Co sadzić obok hortensji? Oto idealne sąsiedztwo dla "królowej polskich ogrodów"

Idealne towarzystwo dla hortensji? Okazuje się, że w jej sąsiedztwie można sadzić trawy ozdobne, iglaki czy krzewy liściaste. Niektórych roślin lepiej jednak unikać, ponieważ bujnie rosnąca hortensja może je po prostu zasłonić. Co zatem najlepiej sadzić obok hortensji?

Hortensja nie bez powodu jest nazywana "królową polskich ogrodów". Jakie rośliny sadzić w jej sąsiedztwie? Okazuje się, że lista jest dość długa
Hortensja nie bez powodu jest nazywana "królową polskich ogrodów". Jakie rośliny sadzić w jej sąsiedztwie? Okazuje się, że lista jest dość długa123RF/PICSEL

Hortensja to jedna z najpiękniejszych ozdób w ogrodzie. Obok tej rośliny zdecydowanie trudno przejść obojętnie - zachwyca sporych rozmiarów kwiatostanami w rozmaitych kolorach, od białego, przez niebieski i różowy, aż po fioletowy. Krzew kwitnie od czerwca aż do jesieni. Na liście najbardziej znanych gatunków znajdują się:

  • hortensja bukietowa,
  • hortensja krzewiasta,
  • hortensja ogrodowa.

Każda z odmian różni się czasem kwitnienia, kolorem kwiatów i wielkością. Przykładowo, hortensja ogrodowa osiąga niemal do 1,5 m wysokości. Krzew preferuje glebę próchniczną i wilgotną o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Lubi też miejsca zacienione lub pół zacienione - jeżeli będzie rosła w bardzo nasłonecznionym miejscu, może ulec poparzeniu. Hortensje należy podlewać każdego dnia, najlepiej wcześnie rano lub po zachodzie słońca. Zbyt mała ilość wody sprawi, że roślina zacznie dość szybko usychać. "Królowa polskich ogrodów" nie sprawia też większych problemów, jeśli chodzi o dobór sąsiadujących z nią roślin. W duecie z krzewami, kwiatami czy trawami lubiącymi osłonięte przed słońcem miejsca potrafi stworzyć piękną kompozycję. Chociaż niektórych roślin należy bezwzględnie unikać, to z większością stworzy bezproblemowe sąsiedztwo.

Ogród bez pośpiechu. Terapeutyczna zieleń na PomorzuPolsat News

Co sadzić obok hortensji?

Lista roślin, które można sadzić obok hortensji, jest dość długa. Świetnymi towarzyszami będą dla niej trawy ozdobne, byliny, iglaki, krzewy liściaste czy nawet rośliny wrzosowate. Zacznijmy od wspomnianych traw ozdobnych. W pobliżu hortensji możemy posadzić np. miskanty, ostnice, kostrzewy, rozlepnice, śmiałek darniowy czy kłosówki.

Hortensję dość często sadzi się obok bylin, dzięki czemu powstają barwne ogrodowe kompozycje. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się m.in.:

  • piwonie,
  • orliki,
  • rozchodnik (okazały i ogrodowy).

Dobrym uzupełnieniem takiej kompozycji będzie bluszcz pospolity czy liliowce. Wokół hortensji można też zasadzić szałwię, aksamitki, lewkonie lub kosmosy.

Hortensja będzie się pięknie komponować np. z trawami ozdobnymi
Hortensja będzie się pięknie komponować np. z trawami ozdobnymi123RF/PICSEL

Hortensja będzie się też pięknie prezentować w towarzystwie krzewów. W duecie z różą czy berberysem roślina stworzy niezapomniany, ogrodowy spektakl. Tutaj drobna uwaga: róże okrywowe będą idealnym sąsiedztwem tylko wtedy, gdy zapewni się im podobne warunki uprawy. Podobnie jak hortensje, preferują dobrze przepuszczalną i wilgotną glebę, ale wolą miejsca o wiele bardziej nasłonecznione. Dlatego nim zdecydujemy się na posadzenie ich obok siebie, sprawdźmy, czy róża będzie miała wystarczającą ilość światła, a hortensja - cienia.

W miejscach bardziej zacienionych warto posadzić krzewy, które preferują takie właśnie stanowiska. To np. bukszpan, czarny bez, dereń biały, ostrokrzew. Okazała hortensja będzie też dobrze wyglądać wśród krzewów takich jak różaneczniki i azalie ogrodowe.

Czego nie sadzić obok hortensji?

Chociaż hortensja jest dość dobrą sąsiadką dla wielu roślin, warto pamiętać o tym, by nie sadzić jej w pobliżu tych, z którymi będzie zmuszona konkurować o składniki odżywcze lub z takimi, które mają zupełnie inne preferencje co do podłoża. Tutaj nie sprawdzi się sąsiedztwo drzew, które wygrają wyścig w pobieraniu wody i potrzebnych składników z gleby.

Hortensja w porze kwitnienia zachwyca feerią barw
Hortensja w porze kwitnienia zachwyca feerią barw123RF/PICSEL

W okresie kwitnienia i wzrostu hortensja wymaga sporo wody, dlatego ważne, by w jej sąsiedztwie nie znajdowały się rośliny o niskich wymaganiach wodnych, np. lawenda czy rojnik. "Ogrodowa królowa" wymaga sporej ilości podlewania, a zbyt wilgotna gleba przyczyniłaby się do rozwoju chorób grzybiczych u wspomnianych roślin.

Hortensja nie sprawdzi się też jako idealna sąsiadka dla warzyw i ziół. Roślina preferuje glebę kwaśną (pH od 5,5 do 6,5), z kolei one - zasadową. W przypadku takiego sąsiedztwa konieczne byłoby dość częste regulowanie pH gleby, co nie wpłynęłoby dobrze na wszystkie rośliny.

W pobliżu hortensji nie należy też sadzić drobnych roślin, które zostaną przez nią po prostu zasłonięte.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas