Czym zastąpić jajka w diecie? Niektóre pomysły mogą zaskoczyć

Powodów rezygnacji ze spożywania jaj może być kilka. Bez względu na źródło decyzji, niekiedy pragniemy zastąpić czymś ten odzwierzęcy produkt roślinnym zamiennikiem. Jakie substytuty jajek sprawdzą się najlepiej i dlaczego warto z nich korzystać?

Czym zastąpić jajka w diecie?
Czym zastąpić jajka w diecie?123RF/PICSEL

Dlaczego należy wykluczyć jajka z diety?

Wiele osób nie wyobraża sobie swoich posiłków bez jajek. Są często podstawą śniadania pod postacią jajek na miękko, twardo, w postaci jajecznicy czy omletu, a także trudno wyobrazić sobie bez nich zrobienie makaronu czy ciasta.

Ich zastosowanie jest niewątpliwie wszechstronne. Jednak niekiedy jajka należy wykluczyć z jadłospisu. Decyzja może być spowodowana  sugestią lekarza lub gdy chcemy zmienić dietę na wegańską. 

Wówczas pojawia się pytanie, czym zastąpić jajka w diecie? Okazuje się, że możliwości wcale nie jest tak mało i można poradzić sobie w kuchni bez tego produktu.

Aquafaba i banan. Idealne do ciast zamiast jajek

Z pomocą aquafaby, czyli zalewy po ciecierzycy, możemy przygotować nawet wegańską bezę lub suflet
Z pomocą aquafaby, czyli zalewy po ciecierzycy, możemy przygotować nawet wegańską bezę lub suflet123RF/PICSEL

Aquafaba to nazwa lepkiej wody, w której gotowano rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca. Ten wegański substytut, to nic innego jak "woda fasolowa". Znajduje się on w puszkach właśnie z ciecierzycą, dlatego kupując ten produkt w zalewie, nie wylewaj jej!

Może być właśnie stosowany zamiast białek jaj, ponieważ białka i skrobie są strukturalnie do siebie bardzo podobne. Aby użyć aquafaby jako zamiennika jajka na przykład w przepisie na bezę, pianki, lody czy majonez, wystarczy zamienić 1 żółtko na jedną łyżkę aquafaby, a 1 białko na 2 łyżki aquafaby lub 3 łyżki aquafaby na całe jajko.

Dodatkowo brak tłuszczów nasyconych i dodatków chemicznych w aquafabie sprawia, że jest to produkt naturalny i zdrowy.

Banan może z powodzeniem zastąpić jajko w wypiekach
Banan może z powodzeniem zastąpić jajko w wypiekach123RF/PICSEL

Drugim zamiennikiem jajka w kategorii wypieków może być bananBananowe puree (wystarczy zmiksować lub rozgnieść banana widelcem) nada przepisowi na wypiek niepowtarzalny smak i słodycz. Ten substytut jajka nie pomoże co prawda wyrosnąć wypiekom, ale zapewni im dużo wilgoci i będzie swego rodzaju spoiwem.

Używając banana do wypieków zamiast jajka, warto dodać także sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia, by wspomóc wyrośnięcie ciasta, omletu, czy babeczek.

Tofu. Złoty graal w wegańskiej kuchni

Tofu, czyli nic innego jak sojowy produkt spożywczy, otrzymywany w procesie koagulacji napoju sojowego, jest niemal zawsze stałym produktem w diecie wegan.

Może on zastępować wiele składników pochodzenia zwierzęcego. Jednym z najpopularniejszych sposobów, by zastąpić jajka w wersji śniadaniowej tofu, to zrobienie z niego... tofucznicy, czyli wegańskiej jajecznicy.

Czy można zrobić jajecznicę... bez jajek?
Czy można zrobić jajecznicę... bez jajek?123RF/PICSEL

Na patelnie wystarczy wlać łyżkę tłuszczu roślinnego, np. oleju słonecznikowego i rozgrzać tłuszcz na średnim ogniu. Pokruszone tofu (wystarczy je rozgnieść widelcem) umieść na patelni. Smaż, często mieszając, przez 3-4 minuty.

Następnie należy dodać płatki drożdżowe, które nadadzą potrawie posmak prawdziwej jajecznicy, sól, kurkumę i czosnek w proszku według uznania. Smażyć jeszcze około 5 minut, mieszając.

Dodać łyżkę lub dwie ulubionego napoju roślinnego, np. owsianego lub migdałowego i wymieszać.

Oczywiście w tofucznicy mogą znaleźć się wszystkie dodatki, które lubisz, czyli pieczarki, szczypiorek, pomidor, czy cebula.

Czytaj też: 

Jak zrobić tofucznicę? Wyborne smażone tofuInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas