzy egipskie bóstwa - Sahu, Sopted oraz Anukis - a każde z nich siedzi na osobnej łodzi. Saha i Sopted wyglądają na pochłoniętych zabawą, radością, zaś Anukis, zwana też Anuket, siedzi na tronie.

Całość sceny okala ciało wygiętej w łuk i patrzącej na bawiące się bóstwa Nut - bogini nieba.

Interpretacja malowidła przyniosła odpowiedzi na wiele pytań

Okazuje się, że to, co ma miejsce na starożytnym malowidle, ma swoją interpretację. Bóstwa odpowiadają za konkretne gwiazdy lub gwiazdozbiory, a obserwacja nieba i przypisywanie konkretnym gwiazdom bóstw, doprowadziło Egipcjan do obliczeń czasu, jak chociażby ilości dni w roku.

Sahu odpowiada za gwiazdozbiór Oriona, a Sopdet za znajdującego się w tym gwiazdozbiorze Syriusza. I właśnie ta gwiazda pojawia się na niebie w dzień egipskiego Nowego Roku.

Dzięki temu archeolodzy ustalili, że uwiecznione na malowidle jest świętowanie Nowego Roku, co jest absolutnie niezwykłym odkryciem, pokazującym radość bogów z okazji rozpoczynającego się roku, nadając im nieco ludzki charakter.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas