Co zrobić, gdy użądli osa? Przyłóż do skóry jedną rzecz, a ulga przyjdzie szybko

Choć pełnią w naturze pożyteczne funkcje, zjadając mszyce i gąsienice, lepiej unikać z nimi bliskiego kontaktu. Zazwyczaj nie są agresywne, ale podczas pobytu na świeżym powietrzu może dojść do nieprzyjemnego incydentu. Użądlenie osy sprawia nagły ból, któremu mogą towarzyszyć pieczenie, zaczerwienienie i opuchlizna. Jak sobie z tym poradzić, by szybko odczuć ulgę? Co na użądlenie osy działa najlepiej?

W sezonie letnim nietrudno o bliskie spotkanie z osą
W sezonie letnim nietrudno o bliskie spotkanie z osą123RF/PICSEL

Czy osy są agresywne?

Raczej nie przepadamy za ich towarzystwem w naszym najbliższym otoczeniu. Mimo że osy nie są agresywne, bywają ciekawskie, więc podlatują blisko ludzi. Dopiero nasze gwałtowne reakcje, np. ruchy rękoma, mogą sprowokować je do ataku. Osy jako zagrożenie postrzegają również zbliżenie się do gniazda, więc należy dokładnie rozglądać się podczas spacerów na łonie natury.

Ważne jest, by wiedzieć, jak postępować po użądleniu osy
Ważne jest, by wiedzieć, jak postępować po użądleniu osy123RF/PICSEL

Co zrobić, gdy użądli osa? Po pierwsze — rusz się

Osa ma żądło bez haczyków. Oznacza to, że po ataku nie ginie i może użądlić ponownie. Z tego powodu, gdy niespodziewanie poczujemy silny ból i zauważymy nadal krążącego nad nami owada, musimy oddalić się z tego miejsca przynajmniej 50 metrów. Jednocześnie starajmy się zachować spokój. Machanie rękoma i inne nerwowe ruchy mogą ponownie sprowokować osę. Spróbuj jedynie ostrożnie osłonić głowę rękami lub odzieżą.

Jak postępować po użądleniu osy?

Bliski kontakt z owadem potrafi odebrać przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu. Ból, pieczenie, czasem świąd i uczucie mrowienia uprzykrzają życie. Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc po użądleniu osy? Koniecznie przejdź w zacienione, chłodniejsze miejsce i zdejmij biżuterię z okolic użądlenia.

Obolały rejon ciała przemyj wodą z mydłem. Kolejnym krokiem powinno być zaaplikowanie środka dezynfekującego. Przydatne są także leki przeciwzapalne. W tym przypadku wystarczy nawet najzwyklejsza aspiryna.

Domowa apteczka pomoże na użądlenie osy

Istnieje kilka naturalnych patentów, które uśmierzą ból i zniwelują resztę nieprzyjemnych objawów. W sytuacji użądlenia osy zależy nam na czasie. Dobrze więc wiedzieć, jakie produkty z domowych zapasów przydadzą się nam najbardziej.

  • Na użądlenie osy warto położyć zimny kompres z kwaśnej wody. To metoda rodem z babcinej apteczki, ale natychmiast przynosi ulgę przy pieczeniu i opuchliźnie.
  • Wykonać możesz również okład z octu na użądlenie. Wystarczy, że łyżkę produktu wymieszasz w szklance wody. Roztworem nasącz gazę i przyłóż w bolącym miejscu.
  • Do domowych sposobów na użądlenie osy zaliczyć można także swojską cebulę. Siarka zawarta w warzywie wiąże niektóre z toksyn, które występują w jadzie owadów. Surową cebulę przekrój na pół lub ukrój gruby plaster i przyłóż w miejscu użądlenia.

Kiedy potrzebna jest pomoc lekarska?

Zawsze warto przypomnieć, że w przypadku osób uczulonych na jad, użądlenie osy jest bardzo niebezpieczne. Reakcja alergiczna może przebiegać gwałtownie i prowadzić do bólu brzucha, skurczy mięśni, kłopotów z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach wstrząsu anafilaktycznego. W takich przypadkach nie można zakładać, że domowe sposoby wystarczą. Niezbędne będzie udanie się do szpitala lub wezwanie służb medycznych.

Jak uniknąć użądlenia osy?

Planując wyjście w plener, możemy ograniczyć ryzyko użądlenia. Dzięki prostym wskazówkom nasze pikniki, spacery i inne aktywności będą kojarzone wyłącznie z przyjemnością.

  • Zrezygnuj z chodzenia boso po trawie.
  • Unikaj używania perfum i innych kosmetyków o mocnych zapachach, które mogłyby przyciągnąć osy.
  • Wychodząc w plener, stawiaj na mało krzykliwe kolory odzieży.
  • Chcąc uniknąć użądlenia osy, zrezygnuj z jedzenia słodkich produktów na łonie natury, a prowiant przechowuj w szczelnych pojemnikach.
  • Staraj się omijać miejsca, w których nie brakuje owocujących drzew i krzewów. We własnym ogródku na bieżąco zbieraj owoce, które opadły na ziemię. Aromat fermentujących owoców przyciąga osy jak magnes.
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas