Bomba zdrowia, która oczyszcza i wzmacnia organizm. Zbierz teraz i przechowuj do zimy
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Rośnie niepozornie w przydomowych ogródkach lub w doniczkach na parapetach naszych okien, będąc najczęściej jedynie dodatkiem do potraw. Tymczasem jest prawdziwą bombą witaminową, która powinna na stałe zagościć w naszym codziennym jadłospisie. Nie tylko oczyszcza organizm, ale dodatkowo wzmacnia wzrok i poprawia cerę, a nawet… humor! Jakie właściwości ma natka pietruszki? Zbierz ją teraz i przechowuj aż do zimy. Potem sobie za to podziękujesz.
Spis treści:
Jakie właściwości ma natka pietruszki? Oto dlaczego warto ją jeść
W kuchni zdaje się być wręcz nieoceniona. Z chęcią dodajemy ją do tradycyjnych zup, surówek i mięs, pokuszając się niejednokrotnie o to, aby trafiła również do nieco wykwintniejszych dań, na przykład tych z owoców morza. Jak się okazuje, obok nieocenionych walorów smakowych, natka pietruszki wyróżnia się także szeregiem leczniczych właściwości.
Nać pietruszki, bogata w żelazo oraz witaminę C, której w roślinie jest nawet więcej, niż w cytrusach, świetnie wzmacnia, a dzięki zawartości beta-karotenu i witamin z grupy E wspomaga wzrok i poprawia kondycję cery. Natka pietruszki w swoim składzie posiada także kwas foliowy oraz sole mineralne: magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, miedź i mangan.
Zielone listki natki pietruszki łagodzą nerwobóle, działają moczopędnie, poprawiają trawienie i odtruwają organizm. Dodatkowo pomagają przy leczeniu anemii i reumatyzmu, łagodząc również bóle menstruacyjne. Nie bez przyczyny nazywa się je więc prawdziwą bombą witaminową.
Zobacz również: Przepis na najlepszy kompot ze śliwek. Zimą będzie na wagę złota
Czy natkę pietruszki można jeść codziennie? Jedz z umiarem
Najcenniejsza, bogata w właściwości zdrowotne natka pietruszki to ta świeżo zerwana. Nic więc dziwnego, iż wielu ogrodników decyduje się na zasadzenie jej w swoich ogrodach. Natka w pęczku, wsadzona do zimnej wody, z pewnością utrzyma świeżość przez kolejne 2 lub 3 dni. A wtedy można korzystać z jej walorów smakowych i zdrowotnych do woli.
Pamiętajmy jednak, aby zachować rozsądek. Natkę pietruszki można jeść codziennie, ale w odpowiednich ilościach - nie więcej niż jedną garść. Przedawkowanie może bowiem okazać się wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, prowadząc w efekcie do anemii, a nawet problemów z nerkami czy wątrobą.
Jeśli więc nasze ogrodowe zapasy natki pietruszki znacznie przekraczają zalecaną, dzienną ilość spożycia, zerwijmy roślinę już teraz i przechowujmy ją do zimy, kiedy o świeżych, pachnących ziołach możemy jedynie pomarzyć. Jak to zrobić?
Zobacz również: Po powrocie ze sklepu obróć jajka do góry nogami. To nie żart
Co zrobić z dużą ilością natki pietruszki? Kierunek - zamrażarka
Posiadając nadmiar natki pietruszki wystarczy ją zamrozić, a potem cieszyć się jej właściwościami zimą. Pęczki rośliny należy przemyć w zimnej wodzie, a następnie otrzepać z wody i owinąć ręcznikiem kuchennym. Następnie posiekać i umieścić w plastikowym pudełku, a kolejno wsadzić do zamrażarki. Wrzucone do zupy lub sosów będą potem jak świeże.
Mrożenie natki pietruszki. Jak to zrobić?
Co więcej, pojedyncze listki można zalać wodą w pojemnikach na lód, a potem cieszyć się ozdobą koktajli. Ale nie tylko. Istnieje bowiem przepis, który na dłużej zatrzyma świeżość i smak natki pietruszki.
Zobacz również: Niesamowite właściwości morwy białej. Oto jak wpływa na organizm
Jak zrobić pesto z pietruszki natki? Idealne na zimę
Jak zrobić pesto z pietruszki na zimę? To jeden z tych przepisów, które kucharki wręcz pokochały. Jest niezwykle prosty, a samo pesto w trakcie zimowych miesięcy świetnie sprawdzi się zarówno jako dodatek do kanapek, jak i makaronów. Palce lizać!
Potrzebować będziemy:
- 2 małe lub 1 duży pęczek natki pietruszki
- ząbek czosnku
- 4 łyżki oliwy
- 4 orzechy laskowe lub łyżeczka płatków migdałowych
- 4-5 łyżek startego sera typu parmezan lub pecorino
- sól, pieprz
Sposób przygotowania pesto z natki pietruszki:
- Natkę opłukujemy, dokładnie osuszamy, a następnie odcinamy same gałązki.
- Listki szatkujemy w blenderze, dodając kolejno obrany czosnek i uprażone na suchej patelni orzechy.
- Dodajemy oliwę, sól oraz pieprz. Dokładnie miksujemy. Doprawiamy do smaku. Gotowe!
Zobacz również: Bije na głowę siemię lniane, pomaga schudnąć i zbić wysoki cukier. Pij przed śniadaniem i kolacją